Tulehtunut ihonalainen finni

hormoonifinninaama

Heippa,

eli mulla on nyt parin päivän ajan ollut sellanen tulehtunut ihonalainen finni (ei näy päätä ja vaikuttaa sitkeältä yksilöltä kun ei tunnu tulevan yhtään pintaan). Tosi kipeä ja on hankalassa kohtaa niin silmän alaluomikin on hieman turvoksissa. Ei tota kärsi puristella tai mitään. Painetta tuntuu.

Mietinkin, että miten tätä saisi kotikonstein joudutettua paranemaan ilman, että joutuu puhkaisemaan reikää tai mitään? Luulis, että noi Baciron voiteetkaan ja muut ei auta, jos ei näy sitä päätä. :(

En tiiä saisko kasvohöyrytystä tehdä edes tällaiselle, mutta tein silti ja se ehkä vähän rauhoitti, mutta ei muuta. Paineen tuntu on vieläkin.

4

435

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zeja

      Missä kohti se on? Voithan yrittää nopeuttaa sen kypsymistä hautomalla sitä lämpimällä, eli kastelet vaikka pyyhkeen reilun lämpimällä vedellä, ja pidät siinä finnin päällä. Puristella sitä ei tosiaan kannata.
      Eikä muutenkaan sorkkia, tulehtuu vain enempi ja jää paha arpi. Kärsivällisyyttä!

    • salicylic_acid

      Vastaisuuden varalle suosittelen ihoa puhdistavia tuotteita kuten Neutrogenan Visible clear 2 in 1 wash/mask. Saa marketeista eikä maksa mansikoita, sisältää mm. salisyylihappoa, joka syväputsaa ihohuokoset ettei ne mene tukkoon ja tulehdu.

      Käytän sitä itse kasvoissani vain kohtiin, joihin finnejä yleensä syntyy: posket, leuka, otsa. Joskus naamiona, useimmiten aamulla veden kera vain pesuna, jotta ihon pinta puhdistuu. Sen jälkeen vain hyvä kosteusvoide ja menox. On auttanut vähentämään ihoni epäpuhtauksia.

      • hormoonifinninaama

        No mulla on lähes tulkoon finnitön naama, mutta silloin tällöin tulee näitä hormonaalisia ihon alaisia kipeitä pahkuroita. Voisiko liittyä lääkitykseen? Syön Qlaira nimistä ehkäisyvalmistetta. Olen ajatellut, että pitäisiköhän vaihtaa hormoonittomaan ehkäisyyn, kuten vaikkapa kuparikierukka, mutta arvelluttaa tuollainen.

        Ihoa kuorin säännöllisesti ja hyvillä aineilla. Olen tehnyt myös TCA- kuorintoja ja ihon kunto on parantunut huomattavasti. Nyt ärsyttää kun muuten naama hyvässä kunnossa, mutta tuossa silmän alapuolella tollainen hirvee mollukka. :/
        En käytä kovin kuivattavia aineita, sillä ihoni kuivuu todella herkästi, on siihen taipuvainen. Siksi välttelen salisyylihapon käyttämistä. Olen huomannut, että glykoolihapot sopivat paremmin iholleni.

        Aikaahan se varmasti vie, mutta kun lukee jotain kauhutarinoita, kuinka se voi puhjeta ihon alle ja joudutaan leikkaamalla ottamaan pois. :( Jää varmaan jo muutenkin kiva arpi tuosta.


      • haluankokeilla

        Oletko tehnyt kotona itse noita TCA-kuorintoja? Jos, niin miten sen teet? Olisin kiitollinen ohjeista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      445
      1941
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1247
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      70
      1144
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1137
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      1004
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      711
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      709
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe