Selittäkääpä tämä minulle.
Aloin joskus ehkä kolmen kympin korvilla saamaan osakseni edes vähäsen suosiota. Nyt olen 36v. "Tasoni" lienee ATM hyvänä päivänä KTM-
Minusta ei ole ikinä kiinnostunut oman ikäinen nainen.
Kiinnostuneet ovat kaikki olleet
- n. nelikymppisiä. Lapsettomia, hoikkia
- reippaasti nuorempia (n. 20-25), osa nörttimäisiä ja pyöreitä, silti omissa silmissäni nättejä
Miksi näin?
Jos olen liian vanha kolmekymppisille, miksi en ole sitä nuoremmille? Jos olen liian nuori vajaa nelikymppisille, miksi en ole sitä yli nelikymppisille?
Aloin joskus ehkä kolmen kympin korvilla saamaan osakseni edes vähäsen suosiota. Nyt olen 36v. "Tasoni" lienee ATM hyvänä päivänä KTM-
Minusta ei ole ikinä kiinnostunut oman ikäinen nainen.
Kiinnostuneet ovat kaikki olleet
- n. nelikymppisiä. Lapsettomia, hoikkia
- reippaasti nuorempia (n. 20-25), osa nörttimäisiä ja pyöreitä, silti omissa silmissäni nättejä
Miksi näin?
Jos olen liian vanha kolmekymppisille, miksi en ole sitä nuoremmille? Jos olen liian nuori vajaa nelikymppisille, miksi en ole sitä yli nelikymppisille?
Vastaukset 13
Vanhimmat
En oikein luota kenenkään kykyyn arvioida ikää luotettavasti, koska en itsekään sitä osaa tehdä. Useimmiten menee yläkanttiin eikä alakanttiin, joten nuo nelikymppiset voisivat olla ikäisiäsi. Vai kysytkö heti naisten ikää? Ja sitä, onko lapsia?
Miksi kysymys on sinulle tärkeä?
En kysy kumpaakaan, mutta kyllähän nuo asiat tutustuessa selviävät.
"Useimmiten menee yläkanttiin eikä alakanttiin, joten nuo nelikymppiset voisivat olla ikäisiäsi"
Varmaan menee useammin niin päin että arvioin naisen todellista vanhemmaksi. Joskus myös toisin päin.
Minusta taas n 10 vuotta nuoremmat kiinnostuneet kun itse olen kiinnostunut omanikäisistä. Olen 40 vuotta. Nuoremmat on lapsellisia eikä ne tieidä ne haluaa elämässä. Minä haluan vakaan parisuhteen ja pysyä aloillani. Nuoremmat naiset haluaa leikkiä jaa ne ovat myös epävakaita persoonia, riehuvat baareissa pettämässä joten mua kiinnostaa vain omanikäiset.
Jaa 30 taitaa olla vähän vaikea ikä, ns. ruuhkavuodet joina kasvatetaan lapsia, luodaan uraa, maksetaan asuntolainaa... Ainakin stereotyyppisesti ihmiset ovat jo pariutuneet mutta eivät vielä eronneet.
Suurin osa pariutumiskelpoisista ja -haluisista taitaa tosiaan olla varattuja 30-vuotiaina. Harva jaksaa alkaa pienten lasten kanssa säheltämään uusperheisiin jos ei ole pakko.
Hyvä pointti. Toinen kierros ei ole vielä alkanut, sillä naimisiin on menty keskimäärin vasta muutama vuosi sitten (naiset 28-vuotiaina keskimäärin).
Selitysyritys aloittajalle loppupuolella, aluksi pitkä johdanto. :)
Minulla on eri ikäisiä naisystäviä. Vanhin on 63-vuotias ja voisi luonnollisesti olla äitini ikänsä puolesta. Ja tällä hetkellä tarkoitus on mennä treffeille 18-vuotiaan kanssa. 29-vuotiaan naisystäväni mukaan 18-vuotias on minulle liian nuori ja tässä kerran 30-vuotias miesystäväni ihmetteli sitä, että mitä minä niin vanhasta naisesta etsin, kun kuuli yhden naisystäväni olevan kuuskyt. Miesystäväni ovat siitä kaksikymppisistä vähän yli kolmekymppisiin, sillä olen yliopistossa opintojen loppupäässä opiskeleva mies, mutta naisten suhteen voin olla ystävä paljon vanhemman ja nuoremmankin kanssa. Tietysti alan vierastamaan jo 17-vuotiasta vähän liian nuorena.
Ei minuakaan oikein oman ikäiseni kiinnosta vaan noin kaksikymppiset, sillä sen ikäiset naiset ovat nuoria ja kauniita. Toisaalta minua viehättää vähän tai reilusti vanhemmat naiset, sillä heillä on elämänkokemusta. Seksuaalisesti olen suuntanut nuoriin, mutta ystävätasolla keskusteluseurana viehättää vanhemmat naiset, jopa yli kuuskymppiset. Henkisestä iästäni en oikein tiedä, mutta tuntuu siltä, että se on jotain yli 20 vuotta, mutta tämän ALOITTAJALLA se voisi olla vähän enemmän kuin hänen kronologinen ikänsä. Siksi hän viihtyy vähän itseään vanhempien naisten kanssa. Aikasemmin mainitsemani kaksikymppisten viehättävyys nuorina saa suuntaamaan aloittajan mielenkiinnon itseään nuorempiin. Ehkä tässä on se selitys, tai ainakin jotain sellaista minulla mieleen asiasta tulee.
Eli ap:sta kiinnostuvat naiset jotka eivät ole vielä tai enää hankkimassa perhettä?
Fiksummalle parikymppiselle oman ikäiset pojat saattavat olla kakaroita, ja toisaalta lapsettomalle nelikymppiselle oman ikäiset sedät saattavat olla ukkoutuneita.
Ehkäpä omaat positiivisia ominaisuuksia (hauska? nuorekas?)...mutta et vaikuta sellaiselta tyypiltä jota haetaan perheenisän rooliin. Et ole Äijä.
Luulen että 30-40 vuotiaat naiset ovat itse rajanneet itsensä pelin ulkopuolelle. Villi nuoruus on jo takana ja elämältä halutaan laatua. Laatuun ei kuulu uudet miestuttavuudet jostain syystä vaan aivan muuta asiat. Tätä nuoremmat ja vanhemmat ovat avoimempia ja kiinnostuneempia tutustumaan...ilmeisesti paineet ovat heillä joko edessä tai takana.
naiset kun tiedustelu lennolla tekee monta havaintoa kun taas miehet menee katekodioiden mukaa.
Nuoria kiihottaa joskus vanhempi kyrpä kun ne ei ole vielä sellaisen kanssa nussineet.
Pääasia että molempia kiihottaa.
Näinhän se on.