Kohta kaikissa liikkumisvälineissä on autoveron kaltainen kiinteä vero. Miksei matkailuautoissa? Ovatko Suomen tiet kohta täynnä matkailuautoja? KyLlä sitten mukava mennä kesäviikonloppuna maalle.
Miksei matkailuautoissa ole autoveroa
Uyy
1582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Joo ihan älytöntä, että joillakin on verovapaus, nehän saastuttaakin hemmetisti.
Myös vaunun vetäminen lisää vetoauton päästömäärää melkoisesti, joten haittaverolle nekin.
Autovero-optimointia: http://www.tuulilasi.fi/uutiset/veromuurin-murtaja-pakettiautosta-muunnettu-matkailuauto-1
Ettekö Te uunot tajua, siksi että lestat joihin sipikin kuuluu ovat suuri asuntoautojen käyttäjäryhmä. Sipi ei halua rokottaa omaia äänestäjiään, samoin maajussien traktorit ovat verovapauden piirissa
70,000 asuntoautoa on joka vuosi pelloilla körttikansan kesäjuhlissa.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11684067/pakettiautosta-retkeilyauto
Ja
http://www.autoraatalit.fi/retkeilyautojen-esittely.html
Laskettu juttu jo moneen kertaan. Kauppa putoisi 70-80 prossaa ja alv menetys olisi suurempi kuin veron tuotto.
Ja kääntäen sutovefo poistamalla saadaan henkilöautojen myynti ja verotulot kasvuun ja hallitus aikookin tehdä. Edustaja (hallituspuolue) Alatalon mukaan autoveron poisto pitää tehdä yhdessä yössä.
Jos ei ole, niin miksi sama vaunu maksaa Suomessa tuplasti kuin Saksassa.
Ehkäpä siksi että suomalaiset eivät tiedä matkailuautojen olevan autoverottomia.
Autokauppa ei lisäänny niin paljon että pelkka alvi paikkaaa autoveron poiston. Poisto lisää myös välirahaa uuteen autoon. Kyllähän nämä laskut on moneen kertaan tehty. Kyllä sen vaunun voi jokainen hakea saksasta jos haluaa ja varmaan on halvempi. Mutta myös suomen vaunukaupoille ja vaihtovaunu plus valiraha kaupalle on kannattajansa.
Lyhyellä tähtäimellä paikkaa. Suomessa on Euroopan vanhin autokanta, siinä on paljon potentiaalia. Jos autovero poistetaan, autoja myydään useita satoja tuhansia vuodessa usean vuoden ajan, kunnes tilanne tasaantuu. Nykyään päästään juuri ja juuri sataan tuhanteen autoon ja Suomen autokanta vanhenisi edelleen ellei olisi ollut romutuspalkkiokokeiluita.
Poistamalla autovero autojen myynti saadaan jälleen sille tasolle millä se Suomessa kuuluisikin olla. Sosiaalidemokraatit eivät ole olleet vallassa yli vuoteen, miksei autovero ole vielä poistunut?
Esimerkki. Skoda octavia 1.0 tsi 5-door ambition maksaa suomessa 22692 euroa ja saksassa 21490 euroa. Ei lisää auto kauppaa suuresti tämmöiset erot. Kukaan ei lähde noin pienen hinta eron takia auto kaupoille vaikka vero postuisi. Suomella on halvemmat verottomat hinnat. Eli jos vero posituu hinnat on kohta samat.
"suomessa 22692 euroa ja saksassa 21490 euroa"
Pa#kapuhetta. Olet etsiny saksasta normaalihintaisen ja suomesta jonkun tarjousauton. Todellisuudessa saksassa autotarjoukset ovat paljon parempia kuin Suomessa. Puoleen hintaan tarjoukset eivät ole harvinaisia.
Kumpikin skoda virallisista hinnastoista suomessa ja saksassa, katso vaikka itse. Tietenkin hinta ero on suurempi co autoissa enempi. Mutta skoda hyvä esimerkki kun siitä niin suomessa tykätään. Katsoppa vaikka skoda-auto.de. Paljon asiaa seuranneena en ole mitään puoleen hintaan tarjouksia nähnyt normaaleista halutuista autoista saksassa.
Ja jatkuu. Virallisista posche sivuilta panamera 4e hybrid suomessa 123361 e ja saksassa 107553 euroa. Joten lisääntyykö porschen myynti tavallisille ihmisille jos vero poistuu ? Kaikki voi nämä hinnat tarkastaa netistä. Oli veroa tai ei niin aika samoilla perus autoilla ajelemme ja hintakaan ei oikeastaan muutu mihinkään. Väheneekö verotulot vai miten käy, sitä ei tiedä kukaan kuin vasta 5 vuoden päästä.
Ainaskin väliraha kasvaa ja kauppa ehkä vähenee. Mutta tavallinen kuluttaja ei voita mitään oli veroa tai ei.
"Joten lisääntyykö porschen myynti tavallisille ihmisille jos vero poistuu ?"
Voin sinulle luottamuksellisesti kertoa, että lisääntyy.