Pyhäpäivä voi olla mikä tahansa viikonpäivä

Muista pyhittää lepopäiväsi. Ei ole mitään Raamatullista perustetta sille, että lepopäivä on yksin ja ainoastaan sunnuntaiksi nimetty päivä.
Raamatussa ei sanallakaan mainita sunnuntai päivästä, vaan ainoastaan, että muista pyhittää lepopäiväsi, joten lepopäivä voi olla mikä tahansa viikonpäivä.
Ihmiset tuijottavat viikonpäivien nimiin, ei Jumala, joka ei ole edes viikonpäiviä nimennyt.
Varsinkin helluntailaiset tuntuvat pitävän sunnuntaita ainoana oikeana lepopäivänä ja jos joku sunnuntaina jotain askaretta toimittaa, niin saa kuulla moitteita, kun sunnunaina lepopäivänä työtä tekee.
Ei siinä ole mitään Raamatun vastaista, jos sunnuntaina tekee työtä.
Ei Raamattu kiellä työn tekemistä sunnuntai päivänä, vaikka varsinkin hyvin hartaina uskovia itseään pitävät ovat eri mieltä.

Sunnuntaista on tullut pyhäpäivä, koska sunnuntai sopii pyhäpäivän viettoon siitäkin syystä, että ihmisillä on 5 päiväinen työviikko ja he ovat sunnuntaina vapaalla.
Myös seurakunnissa järjestetään hengellisiä tilaisuuksia juuri sunnuntaina, jolloin ihmisillä on helppo mennä Jumalan sanan ääreen ja pyhittää siten pyhäpäivän vieton.
Lepopäivä voi olla mikä tahansa viikonpäivä, ei sitä ole Raamatussa määrätty minä viikonpäivänä lepopäivää tulee viettää.
19381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

On se määritetty hyvin selvästikin !

2. Moos. 20:8 Muista pyhittää lepopäivä.
9 Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi;
10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on.
11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.

Viikon viimeinen päivä on muuten lauantai !

En tiedä oletko nuorikin, mutta vielä n. 50v sitten almanakkakin oli toisenlainen eli sunnuntai oli viikon ensimmäinen ja suomessakin vietettiin lepopäivää lauantaina !

Juutalaiset ovat aina pyhittäneet lepopäivänsä/sapattinsa ja sitä on aina vietetty lauantaina, eli viikon viimeisenä päivänä.

Äänestä
  • Kyllä se on ihmisellekin tarpeellinen vähintään yksi lepopäivä viikossa, muutenhan sitä tulee hulluksi.
    Kerran, kun Jumalakin työskenteli 6 päivää ja piti yhden lepopäivän ja totesi sen hyväksi, niin kyllä ihmisenkin tulee lepopäivä pitää, onhan ihminen kuitenkin fyysisestikin vajavaisempi ja heikompi, kuin Jumala ja Jumala piti lepopäivän, vaikka varmana olisi jaksanut ilman lepopäivääkin, toisin, kuin ihminen.

    Näkeehän sen, mihin maailma menee, kun jos eletään 24/7 rytmiä, eikä levätä missään vaiheessa, niin ei se hyväksi ole pidemmän päälle, ennemmän koituu siitä vahinkoa.

    Äänestä

  • "En tiedä oletko nuorikin, mutta vielä n. 50v sitten almanakkakin oli toisenlainen eli sunnuntai oli viikon ensimmäinen ja suomessakin vietettiin lepopäivää lauantaina !"

    Vaikka viikon ensimmäinen päivä almanakan mukaan tuolloin olikin sunnuntai, ei lepopäivänä suinkaan vietetty lauantaita, vaan kuusipäiväisen työviikon ainoa lepopäivä oli sunnuntai.

    Äänestä

  • Tipale kirjoitti:

    "En tiedä oletko nuorikin, mutta vielä n. 50v sitten almanakkakin oli toisenlainen eli sunnuntai oli viikon ensimmäinen ja suomessakin vietettiin lepopäivää lauantaina !"

    Vaikka viikon ensimmäinen päivä almanakan mukaan tuolloin olikin sunnuntai, ei lepopäivänä suinkaan vietetty lauantaita, vaan kuusipäiväisen työviikon ainoa lepopäivä oli sunnuntai.

    Tässä vähänaikaa sitten aamuhartaudessa vapaakirkon pastori sanoi viettävänsä lauantaina sapattia.
    Koskaan aikaisemmin en ole kuullut näin tulevan sapatin esille aamuhartaudessa vapaakirkkosilta.

    Äänestä

  • Tipale kirjoitti:

    "En tiedä oletko nuorikin, mutta vielä n. 50v sitten almanakkakin oli toisenlainen eli sunnuntai oli viikon ensimmäinen ja suomessakin vietettiin lepopäivää lauantaina !"

    Vaikka viikon ensimmäinen päivä almanakan mukaan tuolloin olikin sunnuntai, ei lepopäivänä suinkaan vietetty lauantaita, vaan kuusipäiväisen työviikon ainoa lepopäivä oli sunnuntai.

    Oletko katsonut vanhoja kotimaisia leffoja ?

    Lauantaina oli ja vietettiin sapattia !

    Niissä siis selvästi puhuttiin jopa sapatista !

    Äänestä

  • Muistathan elää ja pitää muutkin lait ja käskyt. Jos rikot jotain lakia, niin rikot silloin kaikkia lakeja / käskyjä.

    Itse taas elän Jeesuksen sovutustyön kautta, jolloin Jeesus on myös sapatinkin Herra. Uskolla vahvistaen JUMALAN lain.

    Äänestä

  • on.se.määritetty kirjoitti:

    Oletko katsonut vanhoja kotimaisia leffoja ?

    Lauantaina oli ja vietettiin sapattia !

    Niissä siis selvästi puhuttiin jopa sapatista !

    Voi hyvänen aika.

    "Suomessa viisipäiväinen työviikko tuli yleiseksi käytännöksi 1960-luvun lopulla. Sitä ennen sunnuntai oli ainoa viikoittainen vapaapäivä, mutta lauantaisin työpäivä oli yleensä tavallista lyhyempi."

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Lauantai

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    Muistathan elää ja pitää muutkin lait ja käskyt. Jos rikot jotain lakia, niin rikot silloin kaikkia lakeja / käskyjä.

    Itse taas elän Jeesuksen sovutustyön kautta, jolloin Jeesus on myös sapatinkin Herra. Uskolla vahvistaen JUMALAN lain.

    ##Muistathan elää ja pitää muutkin lait ja käskyt. ##

    Tarkoitatko että se kuinka ihminen pitää eri käskyt ratkaisee jotain? Eli jos ihminen varastaa - se jotenkin poistaisi käskyn jossa sanotaan että "älä varasta" ..

    Mielestäni aika kummallinen logiikka .. jos sitä tarkoitit .. sillä eihän Raamattu muutu vain toiseksi sen mukaan minkälaisia me olemme..

    alex

    Äänestä

  • UPDATE_9772038 kirjoitti:

    ##Muistathan elää ja pitää muutkin lait ja käskyt. ##

    Tarkoitatko että se kuinka ihminen pitää eri käskyt ratkaisee jotain? Eli jos ihminen varastaa - se jotenkin poistaisi käskyn jossa sanotaan että "älä varasta" ..

    Mielestäni aika kummallinen logiikka .. jos sitä tarkoitit .. sillä eihän Raamattu muutu vain toiseksi sen mukaan minkälaisia me olemme..

    alex

    Muistanet Jeesuksen opetuksen tästä aiheesta? Jos rikot yhden lain kohdan olet syypää kaikkiin kohtiin.

    Äänestä

  • markku.lievonen kirjoitti:

    Muistanet Jeesuksen opetuksen tästä aiheesta? Jos rikot yhden lain kohdan olet syypää kaikkiin kohtiin.

    Aivan .. ja siksi jokainen meistä onkin lainrikkoja .. Joka rikkoo lain - on lain rikkoja ja ilman iankaikkista elämää .. sillä vain ne jotka haluavat elää Jumalan tahdossa voivat (Raamatun mukaan) saada iankaikkisen elämän - mutta huomaa nyt kuitenkin, että vääryys ei POISTA sitä mikä on OIKEIN .. siis vääryys ei poista oikeudenmukaisuutta ja rakkautta .. vääryys vain tulee selvemmin näkyviin kun se joutuu siihen "valoon" mitä oikeudenmukaisuus ja rakkaus on Raamatussa.

    alex

    Äänestä

Mulla on lepopäivä jokaikinen päivä. Kaikki päivät on lepoa, koska Jeesus on antanut levon.

Ei mun tarvi levätä Jumalalle, vaan hän antaa mulle levon.

Totta. Työtä voi tehdä sunnuntaina ja lauantaina, tai vaikka seitsemän päivää viikossa ja silti olla Jeesuksen antamassa levossa.

Äänestä
  • Nyt menet yli sen, mitä on kirjoitettu !

    Sekoitat lisäksi kaksi asiaa sekasotkuksi !

    1) Asia, on Jumalan ihmiselle myöntämä lepopäivä kerran viikossa, eli Jumala kyllä tietää ihmisen ja tietää senkin, että se lepopäivä on hyvä pitää !
    Tämä on ruumiillinen puoli tässä asiassa.

    2) Asia on taas se, että joka on päässyt lepoon, on päässyt lepoon omista töistään, eli tämä on taas Hengellinen puoli tässä asiassa.

    Näitä ei pidä sekoittaa keskenään, sillä silloin tulee vain sekaannusta !

    Minä siis uskovana, olen päässyt vihdoin lepoon omista töistäni, mutta jos olen ansiotöissä, niin kerran viikossa eli siten Jumalan myöntämänä lepopäivänä, minun on uskovana mahdollista luvan kanssa levätä, ja se päivä tulisi pyhittää Jumalalle, ja pyrkiä siis toimimaan Jumalan tahdossa ja johdossa silloin !

    Siis kun muulloin työnantaja määrää sen, mitä työ ajalla tehdään, eikä sitä voi itse valita !

    Äänestä

  • No ihan hyvä jos olet saanut levon Jumalassa .. Se ei kuitenkaan muuta sitä että "Herran sapatti" on "Herran sapatti" - se sinun pitäisi ymmärtää joka olet "levon" saanut.

    alex

    Äänestä

Jos Jumala loi kaiken sanalla, niin miten ihmeessä hän sai siihen kulumaan kuusi päivää? Huono duunari oli.

Äänestä
  • Näin minä asian näen: "Sana" kuvaa Jumalan viisautta ja voimaa ..
    Alussa .. Jumalan loi taivaan .. ja sen jälkeen maan ja kaikki mitä maa päällään kantaa .. ja siihen kului pitkä aika .. se mitä kerrotaan Raamatussa on symbolinen kertomus (ainakin minulle) . Kaikki ajat luomisessa voivat olla jopa eri pitkiä .. niistä vain puhutaan "luomis päivinä" .. kuutena luomispäivänä..

    Raamatun ajanlasku on toinen "päiviä" mittaava aika määrä - sanotaanhan että "1000 vuotta on Jumalalle kuin yksi päivä " - ja Raamatun mukaan on siitä ajasta jolloin ihminen (nimi Aadam tarkoittaa ihmistä) sanoi irti "Jumalan lapseutensa" ja otti oman tiensä (eli lankesi eroon Jumalasta) on tänään kulunut kai kohta 6000 vuotta (siis 6 päivää) - tarkalleen kuinka pitkä aika, sitä ei kai kukaan osaa sanoa .. juutalaisessa kalenterissa näin että olemme menossa vuotta 5777 - tai jotain sinne päin - en nyt ihan tarkalleen muista . Joka tapauksessa on seuraava 1000 vuotinen "päivä" "Herran sapatti" - eli se aika josta Ilmestyskirjassa kerrotaan 1000 vuotiskautena jolloin Jeesus (sapatin Herra) hallitsee ja saatana on sidottuna. Siis on tärkeää että Herran sapatti ymmärretään siten kuin se on Raamatussa - seitsemäntenä päivänä.
    Tämän 1000 vuotisajan jälkeen (= Herran sapatin) jälkeen tulee se mitä Raamatussa kutsutaan nimellä "toinen ylösnousemus" - ja Raamatun mukaan on se aika jolloin "muut kuolleet" herätetään eloon.

    alex

    Äänestä

Kyllä se lauantai on se oikea pyhäpäivä eli sapatti.

Äänestä

No lepopäivä on ihan silloin kuin lepäät.. jos sitä tarkoitit --
Mutta Raamatun "pyhäpäivä" on sapatti .. se on lauantai .. monissa kielissä kutsutaan lauantaita nimellä "sapatti" .. esimerkiksi venäjän kielessä -- lauantaita kutsutaan "sapatiksi" ja sunnuntaita "ylösnousemuspäiväksi" (noin vapaasti suomennettuna) ..

Nyt on kirkko pyhittänyt sunnuntain - tehnyt siitä "pyhäpäivän" eli "pyhän päivän" - ja mikäs siinä kukin valitsee lepopäivänsä .. mutta Raamatun sapatti .. tai niinkuin Raamatussa asia kerrotaan "Herran sapatti" .. ei sunnuntai ole - joka sellaista väittää ei ole oikein asioista perillä..

alex

Äänestä

Millä tavoin Raamatussa nimetään viikonpäivät? Voidaanko sen perusteella tietää,mikä on alkuperäinen seitsemäs tai ensimmäinen päivä?
Raamatullisen viikon perustana on luomiskertomus 1. Moos. 1:1-2:3 . Siinä määriteltiin seitsempäiväinen viikko. Viikkopäivistä oli puolestaan nimetty oikeastaan vain sapatti. 2. Moos. 20:8-11
Se tosiasia,ettei sapatin ohella mainita nimeltä muita viikonpäiviä,todistaa sapatin keskeisestä asemasta sekä juutalaisuudesta että varhaiskristillisessä seurakunnassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MikäTahansaPäivä kirjoitti:

Muista pyhittää lepopäiväsi. Ei ole mitään Raamatullista perustetta sille, että lepopäivä on yksin ja ainoastaan sunnuntaiksi nimetty päivä.
Raamatussa ei sanallakaan mainita sunnuntai päivästä, vaan ainoastaan, että muista pyhittää lepopäiväsi, joten lepopäivä voi olla mikä tahansa viikonpäivä.
Ihmiset tuijottavat viikonpäivien nimiin, ei Jumala, joka ei ole edes viikonpäiviä nimennyt.
Varsinkin helluntailaiset tuntuvat pitävän sunnuntaita ainoana oikeana lepopäivänä ja jos joku sunnuntaina jotain askaretta toimittaa, niin saa kuulla moitteita, kun sunnunaina lepopäivänä työtä tekee.
Ei siinä ole mitään Raamatun vastaista, jos sunnuntaina tekee työtä.
Ei Raamattu kiellä työn tekemistä sunnuntai päivänä, vaikka varsinkin hyvin hartaina uskovia itseään pitävät ovat eri mieltä.

Sunnuntaista on tullut pyhäpäivä, koska sunnuntai sopii pyhäpäivän viettoon siitäkin syystä, että ihmisillä on 5 päiväinen työviikko ja he ovat sunnuntaina vapaalla.
Myös seurakunnissa järjestetään hengellisiä tilaisuuksia juuri sunnuntaina, jolloin ihmisillä on helppo mennä Jumalan sanan ääreen ja pyhittää siten pyhäpäivän vieton.
Lepopäivä voi olla mikä tahansa viikonpäivä, ei sitä ole Raamatussa määrätty minä viikonpäivänä lepopäivää tulee viettää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu