Automaattikellon käynnin tarkistus, varmista täysiveto vetämällä nupista 40-50 kertaa ja siirrä viisarit vaikka klo 12.00 laita aikaan aikamerkistä.Ota kello ranteesta vaikkapa yöpöydälle nuppi ylöspäin (Seiko monster edistää tässä asennossa) katso aamulla onko kello edistänyt vai jätättänyt sen mukaan sitten seuraavaksi nuppi alaspäin asennossa sama homma seiko jätättää tässä asennossa
Automaattikello
14
4591
Vastaukset
- heitonMääräRatkaisee
Miksi pitäisi tehdä noin hankalasti, sillä eikö olisi oleellisempaa kuinka kello käy normaalissa käytössä?
Käykö kaikki Seikon yksilöt muka noin jos ovat säädöissään, tuskin. - hate7
No tämä nyt oli yleisohje jos haluaa varmistaa että kello on ajassaan aamulla siis kumpaa as.käyttää.Seiko alkaa jätättämään kun varakäyntiä on n.3 tuntia jäljellä (n.48h)
- simppeliä
Automaattikellon idea on, että pidetään ranteessa päivät ja yöksi voi ottaa pöydälle ja kellon tulee käydä aikaa suht tarkasti tällä tyylillä. Jos käynti alkaa heittämään yön aikana, niin todennäköisesti koneisto on huoltoa vailla tai todella huonolaatuinen.
- hate7
simppeliä kirjoitti:
Automaattikellon idea on, että pidetään ranteessa päivät ja yöksi voi ottaa pöydälle ja kellon tulee käydä aikaa suht tarkasti tällä tyylillä. Jos käynti alkaa heittämään yön aikana, niin todennäköisesti koneisto on huoltoa vailla tai todella huonolaatuinen.
Katsoppa kellohuolto loppelan sivuilta miten automaattivetoiset kellot toimii
- kerroMitäOikeinTarkoitat
En oikein ymmärrä mitä haet? Kyllä minulla on automaatteja useampikin ja kaikki toimivat samalla tapaa, eli päivät ranteessa ja yöt pöydällä.
- hate7
kerroMitäOikeinTarkoitat kirjoitti:
En oikein ymmärrä mitä haet? Kyllä minulla on automaatteja useampikin ja kaikki toimivat samalla tapaa, eli päivät ranteessa ja yöt pöydällä.
Et sitten vaivautunut lukemaan kelloseppä Loppelan sivuja jos automaattisi on öisin ja viikonloppuisin pöydällä siinä on vain n.70% täydestä vedosta ja sillon heittoa on jompaankumpaan suuntaan
- käytönnössäOpittua
En pidä kelloa viikonloppuja pois ranteesta, vaan ainoastaan yön ajan. Ei automaattikellon tarkkuus hirveitä heitä, vaikka veto ei olisi ns. tapissa, sen verran olen niitä mittarilla tutkiskellut vuosien varrella. Tärkeintä on kellon käyntitarkkuus ottaen huomioon käyttäjän arki ja rutiinit ja sillä on ainoastaan merkitystä. Itse säädän kellon käymään keskiarvona 5sec. viidessä asennossa ja se sopii minun käyttööni ja silloin kellot useimmiten käyvät 0-5 sec./vrk ja siihen olen tyytyväinen.
- huihaaja
Siis availet jatkuvasti kellojasi ja säädät käyntiä jatkuvasti no eipä ole enää kovin tiivis enää..
- mikäOnOngelmasi
huihaaja kirjoitti:
Siis availet jatkuvasti kellojasi ja säädät käyntiä jatkuvasti no eipä ole enää kovin tiivis enää..
Kerta riittää kun tietää mitä tekee.
- enostaromua
Nousee oikein niskakarvat pystyyn lukiessa automaattikellojen oikkuiluista. Jos kello ei käy kunnolla aamulla siksi, että se on ollut pöydällä yön yli niin kello on yksinkertaisesti paska romukasa. En taatusti osta ikinä automaattikelloa kun kerran nämä romut eivät pysy yhden yön jälkeen edes ajassa. Kvartsikello on aina tarkka, aina luotettava ja aina oikeassa ajassa, eikä tarvitse miettiä, että kello on aamulla taas vedettävä aikaansa. Automaattikello on turhia ongelmia elämään.
- nukuVälilläSeHelpottaa
Kyllä automaatikello toimii jos se on kunnossa. Niitä on kuitenkin tehty jo toistasataa vuotta ennen ensimmäistä kvartsikelloa ja tekniikka on koeteltua ja kehitetty hyväksi. Halpiskellot on sitten erikseen.
- alpo.tohatsu
tuhosin 70-luvulla automaattirannekelloni ajamalla 2-tahtisella ilmajäähdytteisellä kahvaohjattavalla perämoottorilla kesän (tärinä...)
- kaikkeaVoiSattua
Noin voi käydä halpiskellojen kohdalla ja todella hienon tekniikan kellon kohdalla.
- Anonyymi
kaikkeaVoiSattua kirjoitti:
Noin voi käydä halpiskellojen kohdalla ja todella hienon tekniikan kellon kohdalla.
Digitaalikello ei ole moisesta moksiskaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2256322Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1925894Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai175471Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j764159Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433503Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303313HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok213016Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82492Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2462392- 1302264