Näin siis etelässä, Virossa. Suomen hallituskin voi samalla jatkaa alkoholijuomien verotuksen kiristämistä, lisäksi sokerivero tulee ottaa Viron tapaan käyttöön.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/viron-viimeiset-ministerinimet-selvilla-maan-alkoholiverotus-kiristymassa/6177728
"Hallitus haluaa myös kiristää oluen, viinin ja väkevien alkoholijuomien verotusta. Sokeroiduille juomille asetetaan vero."
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/viron-viimeiset-ministerinimet-selvilla-maan-alkoholiverotus-kiristymassa/6177728
"Hallitus haluaa myös kiristää oluen, viinin ja väkevien alkoholijuomien verotusta. Sokeroiduille juomille asetetaan vero."
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ansioverotuskin muuttuu progressiivisempaan suuntaan.
"Hallitus aikoo nostaa reippaasti määrää, jonka voi tienata maksamatta tuloveroa, mikä hyödyttää vähävaraisia. Alle Viron keskipalkkaa saava voi tienata 500 euroa ennen kuin tuloveroa ryhdytään perimään. Sen sijaan yli 2100 euroa kuussa ansaitsevat eivät saa verovapaata siivua ollenkaan."
Onneksi Tallinnasta pääsee viinabussilla Latviaan ja takaisin.
https://alko1000bus.eu/?page_id=446
Ei Suomesta kannata mitään viinaksia ostella. Valtion kusimulkuille veroeuroja kannella. Viro on sitä varten.
Ei nykyään enään osta Virosta kuin rikkaat kokoomusjupit. Tavan kansa joutuu menemään Latviaan saakka.
Ministerihinta kossupullolle vuonna 1972 oli 1,2 markkaa. Se hintataso pitäisi saada maitokaupassakin myytävälle viinalle.
Kuuluuko Viro eri EU:hun kuin Suomi? Sipilän hallitushan ilmoitti poistavansa jo käytössä olleen sokeriveron EU-sääntöjen vastaisena. Kuinka Viro voi nyt ottaa vastaavan veron käyttöönsä?
Eihän vaan "EU-sääntöjen vastaisuus" ollut sokeriteollisuuden lobbaamaa? Hallitushan tukee toimillaan isoja yrityksiä, joilla on mahdollisuus verosuunnitteluunkin.
Miksei sitten poisteta alkoholiveroa? Sehän siirtäisi viinaostokset takaisin Suomeen ja lisäisi näin työllisyyttä kotimaassa.
Ei tunnu olevan noilla hallituksen päätöksillä mitään logiikkaa.