Oletteko asennuttaneet Toyotan hybrideihin bensalämmittimiä ? Miten alkuperäinen akku kestää lämmitys käyttöä vai pitääkö se vaihtaa suurempaan akkuun?
Auris Hybrid ja Webasto?
Kestääkö_akku
61352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Auris hybrid lämpeni nopeiten TM talviautotestissä, joten ei tarvitse bensaläämitintä, rahat menevät siis hukkaan. Toyotan hybrideissä pakokaasuista otetaan lämpöä talteen ja sillä lämmitetään.
Tiedän kyllä sen! Mutta minä haluan mennä jo valmiiksi lämpimään autoon ja olen valmis maksamaan siitä.
Millaista starttiakkua Auris käyttää? Webasto kuluttaa muutaman ampeerin auton puhallin lisäksi, eli kyllä se ihan näkyvää siivua vie akun kapasiteetista.
Mutta ei sitä pelätä tarvi, koska oikein asennettu lämmitin VÄHENTÄÄ akun hiipumisen vuoksi yllättäviä käynnistysivaikeuksia. Kuulostaa yllättävältä kaikenlaisten virapeliasennusten vuoksi, mutta oikein tehtynä näin se vaan menee.
Lämmittimeen kuuluu sekä akku- että polttoainevalvonta, eli oikein asennettu lämmitin ei saa viedä akkua eikä tankkia tyhjäksi, vaan puolilämpimään autoon tullessa on vastassa lämmittimen tiedote, että yritin kyllä lämmittä, mutta et ollut varannut riittävästi pensaa/sähköä, joten jätin loput varalle. Ja siitä pääsee vielä ajamaan tankille tai laturille.
Nykyautojen laturit ovat riittävän tehokkaita kompensoimaan lämmittimen kuluttaman sähkön hyvin nopeasti, mutta ongelma saattaa olla pätkäajo ja kylmän akun heikko kyky ottaa vastaan tarjottua varausta.
Akun kapasiteetti asettaa tietenkin omat rajansa sille, kuinka pitkään lämmitin voi käydä. Jos akku ehtii varautua ajossa normaalisti, tästä ei tule ongelmaa, koska lämmitysteho on niin suuri ettei mistään lohkolämmittimen 2 tunnin lämmityksistä edes haaveilla, vaan 10 - 20 minuuttia riittää useimmissa keleissä. Toinen tärkeä akun ominaisuus on sen kyky toimia vajaalla varauksella ja yhä sen jälkeen luovuttaa täysi purkausvirta ensi yrityksellä. Jos Auris käyttää jo vakiona AGM akkua, se helpottaa tilannetta paljon. Vaihto ei ole välttämättä ihan suoraviivainen, koska AGM akkua saisi optimissaan ladata hieman normaalia lyijyakkua suuremmalla jännitteellä.
Tiedän kyllä mitä Webasto noin suunnilleen kuluttaa sähköä ja polttoainetta kun olen sellaisen joka autooni asennuttanut. Seuraava autoni on Auris Hybrid mutta kun siinä ei ole perinteistä laturia eikä starttia eikä kytkintä. Vaan lataus hoituu konvertteri muuntimen kautta 12V akkuun joka toimii ainoastaan herätevirtana auton tietokoneille. Vakio akku on suhteellisen pieni jotain 30-40AH . Siksi kyselen josko jollain olisi kokemuksia vaikka Priuksen kanssa koska on sama tekniikka. Lataus on ilmeisesti heikompaa kuin normi laturilla olevassa autossa.
Kuinkas suuri nestetilavuus on näis hyrrissä, sehän vaikuttaa webaston hankintaan?
7L on neste tilavuus koska se sisältää pakokaasujen lämmön kierrätysjärjestelmän.