Ministeri Uljakovin pidättäminen liityy Putinin hitaasti mutta varmasti jatkuneeseen anglosiionistisen "liberaalin " klikin puhdistamiseen hallinnosta. Päinvastoin kuin luullaan Putinilla oli valtaannoustessaan todella paljon vastustajia ja hänen oli pakko varovasti edeten ja etupäässätalousrikosten ja lahjustodistein perattava apparaatti.
Unohda meidän valtamedia. Ne Heivät tiedä Venäjän tapahtumista. Tässä saitti joka analysoi paremmin
http://thesaker.is/putin-is-finally-puring-the-medvedev-government/
Unohda meidän valtamedia. Ne Heivät tiedä Venäjän tapahtumista. Tässä saitti joka analysoi paremmin
http://thesaker.is/putin-is-finally-puring-the-medvedev-government/
Vastaukset 7
Vanhimmat
Venäläisillä on tarkka muistikuva nuoremmillakin mitä se "liberaali" talouden shokkihoito oli 1990-luvulla. Venäjästä näytti tulevan kovaa vauhti Jegor Gaidarin viitoittamalla tiellä lännen siirtomaa. Länsi ylisti juoppoa Jeltsiniä joka oli ah, niin taipuisa. Tässä vaiheessahan alettiin puhua Pax Americanasta. Tuon humalan seurauksina olivat Serbia, Kosovo, Afganistan ja Irak. Nato työnnettiin Pietarin porteille ja Valko-Venäjän rajalle. Georgiassa alkoi Putinin vastaisku 8 vuotta talouden vakauttamisesta ja vapaan pudotuksen päättymisestä.
"I would even say that Uliukaev could be considered the ultimate symbol of the Atlantic Integrationists and a faithful member of the Russian “liberal” (meaning the “Washington consensus” type) sect who, in the past had worked with Egor Gaidar and Alexei Kudrin and who now has been brought down by the Russian “siloviki”, the top officials of the so-called “power ministries” (defense, state security, intelligence)."
Nyt Venäjän kansa näkee nälkää Putinin porukan varastaessa kansallisvarallisuuden.
Todella rajusti täytyy talouden romahtaa jotta 1990-luvun karmeus alitettaisiin. Nykyisin esim energiatuloja ohjataan paremmin vähävaraisille kuin 1990-luvulla. Elinaikaodote noussut lähes 10 vuodella.
Silovikien harjoittama politiikka selittyy pitkälle heidän halullaan valvoa Venäjän taloutta ja kukistaa heidän valtaansa uhkaavat viholliset joita ovat kilpailevat puolueet, Venäjän omaisuutta lännelle myyvät liikemiehet, separatistiset terroristit ja poliittiset ääriainekset. Silovikit vastustavat Jeltsinin ajan tyyppistä demokratiaa, mutteivät tue myöskään niin keskitettyä hallintomallia kuin mitä Neuvostoliitossa oli. Silovikit haluavat kehittää Venäjän taloutta eteenpäin valtiojohtoisten reformien kautta ja nykyaikaista maata ottamalla ympäristö huomioon.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Silovikit
Ministerin pidätys ajoittui Usan vallansiirron ja siitä johtuneen kalinan saumaan. Useimmat lähetystöjen CIA-ihmisten työ on katkolla eli anglosiionisteilla on tuhansia rampoja ankkoja. Parin kuukauden päästä aloittavilla on monessa maassa (Venäjä,Kiina, Iran, Syyria, Moldova, Bulgaria, jopa Viro, mahdollisesti Ukrainassa edessä toisenlainen ympäristö kuin Barry Obaman aloittaessa tammikuussa 2009.
En tiedä missä vaiheessa lännen "laatulehdet" tajuavat että joidenkin ns. liberaalien puolueiden kuten Jablokon ja Parnassan uskottavuus ja kannatus on lattiatasolla. Tarvitaan 50 vuotta jotta 1990-luvun karmeudet unohtuvat Venäjän kollektiivisesta muistosta merkittävästi. Nyt sana demokratia ymmärrettävästi samaistetaan rosvouteen ja epäisänmaallisuuteen.
Venäläismiehen elinikäennuste on 51 vuotta. Samaan aikaan putinistit elävät yltäkylläisyydessä.