Adeccon vuokratyö?

kysg

Mitäs toimintaa tämä Adecco oikein harrastaa kun jonkin aikaa sitten sieltä bongasin työpaikan ja päätin hakea siihen kun mielestäni täytin työntekijässä etsityt/odotetut asiat. Soittivat mulle sieltä ja kyselivät aiempien tehtävieni sisällöstä ja lupasivat palata asiaan. Jonkin ajan päästä tuli s-postiin vastaus että "valitettavasti valinta ei kohdistunut sinuun". Mutta vähän jälkeen päin täysin sama työpaikka tuli siellä uudestaan hakuun.

Hakeeko ne siellä työntekijöitä vai onko nuo jotain "haamutyöpaikkoja" mitä ne ilmoittelee? Onko joku saanut sieltä töitä?

7

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ujas

      Miksi haluat vuokratyötä?Hae asuinkunnastasi, työvoimatoimiston lähetteellä töitä.
      Vetoa Perustuslakiin.Vuokrafirmat ovat Työnantajien perustamia ja rahoittamia työvoimatoimistoja,kierrättävät työsopimuksia ja työvoimaa,hajota ja hallitse
      systeemillä.Kuntavaalit ovat tulossa,ole tarkkana ketä äänestät.

    • Koodi_Lentävä_tiikeri

      Vähän oudot fiilikset jäi itsellekin. Ensinnäkin hakusysteemi oli tosi huono toimihenkilötehtävää haettaessa. Luulisi olevan hr-henkilöillekin mukavampaa jos mukaan voisi liittää oman siististi jäsennellyn hakukirjeen. Mutta ei, copy pastella piti laittaa suoraan tällaiseen viestikenttään, jossa kappalejaotkaan hädin tuskin toimivat. Tuo sopii ehkä jollekin siivoojalle, joka kertoo itsestään muutamalla lauseella, mutta toimihenkilönä erittäin turhauttavaa kun haluaisi panostaa hakemukseen ja ilmaista itseä.

      Voisivatko edes jollakin merkkimäärärajoituksella vihjata, kuinka pitkää pötköä aikovat jaksaa lukea?

      Sivustolta pystyisi ilmeisesti seuraamaan prosessin etenemistä(?), mutta se lagasi jatkuvasti, enkä päässyt sinne katsomaan. Mitään ei kuulunut, ilmoitus julkaistiin kahdesti, ja vasta kohtuuttoman pitkän ajan kuluttua tuli s-postiin mahdollisimman lyhyt toteamus, että en tullut valituksi tehtävään.

      Todella kummallista, kun mielestäni olisin sopinut siihen tehtävään erittäin hyvin ja voinut aloittaa vaikka heti. Toivottavasti heidän haltuunsa ei jatkossa ole annettu yhtä kiinnostavia toimeksiantoja.

    • isovelivalvoo

      Sitäkin että mitä olet. Jos duunaritausta, ei verkostoa sisäpiirissä, tuntematon tekijä oletko haluttava? Tuotko töitä mukanasi vai oletko menoerä. Osaaja pitää olla mutta mikä on lisäarvosi?
      Millaista rekisteriä hakijoista kerätään? Minne menee? Ikuinen kopio jossakin? Asiakastietoja ei saa luovuttaa kolmannelle osapuolelle. Mutta voi myydä/varastaa. 'Kaikki riippuu kaikesta'. Monesti ihankuin sinut jo tunnettaisiin vaikka sinä et tiedä firmasta kuin nimen ja webbisivun. Taustatyöt tehty ennenkuin tulet paikalle.

    • Hessu72jäbä

      Adecco on viimeinen kaatopaikka mihin päätyy jos ei muualle töihin pääse.

    • Anonyymi

      Adecco/ sihti sekaisin ja osaajia lähetetään pois , hr johtaja kiertää toimistoja sanomassa hei hei , yritysjohto poukkoilee ja sekoilee . Ei hyvää seuraa kyllä , työntekijöitä ei arvosteta lainkaan

    • Anonyymi

      Sihdillä ollut monen monta kuukautta kirvesmiehiä, rakennusmiehiä ja muita haussa sodankylässä. Hakemukset tehty moneen kertaan mutta ei sieltä mitään töitä tarjota. Miksi pitää olla jatkuva haku siellä päällä kun eivät kuitenkaan palkkaa ketään.

      • Anonyymi

        Saman olen huomannut, ilmoitukset uusitaan koko ajan


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8168
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      404
      2415
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      29
      2002
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      289
      1885
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1789
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1650
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1495
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      22
      1293
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1279
    Aihe