Työsopimuslakirikkomuksen seuraamukset

Työntekijä

Työnantaja (yrityksen ylin johto) ei korjaa työsopimuslain vastaista toimintaansa työsuojelun (AVI:n) useista kirjallisista kehoituksista ja sakkouhasta huolimatta - ei edes reagoi näihin millään tavalla. Millaiset seuraukset työsopimuslakirikkomuksesta aiheutuu työnantajalle? Onko ainoastaan sakkotuomio tiedossa? Onko poliisille ilmoittamisella asiaan mitään vaikutusta? Asiantuntevia vastauksia olisi mukava kuulla.

5

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eemh
    • Konsulentti

      Jos teillä on ihan erikseen ylintä johtoa, niin teillä on sitten varmaan kanssa luottamusmiehiä. Kysy heiltä, mikä on tilanne.

    • Työntekijä

      Tarkemman vielä, että viimeisimpänä kyse työtodistuksen antamatta jättämisestä. Muita rikkeitä isoimpana tietysti YT-menettelyn laiminlyönti (irtisanottu TuTa syillä), samanaikaisesti tehty vieläpä uusia rekrytointeja. Koulutus- ja työntarjoamisvelvoitteet laiminlyöty myöskin. Ylin johto = toimitusjohtaja

      • konsulentti

        Ai jaa. Luulin, että se on isokin firma, kun puhuit ylimmästä johdosta.

        Kun työsuojeluviranomainen jo hoitaa asiaasi, niin ota sinne yhteyttä.


    • Työlä1nen

      Kohta 4,5kk mennyt ja ei vieläkään työtodistusta ole tullut työsuojelun toimista huolimatta. Miksi on olemassa hallintopakkokeinot, kun niitä ei kerran käytetä? Hyssyttelyltä tuntuu koko touhu. Työnantaja taitaa nauraa koko työsuojelutoiminnalle, mutta ketäpä se kiinnostaisikaan. Alkaa pikku hiljaa tuntua siltä, että jää todistus saamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3675
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      31
      2035
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      88
      1534
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      100
      1331
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      98
      1063
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      749
    Aihe