Fitness-tähti lässähti
lätsläts
10190
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Välillä on hyvä pitää taukoa roinaamisesta.
No eipä tuossa oikenpuoleisessa kuvassa suurempaa vikaa ole, ihan terveen oloinen nainen. Ei pahasti jenkkakahvoja tai röllykkää.
Kertokaapa minulle, pölvästi-tädille eräs asia, joka mieltäni askarruttaa fitnessiin liittyen...
Kuten tuostakin postauksesta voi havaita, rasvakudoksen määrän muutos on melkoinen. Rasvattomassa kuosissa tuolla naisella tuskin on kuukautisia, ja sitten muutama kuukausi ja hokkuspokkus! ainakin 15 kiloa lisää painoa..
Ja sittenkö sama kuvio taas toistetaan?
Että miten voidaan fitness-urheilusta puhuttaessa puhua terveellisestä elämäntavasta? Näinhän usein puhutaan.
Painon kanssa jojoilu on vaarallista. Omasta mielestäni noin iso painon muutos lyhyessä ajassa kertoo jonkinasteisesta mielenterveyshäiriöstä tai vakavasta fyysisestä häiriötilasta. Se voi olla syömishäiriötä, se voi olla hormonihäiriötä, tai se voi olla molempia yhtäaikaa...
Jos tätä kuviota toistetaan, niin pysyviäkin seurauksia kehoon tulee väistämättömästi. Ne voivat olla sydänongelmia, pysyviä hormonitoiminnan häiriöitä monenlaisine seuraamuksineen, henkisen puolen ongelmia, suoliston toimintaongelmia...kirjo on laaja.
Miksi tätä kaupitellaan terveellisenä elämäntapana?
Viime aikoinahan tätä fitness=terveys -väittämää on mielestäni alettu kritisoimaan enemmän. Ja ihan syystä, sillä liittyyhän fitness-lajeihin varsin epäterveitä piirteitä. Mutta kuten yleensä, niin tämäkään ilmiö ei ole niin mustavalkoinen kuin miltä ehkä näyttää. Tutkija Juha Hulmi kirjoitti Lihastohtori-blogissaan asiasta aiemmin tänä syksynä hyvän tekstin (fitness-osio on puolivälissä postausta, mutta koko artikkeli kannattaa lukea):
https://lihastohtori.wordpress.com/2016/10/27/kestavyysliikunta-ja-fitness-on-vaarallista-ja-muita-ravinto-ja-treenikeskustelun-mustavalkoisia-ajatuksia/
Tiivistettynä: Vaikka fitness-urheilu ei sovi kaikille ihmisille, ei se tutkimusten (joita tarvitaan vielä lisää) valossa näyttäisi myöskään olevan suunnaton terveysuhka kaikille harrastajille ja kilpailijoille. Ja kilpaurheilu on äärimmäisen harvoin "terveellistä" siinä mielessä, miten tavalliset ihmiset terveyden mieltävät.
Eihän tuo terveellistä ole, ja fitnesskisaajat ja -valmentajatkin sen myöntävät (myös Jutta Gustafsberg). Tuo rasvattomaksi tiristäminen ja kisoihin kuivattaminen vaatii rautaista terveyttä. Ja mun tietääkseni aika moni kisaaja onkin sairastunut mm. kilpparin vajaatoimintaan, myös rytmihäiriöistä juorutaan. Hormoonitoiminta sekoaa aika huolella. Mutta samaa tapahtuu myös vaikkapa karppaamalla laihduttajille tai sohvaperunoille - mikä sitä nykymaailmassa olisi enää terveellistä?
Kuntosaliharrastus itsessään on terveyttä edistävää ja hyvää oloa tuottavaa. Moni mt-ongelmainen saa wannabe-fitnessistä tekosyyn sairastaa syömishäiriöitään rauhassa. Tämä on tiedostettu, ja mahdollisia ongelmatapauksia seurataan kuntosaleilla ja valmentajat puuttuvat nykyään tuollaiseen aika herkästikin.
Elämäntapana fitness on terveellinen. Siis nyt erotetaan kilpa- ja harrastusfitness toisistaan. Terveellinen ravinto ja säännölliset elämäntavat, sopiva määrä monipuolista liikuntaa ja lepoa.
Kilpaurheilu on aivan eri asia kuin harrastaminen.
Kannattaa siis vaan olla läski koska kuitenkin lihoo. Treenaaminen onkin pinnallisten ihmisten touhua jotka eivät sitten hyväksy lihavia ihmisiä.
Katsoin nuo kuvat... Edes ekassa kuvassa tuolla tytöllä ei ole lihaksia. Se on vain rasvaton ruikku, edes vatsapalat ei näy! Ei mikään ihme, että offilla on noin pehmeä pulla.
Ja mun mielestäni tuossa pullukka-kuvassa tyttö on oikein nätti. Jos hänellä kuitenkin olisi oikeasti lihaksia, eikä tuo treenaaminen olisi ollut vain kuihduttamista, hän ei olisi tuossa offillakaan noin pullea. Tyttö kuuluu siihen wannabe-sarjaan, jolle on tärkeintä olla laiha, ei hyvässä kunnossa. Lihas kuluttaa levossakin paljon energiaa, silloin pysyy melkein itsestään hoikkana. Oikeat fitness-harrastajat ovat hyvännäköisiä.
Tuolle linkin tytölle on käynyt niin kuin väärin laihtujille käy. Elimistö käyttää kituuttamisen jälkeen kaiken saamansa energian hyödykseen, koska on tottunut nälänhätään. Voi mennä aika kauan, ennen kuin voi syödä taas normaalisti lihomatta. Parempi olisi syödä terveellisesti koko ajan. Ja terveellisesti syöminen ei tarkoita niukasti syömistä, vaan tarpeeksi ja monipuolisesti syömistä.
Lihaton möykky. Montakohan etunojapunnerrusta tuo nainen tekee. Veikkaan että ei saa yli 20. Luulevat että ovat hyväkuntoisia mutta luut näkyy vaan ja eivät ole yhtään kauniita.