Suomesta tuli KUSETUS-yhteiskunta jo 80-luvulla !

S.v.t

Kusetusyhteiskunnalle tyypillistä on se, että rikkaat rikastuvat kun kansa köyhtyy köyhtymistään.
Kiittäkää KOKOOMUSTA ja porrvareita tästä kehityksestä, sillä kaikki alkoi v. 1987 kokoomuksen noustua hallitukseen.
Suomella oli tuolla hetkellä velkaa noin 70 mrd MARKKAA.
Tänään, teidän vastuullanne on suoraan julkisvelkaa noin 140 mrd EUROA.
Toki omien henkilökohtaisten velkojenne (n. 150 mrd Euroa) lisäksi.
Tämän lisäksi päällä on JÄTTI-työttömyys (800 000) ja kokoomus pyörittää LEIKKAUS-rumbaa. Silti maa velkaantuu 10 mrd euron vuositahtia.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa



Suomessa siirryttiin Kekkosen kontrolloimasta kansalaisyhteiskunnasta KUSETUS-yhteiskuntaan varsin nopeasti Kekkosen kuoltua. Suppea ja varsin ovela poliittinen eliitti yhdessä ylimmän virkamiesten, ylimmän yritysjohdon ja muun vastuullisissa tehtävissä olevien kanssa päättivät yhdessä aloittaa uuden aikakauden: Kansan manipuloinnin tiedotusvälineillä amerikanmallin mukaan tavoitteena rikastua tyhmän kansan kustannuksella.

Tämä operaatio onnistuikin yllättävän hyvin, sillä kokoomus marssitettiin osana em. kusetusjuonta hallitukseen jo niinkin varhain kuin v. 1987. Tästä kovan luokan kusetuspeli alkoi. Tyhmälle kansalle, josta lyhennelmänä käytän jatkossa nimitysta "sopuli", asia myytiin RAHALLA - ei käteisellä - vaan VELKA-rahalla ja kokoomukselle niin ihanalla tavalla, VERON-kevennyspolitiikalla. 80-luvun lopulla puhuttiin harhaanjohtavasti jopa "täystyöllisyydestä", joka tosiasiallisesti oli viekkaan ylivelkaannuttamisen seurausta. Aivan kuten 2000-luvulla, jo tuolloin verotuksen keventäminen satoi hetkellisesti verottajankin laariin, kun kansa pani velkarahat haisemaan. Ilo oli kuitenkin äärimmäisen lyhytaikaista ja tulos oli sen mukaista: jo v. 1989 oli tosiasiallisesti vaikeudet kärjistyneet mutta em. kusettaja-virkamieskaarti salasi kehityksen kulun kääntymisen viimeiseen asti.

Vuoden 1991 vaalit olikin käsittämätön käännekohta. Kansan syvien rivien - siis sopulien - paineet purkautuivat 91-vaalituloksessa. Oppositiossa istunut kusettajakonsortion petosjäsen, suomen keskusta sai veret seisauttavan vaalivoiton ja sopulit ajautuivat ojasta allikkoon. Syitä vaalitulokseen ei jo tuollon luodussa OIKEISTO-YLEssä (=kusettajien manipulointikanava) haluttu ruotia alkuunkaan. Kusettajat näet tiesivät, että kansa halusi turvautua KEKKOSEN perintöön, josko vielä se kansaa auttaisi. Ei auttanut.

Kepulit yhdessä kokoomusnatsien kanssa aloittivat ankaran sopulin kynimisen, jonka tuloksena oli 500 000 "kuollutta", siis työtöntä ja kusettajakaartin pelastamiseen - elämiseen ykkösluokassa - tarvittiin valtavat velat. JÄTTI-velat. Tämä oli saldo ensimmäisestä kokoomuskaudesta kekkosen jälkeen.
http://www.hollilla.com/reader.php?action=thread&thread=405932&offset=0

21

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin.pässiä.narussa

      Kun Koroman-kanva (mtv3) latasi tänään "kasvu"-uutisia, niin muista, että ne eivät olleet uutisia vaan Propagandaa ! Koska kunnallisvaalit ovat tulossa.

      Jatkoivat sinunkin työaikaa korvauksetta, loput irtisanoivat ja ainoa kasvu on työttömyyskortistoissa, ikävä kyllä.

      Liikkuvat taa ja sormi liipasimelle, kun SSS-natsimme puhuvat "kasvusta" ja suosittelevat sinulle, paskahousu, velan ottoa. Tämä buumi meni jo, muistatko, silloin siinä edellisessa "työvoimapulassa", siis "huutavassa":

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14619820/42-eri-kansallisuutta-umpn-tyomaalla-aanekoskella

      • KytkyTulossaTaas

        Kepuhan sanoi että vasta kunnallisvaalien jälkeen puhutaan taas Suomen kilpailukykytilanteesta, sitä ennen vaalirauha ja kepulien kusetusuutisointi taantuman loppumisesta. Eiköhön kokotyhmä lammaskansa mene taas halpaan.


      • Anonyymi
        KytkyTulossaTaas kirjoitti:

        Kepuhan sanoi että vasta kunnallisvaalien jälkeen puhutaan taas Suomen kilpailukykytilanteesta, sitä ennen vaalirauha ja kepulien kusetusuutisointi taantuman loppumisesta. Eiköhön kokotyhmä lammaskansa mene taas halpaan.

        Kyllä EURO ja EU ovat olleet tuho.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä EURO ja EU ovat olleet tuho.

        Eräs uskonnollinen filosofia eli elämänkatsomus-oppi on kertonut että uusi valtio vallataan ulkovaltojen toimesta tarjoamalla halpaa velkarahaa- jolla sitten pörräävät jonkun aikaa.

        Kun velat erääntyy- saa ulkovallat vallan tuossa maassa.

        Tuollai EU levittäytynyt- ja samaa menossa mm Aasian maissa nyt- olisiko Aasian Unioni?


    • KokomustaKusetus

      Porvaripolitiikkaa 10%:n hyödyksi, 90%:n tappioksi. Onko suomalaiset sadomasokisteja vai vaalituloksissa jotain kokomustaa?

    • manipulointi.kukoistaa

      Oikeisto-yle kertoi juuri "uutisissaan", että tämän hetken härskein muilutuspuolue Kokoomus johtaa "gallupeissa" kuntavaalikissaa...

    • kultainen80luku

      Se olikin sitä aikaa, kun ensi kertaa lähes kuka tahansa saattoi rikastua oikeastaan melkein millä tahansa ja tuo meno on vaan kiihtynyt tähän päivään tultaessa. Ei välitetä enää muusta kun omasta pikku piiristään. Sitä se tekee, kun ihmiset oppii ahneiksi ja välinpitämättömiksi. Ei mikään uusi ilmiö auringon alla, mutta tilaisuudet on kuitenkin lisääntyneet valtavasti. Tilaisuus kun tekee usein varkaan. Jos ihmistä ei kasvateta moraaliin ja eettisyyteen, niin ei se niitä koskaan enää opi. Ennen kirkko teki sitä työtä yhdessä koulujärjestelmän, sekä myös kodinkin kanssa. Nykyään niistä yksikään ei hoida tätä hommaa enää oikein millään lailla. Ilmankos tää touhu on näin härskiä.

    • ffffffffs

      Sdp ja kokkareet- läjät ovat syypäänä Suomen ahdinkoon ...... he tekivät laman 1990-luvulle ..... ja nyt he rahtaavat tänne maahanmuuttajia !! kiitos orvon !!

    • jatkuu.vielä

      jännä, kuinka se sai edelleen tukea, joukoilta jotka äänestivät kokoomusta.

      Kepu ja persesutit näyttäisivät olevan jo tippumassa

    • Anonyymi

      Urho Kekkonen kuulemma tiesi totuuden Mauno Koivistosta (KGB: n mies ja Venäjän mielistelijä) ja siksi vetkutteli oudosti vallasta luopumisessaan. Näin on todennut mm. kauppatieteen tri Heikki Urmas, jolla oli sisäpiiritietoa tuon ajan suomesta poliittisten kontaktiensa kautta. Eihän Kekkonenkaan nyt puhdas ollut, mutta ei hän kuitenkaan mikään epäisänmaallinen Suomen tuhoaja sentään ollut.

      • Anonyymi

        Kirjatietojen mukaan Koivisto kuului riistäjien puolelle jo Turun satamassa työskennellessään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjatietojen mukaan Koivisto kuului riistäjien puolelle jo Turun satamassa työskennellessään.

        Haudalle voi käydä terveiset jättämässä.


    • Anonyymi

      Kaikki, jotka eivät elä sossun ja kelan tuella, ovat köyhälistön riistäjiä. On törkeää maksaa itse kulunsa töistä saamallaan palkalla. Ettäs kehtaavatkin!

    • Anonyymi

      Rehellisyys on kadonnut tästä yhteikunnasta ajat sitten. Ihmiset on helpon rahan perässä... Tehdään kepulikonsteja ja rikoksia näiden vuoksi.

    • Anonyymi

      Huomatkaapa sellainen seikkakin: Kun Jussi Halla_Aho julisti eduskunnassa: "pulaa ei ole työvoimasta vaan ainoastaan palkanmaksajista" niin kerkesi pari-kolme eri kertaa tämän totuuden kansalle kertomaan ja sen jälkeen "sairas"-lomalle . Näet porrvarin vastahyökkäys oli niin aggressiivinen ja henkilökohtainen. Heti perään Halla-aho vetäytyikin puoluejohdosta. Puhtasti rehellisten puheidensa johdosta ja näin valehtelu saa nyt jälleen vapaasti jatkua

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17452273/suomesta-on-tullut-valehteluyhteiskunta

      • Anonyymi

        Valehtelullahan ei ole käytännössä muuta tarkoitusta kuin päästä käsiksi rahoihinne.

        Pitäkää siis parempaa huolta, rahapussista. eikä velkaa, vaikka juuri sitä teille tuputtavat


    • Anonyymi

      Tarvittaisiin itseasiassa vielä oikeistompaa, minarkismia, eli oikeistoa joka ei kannata yleä

    • Anonyymi

      palstalalla kysellään ja ihmetellään, miksi porrrvarit tekevät sitä tai tätä.

      Avauksessa vastaukset kaikkiin kysymyksiin

    • Anonyymi

      Terävästi todettu. Eipä paljon lisättävää tähän.

    • Anonyymi

      entäs jos eu loppuu millä sitten ratsastetaan asija kysymykset,

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe