Piano / pituus alle 140 cm?

Täti58

Olen hankkimassa pianoa soittoharrastuksen aloittamisen vuoksi. Tila, johon piano tulisi n. 140 cm leveä, joten piano ei saisi olla kuin max 138 cm leveä. Siihen kyllä sopisi pidempikin piano mutta tulee vähän ahdetun näköinen. Löytyyköhän sellaista pianoa ja jos löytyy, minkä merkkinen?

6

2501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhgfds

      Akustinen vai sähköpiano? Jos menet kurssille/otat tunteja, sinulle todennäköisesti suositellaan akustista pianoa. Niissäkin on vähän pienempiä versoita olemassa. Tosin soitin pitäisi valita tarpeen, ei koon mukaan. Nk. omaksi huviksi soitin voi olla millainen vaan. Mutta jos haluat saada opetusta klassiselta puolelta, niin laatuvaatimukset ovat suuremmat.

      Itselläni on sähköpiano ja se taitaa olla 140 cm. Eli on täysimittainen. Kieltämättä hankalaa pienessä asunnossa, vaikka soitin on muuten kevyt, vie yhden seinätilan. Väittäisin, että sekä sähkö- että akustisessa pianossa, joka on alle 140 cm, on vähemmän koskettimia. Ensimmäiset vuodet voi ehkä soittaa vajaamittaisella soittimella, mutta sen jälkeen olisi hyvä, jos koko skaala olisi käytettävissä.

      Otathan huomioon, että voi käytännössä olla hankala ahtaa piano sellaiseen soppeen, johon se juuri ja juuri mahtuu. Siinä voi saada vaurioita sekä soitin että seinät.

      Käy jossakin musiikki- tai pianoliikkeessä kyselemässä asiasta. Ihan järkevää kartoittaa tilannetta ennen ostopäätöstä. Kysy myös opettajaltasi, millaista soitinta hän suosittelee. Harmittaa, jos ostaa kalliin pelin, joka ei sitten olekaan kelvollinen. Jotkin pianoliikkeet tai pianonvirittäjät myyvät käytettyjä viritettyjä akustisia pianoita. Itsekin harkitsin yhdessä vaiheessa kooltaan pientä akustista, mutten sitä kerrostaloasuntoon halunnut.

    • kjhgfds

      Mittasin oman sähköpianoni, se on 132 cm... muisti teki tepposet. Eli täyspitkä on, ei kiinteää jalustaa.

    • kummastakin_kokemusta

      Suosittelen sähköpianoa jo naapurisovun vuoksi. Sitä kun voi kuunnella kuulokkeilla vaikka keskellä yötä. Joo, hyvä sähköpiano maksaa, koska siinä on aidon pianon vasarakoneisto mahdollisimman hyvin jäljiteltynä ja hyvällä kosketuksella.

    • iteostaisin

      Ostaisin halvan sähköisen kosketinsoittimen. Pianoon kyllästyy nopeasti.

    • Täti58

      Kiitos kaikista vastauksista. Ajattelin itse akustista pianoa, asumme omakotitalossa joten naapureista ei ole huolta. Piano tulisi olohuoneeseen makuuhuoneiden ovien väliselle suoralle seinustalle. Ovilistojen etäisyys toisistaan on 140 cm, silloin piano ei tulisi listojen eteen vaan niiden väliin. Tuo sähköpiano voisi olla kyllä hyvä vaihotehto.

    • päiväkotipiano

      tsekkaa ekapiano part2 youtube
      oon nähnyt youtube videon kuin lintu on oppinut soittaan tuota. saatais olla helpoin keino oppia aluksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe