Avioliitto-oikeuden epäämistä kahdelta eri sukupuolta olevalta aikuiselta ei voida pitää syrjintänä. Jos jostakin päin kuullaan väitteitä siitä, että kahden eri sukupuolen välinen avioliitto olisi ‘ihmisoikeus’, ne väitteet ovat perättömiä ja vailla perustaa.
Aviolitto ei ole ihmisoikeus.
taastätäsamaa
1869
6Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuon väitteen absurdius paljastuu hyvin, kun se esitetään noinpäin.
(alunperinhän vastaava väite tuli Aa-aktivistien suunnalta sillä erolla, että he korostivat, että kahden samansukupuolisen oikeus mennä avioliittoon nimenomaan Ei ole ihmisoikeus)
Hyvä ja havainnollinen esitys, mutta mennee denialisteilta ohi.
Tämän palstan denialisteilta menee aika moni muukin asia ohi.
Niiden kyky tarttua uuteen tietoon on teflonin luokkaa.
Aloittaja on naurettava. SYRJINTÄÄ on aina, kun joku taho estää saman oikeuden toisilta esimerkiksi mennä avioliittoon.
torre12
"Aloittaja on naurettava."
Olen, toteaa aloittaja ja ihailee itseään peilistä. Kyllä sitä meikeläinen osaa saada itsensä ymmärretyksi vaikka ei ole edes ehtinyt aamukahviaan juoda.
Heitetään, torre 12 ylävitoset!
Ihmisoikeuksista puhuen lisää, niin oletteko jo tuleet ajatelleeksi ihmisoikeuksia suhteessa homoihin?
Selatessani Wikiä löysin mielenkiitoisen poikkeaman ihmisoikeuksista:
"Monissa Aasian maissa valtiojohto vetoaa erityisiin ”aasialaisiin arvoihin” ja kieltäytyy hyväksymästä länsimaisiksi kutsumiaan ihmisoikeuskäsityksiä."
Islamilaisissa maisssa ihmisoikeudet nojaa Koraaniin ja, homoista puhuen, homoilla ei ole elämisen oikeutta. Se tarkoittaa" kuolemisen velvoitetta."
Suomessa ihmisoikeudet nähdään joidenkin Tiedätte-kyllä-keiden piiirissä
Raamattun nojaavina.
aihetta ei edes mainittu. Vuonna 1926 järjestö tuomitsi myös orjuuden.[3]
Laina:
"Natsi-Saksan toimeenpanema hyökkäyssota ja holokausti herättivät toisen maailmansodan jälkeisen ihmiskunnan toden teolla huomaamaan ihmisoikeuksien merkityksen. Alettiin ajatella, että ihmisoikeuksia tulee suojella tasa-arvon pohjalta. "
Jatkan: Ovatko homoseksualiset ihmiset tasa-arvoisia heteroiden rinnalla?
Haukutaanko heitä kun he pitävät karnivaaliaan syrjinnän poistamiseksi?
Ovatko he sietämättömiä koska häiritsevät heteroiden rauhaa?
Siis ovatko he tasa-arvoisia heteroiden kanssa, ihan todella?
Onho heteroilla oikeus avoimenpaan iloon omien saavutustensa muistamisessa kuin homoilla?
Pistäkääpä asia poskeenne ja pureksikaa. Mitä on totuus teistä, heterot?
Lähde: ihmisoikeudet/Wiki
Hahaa. Meniköhän torre12 tässä halpaan, kun äityi morkkamaan aloittajaa sen sijaan, että olisi kritisoinut pöhköä aloitusta? :-)
No näin pääsi käymään. Aamusella oli vähän kiirettä, heh.
Sarkasmi jää joskus täten huomiotta.
Sarkasmi on vaikea laji.
Kerran Erno Paasilinna, jo edesmennyt kirjailija, teki vastaavan jutun kirkosta.
Vaikka ystävänsä tiesivät Ernon tiukaksi ateistiksi ja kirkkovallan vastustajaksi, niin silti osa sen kavereista mietti vakavissaan, että "onko Erno tullut uskoon".
Homoliitto ei ole avioliitto vaikka kuinka yrittäisitte. Avioliitto voidaan solmia vain miehen ja naisen välillä Jumalan edessä.
En toki halua evätä kenenkään oikeutta onneen ja elämiseen rakastamansa ihmisen kanssa, mutta omista toiminnoistaan täytyy myös ottaa vastuu.
Voisitko kertoa mikä on homoliitto juridisesti?
Ei avioliittoja maailmalla yleensä solmita "Jumalan edessä". Jumalaa ei näy häissä koskaan muutenkaan; ei edessä eikä takana.
Ja kun ensi vuonna menen taas avioliittoon, niin siitä toiminnasta otamme toki vastuun. Itse kaiken kokeneena voin käsi sydämellä vakuuttaa, että elämä ja sen myötä avioliitto on paljon mielekkäämpää kuin mitä oli naisen kanssa.
Aids on lisääntynyt rajuisti homojen ja lespojen ja ransujen kesuudessa .Ei auta vaikka käyttäisit kondomiinoa. Siis se tauti tappavaa synnin tautia, uskotka vai et torre ja räyhis ? Oletko imenyt toisen miehen kullia?
"Aids on lisääntynyt rajuisti homojen ja lespojen ja ransujen kesuudessa "
En tiedä mitä tilastoja sinä luet mutta kammottavimman luvut HIV-tapauksissa ovat ihan heteroiden parissa.
"Ei auta vaikka käyttäisit kondomiinoa."
Miten niin ei?
"Siis se tauti tappavaa synnin tautia"
Eikä se muuten enää länsimaissa edes tapa kun tehokas lääkitys on olemassa.
Olet taas pahasti väärässä. Esim. Venäjällä ja Afrikassa Aids on lisääntynyt heterojen keskuudessa. Koita edes järkiintyä.
Mielenkiintoinen väite. Homoillahan avioliitto on ihmisoikeus enkä homojen avioliitto-oikeudesta rupeaisikaan kinastelemaan, homot ovat avioliittonsa ansainneet. Mutta heteroiden kohdalla avioliitto on selkeästi kyseenalainen instituutio, enkä oikein edes ymmärrä, miksi kukaan hetero edes haluaisi avioliittoon. Sehän on homojen juttu.
Outo ajatus. Kyllähän avioliitto on kaikkien täysi-ikäisten juttu; sekä homoparien, että miehen ja naisen välisenä. En kannata avioliiton väheksyntää.
>> Aviolitto ei ole ihmisoikeus. <<
Aloitus oli toki sarkastinen, mutta sanoisin, että avioliitto on Suomessa ainakin kansalaisoikeus ja 1.3. 2017 se kuuluu myös samaa sukupuolta oleville pareille.