Timppa avautuu: Oivoi, Octavia hyytyi Kaarinaan

Tuli käytyä työkaverini Ekin kanssa työn merkeissä Porvoon öljyjalostamolla ja paluumatkalla mun Skoda Octavia Combi 1,2 TSI autostani katkesi apulaitehihna tuhannen p***un päreiksi Kaarinassa. Eihän sillä voinut ajaa kun vesipumppu ei pyörinyt. Kyselin hinauspalvelujen hintoja, mutta ne olivat aika härskisti hinnoiteltuja, joten jouduimme nielemään ylpytemme ja soitin itse Bikcy Royal miehelle ja kysyin että ehtiikö hän hinaamaan autoni korjaamon pihalle Chevrolet Silverado -jyystötruckillaan. Bicky ei nähnyt asiassa mitään ongelmaa, mutta käyttäytyi varsin ylimielisesti koko ajan ja esiintyi "nuole aisuri nuole" -ilme kasvoillaan. Bicky hinasi autoni Rinta-Joupin autoliikkeen korjaamoon ja naureskeli, että kyllä hän keksii jonkun vaihtoehtoisen maksutavan. Oivoi... mitähän sekin mahtoi tarkoittaa...

Oivoi... voivoi.. Olisi alunperinkin pitänyt ostaa Volkswagenn eikä pitään Pirkka-Volkkaria eli Skodaa.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köhhhhhhhh

      Peris on selvästikin kirjoittanut tämän pikku päissään kirjoitusvirheistä päätellen.

    • Kaverisi_Eki

      Älä sitä enää sure, Timppa. Skoda Octavia on kuitenkin testivoittaja ja perheelliselle miehelle hyvä valinta. Kaiken sen vieraanvaraisuuden jälkeen mitä sinä olet Bickyä kohtaan osoittanut niin on ihan kohtuullista että hän auttaa sinua hinaamaan autosi korjaamolle. Kyllähän hänkin sentään ymmärtää että hänen poikansa on hyvissä käsissä sinun luonasi.

      • Pääsitkö sä Eki itse millä kotia? Hyvä juttu Timpan kannalta, että Bicky oli joutilaana ja pääsi hinaamaan Octavian omalla jyystö-truckillaan:)))))))

        Oli varmaan myös Mortti ja Vertti mielissään, kun isi pääsi lopulta takaisin kotia:)))))))

        Mutta älä huoli Timppa, ehkä tämä auton hinaus tulee sulle edulliseksi, kun jos vaikka Janica maksaa sen sun puolestasi Bickylle:))))))))))


      • DarkFear kirjoitti:

        Pääsitkö sä Eki itse millä kotia? Hyvä juttu Timpan kannalta, että Bicky oli joutilaana ja pääsi hinaamaan Octavian omalla jyystö-truckillaan:)))))))

        Oli varmaan myös Mortti ja Vertti mielissään, kun isi pääsi lopulta takaisin kotia:)))))))

        Mutta älä huoli Timppa, ehkä tämä auton hinaus tulee sulle edulliseksi, kun jos vaikka Janica maksaa sen sun puolestasi Bickylle:))))))))))

        Niin onhan tuo Octavia Combi kuitenkin erittäin tilava, taloudellinen ja täynnä Skodan lanseeraamia Simply Clever -ratkaisuja kuten esimerkiksi jääkrapan säilytysteline tankin luukun sisäpuolella. Suorastaan nerokasta! Ei hyvästä autosta raaskisi luopua vaikka kaikenlaisia pikkuvikoja yhteiselle taipaleelle onkin mahtunut. Pitää harkita koska laittaisin tilaukseen uuden facelift-mallin, sillä sen saa jopa 1,0 TSI moottorilla, jossa on entistäkin pienempi kulutus ja CO2-päästöt.

        Eki ja minä menimme eilen bussilla kotiin. Bicky ei ehtinyt tai halunnut heittää meitä Liljalaaksoon vaikka eihän Orikedolta olisi mennyt kovinkaan kauaa kun Ohikulkutietä oltaisiin ajettu.

        Eki kertoi, että hänen vaimonsa oli ollut varsin vihainen ja luullut että Eki tuli myöhään kotiin koska olisi muka ollut oluella kanssani. No kaipa Sarita leppyy ja uskoo totuuden kun Eki ostaa hänelle jotain kivaa. Annoin Ekille vinkin, että ostaa sitten jotain kunnollista ja arvokasta, eikä mitään Tonttu-suklaata lahjakassissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      60
      919
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      736
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe