Timppa avautuu: Oivoi, Octavia hyytyi Kaarinaan

Tuli käytyä työkaverini Ekin kanssa työn merkeissä Porvoon öljyjalostamolla ja paluumatkalla mun Skoda Octavia Combi 1,2 TSI autostani katkesi apulaitehihna tuhannen p***un päreiksi Kaarinassa. Eihän sillä voinut ajaa kun vesipumppu ei pyörinyt. Kyselin hinauspalvelujen hintoja, mutta ne olivat aika härskisti hinnoiteltuja, joten jouduimme nielemään ylpytemme ja soitin itse Bikcy Royal miehelle ja kysyin että ehtiikö hän hinaamaan autoni korjaamon pihalle Chevrolet Silverado -jyystötruckillaan. Bicky ei nähnyt asiassa mitään ongelmaa, mutta käyttäytyi varsin ylimielisesti koko ajan ja esiintyi "nuole aisuri nuole" -ilme kasvoillaan. Bicky hinasi autoni Rinta-Joupin autoliikkeen korjaamoon ja naureskeli, että kyllä hän keksii jonkun vaihtoehtoisen maksutavan. Oivoi... mitähän sekin mahtoi tarkoittaa...

Oivoi... voivoi.. Olisi alunperinkin pitänyt ostaa Volkswagenn eikä pitään Pirkka-Volkkaria eli Skodaa.

4

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köhhhhhhhh

      Peris on selvästikin kirjoittanut tämän pikku päissään kirjoitusvirheistä päätellen.

    • Kaverisi_Eki

      Älä sitä enää sure, Timppa. Skoda Octavia on kuitenkin testivoittaja ja perheelliselle miehelle hyvä valinta. Kaiken sen vieraanvaraisuuden jälkeen mitä sinä olet Bickyä kohtaan osoittanut niin on ihan kohtuullista että hän auttaa sinua hinaamaan autosi korjaamolle. Kyllähän hänkin sentään ymmärtää että hänen poikansa on hyvissä käsissä sinun luonasi.

      • Pääsitkö sä Eki itse millä kotia? Hyvä juttu Timpan kannalta, että Bicky oli joutilaana ja pääsi hinaamaan Octavian omalla jyystö-truckillaan:)))))))

        Oli varmaan myös Mortti ja Vertti mielissään, kun isi pääsi lopulta takaisin kotia:)))))))

        Mutta älä huoli Timppa, ehkä tämä auton hinaus tulee sulle edulliseksi, kun jos vaikka Janica maksaa sen sun puolestasi Bickylle:))))))))))


      • DarkFear kirjoitti:

        Pääsitkö sä Eki itse millä kotia? Hyvä juttu Timpan kannalta, että Bicky oli joutilaana ja pääsi hinaamaan Octavian omalla jyystö-truckillaan:)))))))

        Oli varmaan myös Mortti ja Vertti mielissään, kun isi pääsi lopulta takaisin kotia:)))))))

        Mutta älä huoli Timppa, ehkä tämä auton hinaus tulee sulle edulliseksi, kun jos vaikka Janica maksaa sen sun puolestasi Bickylle:))))))))))

        Niin onhan tuo Octavia Combi kuitenkin erittäin tilava, taloudellinen ja täynnä Skodan lanseeraamia Simply Clever -ratkaisuja kuten esimerkiksi jääkrapan säilytysteline tankin luukun sisäpuolella. Suorastaan nerokasta! Ei hyvästä autosta raaskisi luopua vaikka kaikenlaisia pikkuvikoja yhteiselle taipaleelle onkin mahtunut. Pitää harkita koska laittaisin tilaukseen uuden facelift-mallin, sillä sen saa jopa 1,0 TSI moottorilla, jossa on entistäkin pienempi kulutus ja CO2-päästöt.

        Eki ja minä menimme eilen bussilla kotiin. Bicky ei ehtinyt tai halunnut heittää meitä Liljalaaksoon vaikka eihän Orikedolta olisi mennyt kovinkaan kauaa kun Ohikulkutietä oltaisiin ajettu.

        Eki kertoi, että hänen vaimonsa oli ollut varsin vihainen ja luullut että Eki tuli myöhään kotiin koska olisi muka ollut oluella kanssani. No kaipa Sarita leppyy ja uskoo totuuden kun Eki ostaa hänelle jotain kivaa. Annoin Ekille vinkin, että ostaa sitten jotain kunnollista ja arvokasta, eikä mitään Tonttu-suklaata lahjakassissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe