Hei.
Aloitin 4 päivää sitten citalopramin paniikkihäiriöiden takia.
Minulla on tullut sen jälkeen hirveät vatsakivut varsinkin yön aikana.
Tuntuu että oksentaa mutta oksua ei tule. Ripulointia on ollut mutta ei sitäkään nytten. Ainainen etova olo ettei pysty sit syömään.
Luin että nämä olisivat yleisiä oireita. Mutta kysyisin nyt voiko näitä mitenkään helpottaa?
Vai joudunko mä nyt kiltisti näistä kärsimään sen 2-3 viikkoa.
Aloitin 4 päivää sitten citalopramin paniikkihäiriöiden takia.
Minulla on tullut sen jälkeen hirveät vatsakivut varsinkin yön aikana.
Tuntuu että oksentaa mutta oksua ei tule. Ripulointia on ollut mutta ei sitäkään nytten. Ainainen etova olo ettei pysty sit syömään.
Luin että nämä olisivat yleisiä oireita. Mutta kysyisin nyt voiko näitä mitenkään helpottaa?
Vai joudunko mä nyt kiltisti näistä kärsimään sen 2-3 viikkoa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Vai joudunko mä nyt kiltisti näistä kärsimään sen 2-3 viikkoa."
Mitä tarkoitat tällä?
Nuo lääkkeet on myrkkyä. Jos alat sietääkin niitä ilman oksentelua niin ei ne sinulle hyväksi ole.
Meinaan vaan sitä että eikö näille oireille voi tehdä mitään....
Ota yhteys lääkkeen määränneeseen lääkäriin ja kerro vaivoistasi. Voi kirjoittaa tarv.pahoinvoinnin estoon lääkettä tilapäisesti tai vaihtaa lääke johonkin toiseen. tyypillistä on myös että paniikkioireet pahenee hetkellisesti mutta helpottavat muutamien viikkojen jälkeen.Itselläni ainakin oireet paheni alkuun etten olisi päässyt kotoa ulos.Läkäri määräsi tilapäisesti lievää rauhoittvaa lääkitystä pahimpiin oloihin. Myöhemmin en enää tarvinnut niitä enkä enää kärsi paniikkihäiriöstä kuin korkeintaan silloin tällöin mutta lääkitystä en enää käytä.