Psyykelääkkeet kasvojen turvotus

Hei ! mulla on ongelma.
oon syöny 4kk aikana ketipinoria risperidalia zyprexaa ja abilifyita.

Kasvoni alkoivat turpoamaan ketipinorista jo nopeasti ja olivat alussa hyvinkin turvonneet helposti esim sipseistä. kasvoni alkoi ns "muuttua" tai kasvonpiirteistä tuli erillaiset. Johtuu osittain toki siitä että painoakin on tullut paljon lisää mutta ennen sitä naama oli se joka muuttui eniten. Ennen mulla oli kapeat kasvot , isot silmät ja vähän isompi mutta edestäpäin kapea nenä. nyt tässä ajassa silmäni ei oo enää avarat vaan erimuotosetkin(esim.luomet ei näy kunnolla) ja ne on huomattavasti pienemmät. nenäni on taas tosi leveä ja huomattavan iso pikkusilmiini verrattuna. kasvoihin tuli nopeasti aika pullaposket mutta nyt ne on ylipainostakin leveämmät. tämä ei siis ole väliaikaista vaan kasvoni ovat tälläiset kokoajan.

Mietin, että muuttaako laihduttaminen kasvonpiirteeni omikseni? Kasvonpiirteeni kaventuivat ja muuttuivat tosin vuosi sittenkin kun laihdutin mutta nyt näytän aivan vastakohdalta.

Laihduttaminen on muutenkin nyt vaikeaa hitaammalla aineenvaihdunnalla jossei melkein mahdotonta, mutta minulla on todella paljon motivaatiota jos saan omat kasvoni takaisin.

Mutta jos jään tälläiseksi nii ei hirveesti huvita paiskia kamalasti töitä Uudestaan kun minut lihotettiin (lääkkeet ja alussa ravintosuunnitelma) huomattavasti ylipainoiseksi. jos siis kasvonpiirteeni jää jokatapauksessa kamaliksi.

Kertokaa jos on mitään kokemusta tai vähääkään jotain tietoa aiheesta:/
136752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onko paino noussut kuinka paljon? Kortisoni ainakin aiheuttaa pyöreät kuukasvot, aiheuttaa vyötärön kasvua tai siis että paino kertyy mahan kohdalle. Kortisonia pitää käyttää pitempään että kyseiset tapahtuvat ja kun kortisonin lopettaa niin kasvot kapenevat mutta tähän menee aikaa.

Älä huoli siitä että kasvosi on leveämmät tai että omaat pullaposket. Tärkeintä on että onnistuisit hyväksymään oman ulkonäkösi ennen kaikkea ja uskon että kun lääkkeet lopetetaan, annosta alennetaan niin kasvosi palautuvat ennalleen.

Äänestä
  • onse varmaan 10 kiloa. kortisonia minulla ei ole, vaan nuo edellä mainitut ovat psyykelääkkeitä. lääkkeet lopetin 3 viikkoa sitten mutta muutosta ei ole.

    Äänestä

3 viikkoa tosi lyhyt aika. Masennuslääkkeiden lopettamisessa saattaa mennä monta kuukautta. Söin itse aikanaan Mirtazapin nimistä masennuslääkettä 6kk ajan ja lopettamisessa meni 3kk. Eli yhteensä melkein vuoden ajan, 9kk koko prosessi. Lääkitys lopetettiin kun se aiheutti mieletöntä väsymystä, levottomat jalat ja muutoksia veriarvoihin.

Äänestä
  • kiitos tiedosta:) entä onko sulla ollu mitää naaman turpoamisia tai muutoksia ja onko ne menneet ohi sitten?

    Äänestä

  • eikun listasitkin vissiin jo kaikki vaikutukset jotka sulla tuli

    Äänestä

Ruokahalu kasvoi kyseisestä lääkkeestä, painoa tuli lisää 8kg ja maha paisui suhteellisen isoksi. Kasvot pyöristyivät hieman mutta johtui varmaan tuosta painon noususta.

Ruokahalu on laskenut lopettamisen jälkeen normaaliksi, painoa olen saanut pois 4kg ja kasvot ovat normaalit.

Äänestä

Eiköhän tuo johdu ainakin pääasiassa lihoamisesta. Kun laihdut, niin kasvonpiirteetkin muuttuvat terävämmiksi.

Äänestä

Ei katoko se on valittava viinan ja pillereiden sekakäyttö tai hoikka olemus. Molempia et saa. Mutta pää sekaisin lienee hauskempaa, etkä varmasti pilleri pöhnässä edes kiinnitä huomiota manaattimaiseen vartaloosi ja turpeisiin kasvonpiirteisiisi.

Äänestä
  • siiis XDD ymmärsit nyt täysin väärin, voi johtua epäselvästä kirjoituksestani, anteeksi. MUTTA siis noi oli lääkärin määräämiä lääkkeitä mulle. lopetin 3 viikkoa sitten.

    Äänestä

Joku mainitsikin jo kortisonin sivuvaikutukset. Eli ihan mahdollista, että lääke muuttaa piirteitä. Olen itsekin kauhulla katsonut, kun omaiseni muuttui eri näköiseksi isoilla kortisoniannoksilla. Tilanne palautui osittain, kun lääkettä vähennettiin (tosin kortisoni koukuttaa, joten hän ruikuttaa lääkäriltä tekosyillä uusia kuureja).

Moni lääke myös saa aikaan karvojen kasvua naamaan, kuten epilepsialääkkeet. Ne saavat aikaan myös ienten liikakasvua.

Yleisten sivuvaikutusten pitäisi näkyä lääketietokannoissa. Googettamallakin löytää ainakin lääkepakkausten potilasohjeita.

Sinua hoitava henkilökunta tuskin on iloissaan, jos lopetat yht'äkkisesti psykoosilääkkeet. On riski, että tilanteesi romahtaa ja joudut pakkohoitoon. Tosin on myös hoitovirhe syöttää ihmiselle psykoosilääkkeitä jatkuvasti. Yleensä kriisivaihe riittää. Lääkkeet passivoivat ja kroonistavat. Esim. työllistyminen on epätodennäköisempää lääkkeiden käyttäjillä. Monen lääkkeen kohdalla ei pitäisi lopettaa yht'äkkiä, vaan alentaa annosta vähitellen.

Äänestä

Sitä suolaa ei kannata vedellä. Mitä suuhun laitat niin seuraa sitä.

Äänestä

- Sängyn päätyä voi yrittää kohottaa joko laittamalla kirjat kahden jalan alle tai taittelemalla ylimääräisen peiton patjojen alle pääpäätyä kohottamaan.
- vettä pieninä kulauksina pitkin päivää, ei niin paljon illalla, ettei tarvitse nousta yöllä pissalle
- kävelyä ulkoilmassa
- niskahartiajumppaa, kireät niska- ja purentalihakset hankaloittaa myös kasvojen nestekiertoa
- suolaista ja karkkeja kohtuudella. Myös sokeri kerää nestettä kasvoihin

Lapsena ja nuorena silmät näyttää kaikilla usein suuremmilta. Ihan vaan aikuisuus ja ikäkin tekee tuota ”silmien muuttumista pienemmiksi”

Äänestä

On vanha aloitus, mutta tässä taas näkee, kuinka lääkkeitä, neuroleptejä määrätään päällekkäin. Ja kaikki kuitenkin tarkoitettu suunnilleen samaan vaivaan.
Ainakin Zyprexa, Ketipinor ja Abilify ovat neurpleptejä, ja niitä käytetään kutakin samaan vaivaan. Oletettavasti niin Risperidalikin.
Lääkärit saattavat selittää, että ovat tukemassa toisiaan, toistensa vaikutusta, mutta....

Ei voi muuta sanoa, kuin että vähemmästäkin naama turpoaa, ja kaikki muutkin paikat.
Aika järkkyä, että yhdelle ihmiselle on laitettu tuollainen lääkearsenaali.
Tuskin enää käyttää, mutta tätä tapahtuu tänäkin päivänä, ja on niin väärin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juuujeps kirjoitti:

Hei ! mulla on ongelma.
oon syöny 4kk aikana ketipinoria risperidalia zyprexaa ja abilifyita.

Kasvoni alkoivat turpoamaan ketipinorista jo nopeasti ja olivat alussa hyvinkin turvonneet helposti esim sipseistä. kasvoni alkoi ns "muuttua" tai kasvonpiirteistä tuli erillaiset. Johtuu osittain toki siitä että painoakin on tullut paljon lisää mutta ennen sitä naama oli se joka muuttui eniten. Ennen mulla oli kapeat kasvot , isot silmät ja vähän isompi mutta edestäpäin kapea nenä. nyt tässä ajassa silmäni ei oo enää avarat vaan erimuotosetkin(esim.luomet ei näy kunnolla) ja ne on huomattavasti pienemmät. nenäni on taas tosi leveä ja huomattavan iso pikkusilmiini verrattuna. kasvoihin tuli nopeasti aika pullaposket mutta nyt ne on ylipainostakin leveämmät. tämä ei siis ole väliaikaista vaan kasvoni ovat tälläiset kokoajan.

Mietin, että muuttaako laihduttaminen kasvonpiirteeni omikseni? Kasvonpiirteeni kaventuivat ja muuttuivat tosin vuosi sittenkin kun laihdutin mutta nyt näytän aivan vastakohdalta.

Laihduttaminen on muutenkin nyt vaikeaa hitaammalla aineenvaihdunnalla jossei melkein mahdotonta, mutta minulla on todella paljon motivaatiota jos saan omat kasvoni takaisin.

Mutta jos jään tälläiseksi nii ei hirveesti huvita paiskia kamalasti töitä Uudestaan kun minut lihotettiin (lääkkeet ja alussa ravintosuunnitelma) huomattavasti ylipainoiseksi. jos siis kasvonpiirteeni jää jokatapauksessa kamaliksi.

Kertokaa jos on mitään kokemusta tai vähääkään jotain tietoa aiheesta:/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu