Ennen kun halut kuolla...

On monia ihmisiä jonka elämä on mennyt pilalle ja tämä maapallo suuruudestaan huolimatta tuntuu heistä ahtaalta ja heidän sielunsa ovat tuskassa, minkä vuoksi haluavat tehdä itsemurhan... ennen kun haluat kuolla kts. Tätä, se voi olla apua sulle, jotta voisin rakentaa uutta elämää.

https://youtu.be/CMGbBnfyIko

Lisätietoa
Kik:Onneatie
Onneatie (at) Gmail . Com
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Älä missään epätoivossa ala etsiä Allahia. Muslimin tie on raskas. Koraani ja muut uskontoon liittyvät kirjat on luettava melkein ulkoa. On tehtävä hyviä Allahia miellyttäviä hyviä tekoja syntiensä sovittamiseksi, tehtävä pyhiinvaellusmatka Mekkaan, rukoiltava viisi kertaa päivässä, paastottava, vainottava vääräuskoisia (pahimmat riesat juutalaiset ja kristityt). Kaikesta huolimatta ei koskaan tiedä riittääkö kilvoittelu taivaspaikan saamiseksi ja ei tiedä koskaan millä mielellä Allah sattuu olemaan kuoleman hetkellä.
Etsi Raamatun Jumalaa Jeesuksen Kristuksen kautta, niin saat sisimpääsi rauhan ja varmuuden että olet pelastettu armosta, et hyvien tekojesi tähden.
Allah on pelon jumala ja Raamatun Jumala rakastava Isä.

Hyvää opastusta saa Netmissionin kautta. Kuuntele RadioPatmosta, katso TV7:n antia.
Siunausta aloittajalle. Sinä tarkoitat varmasti hyvää neuvoillasi, mutta et vielä löytänyt totuutta.

Äänestä
  • (Koraani ja muut uskontoon liittyvät kirjat on luettava melkein ulkoa)

    -Ei pidä paikkaansa, kerrostä missä islamin kirjassa sitä on mainittu tai sanotaan?

    (On tehtävä hyviä Allahia miellyttäviä hyviä tekoja syntiensä sovittamiseksi, tehtävä pyhiinvaellusmatka Mekkaan, rukoiltava...)

    - kaikki maan päällä olevat ihmiskunnan ja eläimet ovat sitä mieltä siitä, että mikään ei ole ilmaista. Pitäisi antaa jotain jotta saat jotain.

    Esim: on olemassa koulu. Koulussa opiskellaan enemmän kuin 20v tai vähemmän, jotta voidaan elää hyvää elämä tulevaisuudessa ja hyvä raha ja työpaikka jne... jokaisella on tämmönen unelma ja tavoite.
    Eikö pitäisi tehdä työtä tämän tavoitteen eteen? Eikö tämä ole raskasta?

    (Kaikesta huolimatta ei koskaan tiedä riittääkö kilvoittelu taivaspaikan saamiseksi)

    -monen vuoden opiskelu, ala-aste, sitten ylä-aste, sitten lukio tai ammattikoulu, sitten ylioppilaskoe sitten yliopistoon tai joku ammattiala, siinä meni puolet elämästä. Lopputulos? Joko savuttaa tavoitteen tai sit ei? Joten on onneton olo, kunnes savuttaa onnellisuutta.

    Eikö tämä ole raskasta?

    Linnutkin lähtevät pesistä saadakseen jotain hyvää syötävää :) eikä jää odottamaan ruokaa
    Esimerkkejä on paljon, kunhan jaksaa miettiä.

    Ja samalla tavalla, päästäkseen paratiisiin tarvitaan työtä.

    (Allah on pelon jumala ja Raamatun Jumala rakastava Isä)

    -mitä? Eikö maailmassa on vain yksi? Vai oot eri mieltä?

    Jos taivaassa ja maan päällä olisi muita jumalia kuin Herra, niin taivas ja maa olisivat joutuneet sekasortoon. Siksi kunnia olkoon Jumalalle, voiman Herralle, Hän on niiden yläpuolella, joita he Hänen rinnalleen asettavat.(koraani:21)

    Jokainen voi pyydä suoraan itse jumalalta apua,
    Sanoakseen: oi herrani, olen sinun palvelijasi, johdattaa minut siihen uskontoon joka tekisi sydämeni valoksi, että poistaisit suruni ja vapauttaisit minun huolistani.

    Äänestä

Pitääkö kaikkeen tuputtaa uskontoa? Maapallolla on liikaa ihmisiä, ja jossain vaiheessa tulee sellainen talous-/ympäristö-/ruokakriisi, jossa väestön määrä romahtaa murto-osaan. Ilman ylikansoitusta pallollamme voisi olla ihan kivakin elää. Ilman rahan aiheuttamaa joukkopsykoosia jne.

Itse olen kannattanut eutanasiaa. Nyt kun leikataan kaikkein pienimpiä eläkkeitä, niin koen tilanteen vääräksi. Kaikkein köyhimmät saadaan teilattua laillisesti samalla kun asioista päättävät äveriäät pissipäät saavat jatkaa maapallon raiskausta ja oman varallisuuden lisäämistä.

Äänestä

Kuuntele aloittaja vaikka YouTubesta Martti Ahvenaisen luennot islamista. Koraanissa on kohtia, jossa kehotetaan tappamaan kaikki vääräuskoiset ja ennen kaikkea kirjaihmiset, siis Raamattuun uskovat. Olen lukenut monta kirjaa entisten muslimien, jopa imaamien kirjoittamia. Nämä henkilöt ovat luopuneet uskosta, kääntyneet asteismiin tai kristinuskoon.

Älkää hyvät ihmiset kääntykö islamiin suin päin. Kannattaa tutustua, vertailla molempia uskontoja ja sitten tehdä ratkaisu.
Olen tutustunut islamiin, niin se puolesta puhujien, siitä luopuneiden tai muuten neutraalisti asioihin suhtautuneiden kirjoittamana tai kertomana.

Äänestä

Ja se on totta, että valtioissa, jossa islam määrää kaikesta ja on samalla poliittinen, yhteiskunnallinen mahti vallitsee suunnaton köyhyys, eriarvoisuus ja jopa lukutaidottomuus on yleistä. Niin kuin tiedämme naisten ja tyttöjen asema on erityisen huono. Ja kun naiset pidetään erossa sivistyksestä, kodeissa ja yhteiskunnasta niin kurjuuden kierre siirtyy sukupolvesta toiseen. Syntyvyys on myös korkea kun miehillä on useita synnyttäviä vaimoja.

Saa kyllä rukoilla ja toivoa, että voi rakas järki kulta älä ota ja jätä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onneatie kirjoitti:

On monia ihmisiä jonka elämä on mennyt pilalle ja tämä maapallo suuruudestaan huolimatta tuntuu heistä ahtaalta ja heidän sielunsa ovat tuskassa, minkä vuoksi haluavat tehdä itsemurhan... ennen kun haluat kuolla kts. Tätä, se voi olla apua sulle, jotta voisin rakentaa uutta elämää.

https://youtu.be/CMGbBnfyIko

Lisätietoa
Kik:Onneatie
Onneatie (at) Gmail . Com

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu