Eli olen 26-vuotias mies, tällä hetkellä ilman selkeää päämäärää elämässä ja tuli tällainen mahdollisuus mieleen.
Tietääkö joku mistä aloittaa, tai miten?
Kielitaitoa löytyy ruotsin ja englannin verran.
Tarviiko suhteita, vai miten kannattaisi edetä?
Töihin kalatehtaalle Norjaan?
2
189
Vastaukset
- niinluulisin
Työvoimatoimisto
- KylmäänVeteen
Itse 15 vuotta sinua vanhempi ja mietin samaa asiaa. En pelkää työn fyysisyyttä, olen tälläkin hetkellä "äijämäisissä" hommissa, en liioin mahdollisesti karua asuinympäristöä. Mietin kuitenkin kielivaatimusta "mitä tahansa skandinaavista" kieltä pitäisi osata ainakin jonkin verran. Siis vaikka tanskaa, vaan ei suomea. Eli päätin, etten lähde nöyryytettäksi, varsinkaan kun parhaillaan opiskelen järjestyksessä toista romaanista kieltä.
Päämäärä minulla on kirkas, mutta eivät aina keinot siihen pääsemiseksi. Kannustan kuitenkin sinua ruotsin taitoisena lähtemään, pääseehän sieltä pois ja kokemuksen karaisemana seuraava ulkomaan, jos niin valitset, jakso missä tahansa on taas paljon helpompi. Näin se oli aikanaan itsellänikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902697- 2011034
- 66887
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti148839- 59702
- 53657
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18591- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504