Juuri nyt: Kivitipun omistusoikeus siirtyy

tammikuussa 2017.
Lomayhtymä ry:n ja Lomayhtymä Finland Oy:n Lappajärven Nykälänniemessä omistamat kiinteistöt ja irtaimisto siirtyvät kaupalla perustettavan uuden yhtiön omistukseen.

Jatkosuunnitelmat tarkentuvat, kun kiinteistön kunto käydään läpi. Kauppaan sisältyy lukuisia yksityiskohtia ja kaupan kohteena olevia eriä.

Sen lisäksi ostaja varautuu merkittäviin peruskorjauskustannuksiin.

Kaupan syynä on halu ylläpitää ja edelleen kehittää Kivitippua Lappajärven matkailun keskipisteenä.

Ostajataho kiittää Lomayhtymän työntekijöitä omistautumisesta ja Kivitipun eteen tähän asti tehdystä työstä. Työsuhteiden jatkosta päätetään jatkoneuvotteluiden jälkeen.

Poiminnat: Komiat lehti.
1495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Uusille omistajille ONNEA! Kaikki kunnia heille. En kyllä kiittelisi ent. omistajia. Ei ollut osaamista millään tavalla. Omaa etua vain ajoivat.

Äänestä

Kukapa ei ajaisi?

Äänestä
  • ja sitten näin

    Äänestä

Nythän taivas repee kun kunta aloittaa hotellipisneksen. Tyhmiäkö olette?

Äänestä

Jäikö Paasikiven mersu tulevalle johtajalle?

Äänestä
  • Eiköhän Paasikivi jatka uudessa yhtiössä johtajana, mitä sitä parasta vaihtamaan?

    Äänestä

Mikä uuden perustettavan yhtiön nimi on sillä jos remppaa tehdään ja kesäksi
valmista pitäis ehkä jo miljoonia heilahtaa osakepääomaan vai onks se pientä
maalaus sillä silloin ei mitään hoppua keväällä on useasti hyviä maalauskelejä

Äänestä

Nyt pitäis järjestää kilpailu, jotta kuka arvaa lähimmäs koska tulee ensimmäiset uutiset talousvaikeuksista ja koska konkka.

Mun arvaus on, että tammikuun vika päivä 2018 julistetaan talousvaikeudet ja siitä vuoden päästä konkurssi.

Äänestä

Hyvin vaikea on uskoa, että tulisi saavuttamaan mitään tulosloikkia ainakaan
vanhalla konseptilla.Kesä-heinkuu löytynee joitakin matkailijoita, mutta
10 kuukautta pitäisi rypistellä kun pe-la paikalliset käy juomassa pari
olutpirtelöä

Äänestä

Suomella on edessä hyvä tulevaisuus matkailumaana. Myös oman maan eläkeläiset ym ovat kiinnostuneita hyvistä kohteistä kotimaassa. Meillä on puhdas luonto ja on turvallista ja ainutlaatuinen järvisuomi, joka kiinnostaa matkailijoita. Valmistautukaamme siis ottamaan vastaan matkailijat ja lomailijat, joilla on myös rahaa käyttää palveluita, jos niitä vain on tarjolla. Meillä on myös hyviä markkinahenkisiä ihmisiä, jotka pystyvät tekemään kaikkensa sen eteen, että Suomi
matkailumaana menestyy.

Äänestä
  • Ne joilla on rahaa, menevät ihan muualle, ei siinä auta mikään. Pitäisi säätää laki, että Lappajärvellä on aina heinäkuu. Sekin auttaisi, jos valtio/kela maksaisi edelleen kuntoutusta. Koska veteraanit alkavat loppua, pitäisi panostaa käpykaartilaisiin ja veteraanien lapsiin ja lapsenlapsiinkin, ennaltaehkäisevästi. Oikeastaan kaikkia pitäisi kuntouttaa ihan niin paljon kuin kukin haluaa, valtion kustannuksella.

    Äänestä

  • On totta, että oikeastaan kaikkia pitäisi kuntouttaa valtion kustannuksella - ja tietenkin Nykälänniemessä. Tämä ei ole mikään vaivainen markkinarako vaan valtava mahdollisuus.

    Hiljaa hyvä tulee. Koska talouden tilapäinen tökkiminen hankaloittaa asiaa, kannattaa ensi vaiheessa priorisoida kuntoutukseen Eläkeliiton jäsenet, lestadiolaiset sekä sukututkimuksen kelvollisiksi osoittamat, jolloin rahaa löytyy. Seuraavan hallituksen nokkamies tai -nainen ei kehtaa olla kanavoimatta vähintään samaa summaa omilleen. Näin Lappajärvelle alkaa valua kertaluontoisten almujen asemesta vuolas ja jatkuva rahavirta.

    Äänestä

Eihän siellä tarvitse muuta kuin ohjata suuret vierailijajonot kassan kautta huoneisiin. Eikö uutisten mukaan siellä asuneet moniosaajat remontoineet tiloja itse. Kyllä nyt alkaa Nykälänniemen nousu. Milloin kunta ostaa koko niemen omistukseen ja näyttää miten hotellia pidetään? Tässähän ei ole vuosien saatossa kukaan ammattilainen onnistunut. Miksiköhän nytkään ei yksikään isompi alan toimija innostunut kohteesta vaikka lähes ilman olisi velkojen kera saanut?

Äänestä

Matkailijat ei nyt vain tule kuntaan jossa järvi ja puhdas luonto sillä Suomessa
paljon hienoja paikkoja ja matkailijoita saa odottaa vuoden jos toisenkin sillä
matkailijoille pitää olla hyvät palvelut ja sijainti lähellä taajamia tai menevät
etelästä viroon tunnin matka ja kaikki palvelut löytyy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eipekulaatiota kirjoitti:

tammikuussa 2017.
Lomayhtymä ry:n ja Lomayhtymä Finland Oy:n Lappajärven Nykälänniemessä omistamat kiinteistöt ja irtaimisto siirtyvät kaupalla perustettavan uuden yhtiön omistukseen.

Jatkosuunnitelmat tarkentuvat, kun kiinteistön kunto käydään läpi. Kauppaan sisältyy lukuisia yksityiskohtia ja kaupan kohteena olevia eriä.

Sen lisäksi ostaja varautuu merkittäviin peruskorjauskustannuksiin.

Kaupan syynä on halu ylläpitää ja edelleen kehittää Kivitippua Lappajärven matkailun keskipisteenä.

Ostajataho kiittää Lomayhtymän työntekijöitä omistautumisesta ja Kivitipun eteen tähän asti tehdystä työstä. Työsuhteiden jatkosta päätetään jatkoneuvotteluiden jälkeen.

Poiminnat: Komiat lehti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu