Kreationismin kertoo Jumalan rakkaudesta

Jo noin 6000 vuoden ajan olemme saaneet seurata kuinka kreationismi on toteutunut ja näkyy kaikkialla ympärillämme.
Jumalan luoma universumi näyttäytyy lukemattomina tähtinä ja galakseina kun katsomme taivaalle. Luonto, lukemattomine puineen, kasveineen ja eläimineen on äärettömän taitavasti ja viisaasti luotu ja harmoninen. Kaikella on selvästi tarkoituksensa, joka on osoitus viisaasta suunnittelusta.

Näin talvella voimme ihastella lumihiutaleita, jotka tarkasti katsottuna ovat todellisia taideteoksia. Niissä näkyy Jumalan taitavan käden jälki.
Järvet ja meret ovat täynnä Jumalan luomia kaloja ja vesieläimiä. Tutkijat, jotka ovat sukeltaneet meren pohjalle, ovat nähneet korallien, meritähtien ja monien muiden meren pohjan eläinten ihmeelliset rakenteet ja kauneuden.

Aurinko on ihmeellisesti luotu antamaan ihmisille ja muulle luomakunnalle valoa lämpöä ja ultravioletti säteilyä ym. Kaikessa näkyy Jumalan rakkaus ihmistä kohtaan. Hän luonut meille todellisen paratiisin.

Evoluutioteoria ei sisällä mitään rakkautta ketään kohtaan, eikä voikaan, koska atomit ja kemialliset reaktiot, joihin evoluutioteoria perustuu, eivät osaa rakastaa, eivätkä tiedä mitään rakkaudesta, eikä mistään muustakaan.

"Alussa loi Jumala taivaan ja maan" (1.Moos.1:1)

12

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Knark5

      Inkvisiittorit olivat oikeita kristittyjä ja toteuttivat Jumalan tahtoa.

      Konkistadorit olivat oikeita kristittyjä ja toteuttivat Jumalan tahtoa.

      Hitler oli oikea kristitty ja toteutti Jumalan tahtoa.

      Mark5 on kerettiläinen trolli ja toteuttaa Saatanan tahtoa.

    • ojeir

      Tuo on oikein mitä aloittaja kirjoittaa, jumala ilmenee meille luonnossa ja hän on rikas antaja. Ongelma on vain siinä ettemme huomaa hänen antiaan, kaikkein suurin rikkaus on se kun hän antaa meille sellaisen silmän joka näkee hänen antamansa rikkaudet. Oikeastaan se on materiassa aika vähän mitä ihminen tarvitsee. Näin kylmässä maassa lämmin asunto on tarpeellinen ja ruoka ja vaatetus, ilman näitä perus tarpeita ihminen ei voi olla onnellinen näin kylmällä ilmastovyöhykkeellä. Mutta jos meillä kaikilla olisi Jumalan antamaa rakkautta, niin maassamme ei olisi yhtään asunnotonta ihmistä me jakaisimme asuntomme sitä tarvitsevan kanssa. Näin on minun ja monen muun uskovankin elämässä emme me anna huonetta kodittomalle vaikka asuisimme itse yksin kymmenen huoneen osakkeessa tai omakoti talossa rakkaus ei siis toteudu uskovienkaan kohdalla. Itse en voi antaa asuntoa omasta huoneistostani, kun vuokra emäntä on kieltänyt alivuokralaisen pidon.
      Tiedän, että yllä kirjoitettu koskettaa jonkun uskovan sydäntä, ehkä vähän kipeästikkin, mutta totuuskin on jonkun tai jostakin tultava ilmi.
      Mitenkäs se menikään: "Kun minä olin koditon te ette ottanee minua huoneeseenne. Kun minä olin alaston te ette vaatettaneet minua. Kun minä olin vankeudessa te ette käyneet minua katsomassa" Totisesti minä sanon teille. Menkää pois te vääryyden tekiät. Sillä kaiken jonka olette tehneet yhdellekkään näistä minun vähimmistä veljistäni/ sen te olette tehneet minulle"
      Nyt sanoisin sinulle rakas kanssa kulkiani ja etenkin uskova veljeni/siskoni toteutuuko sinun tai itseni kohdalla tämä Jeesuksen hyvin ankaraltakin tuntuva sana? Rakastammekko kyllin lähimmäistämme, vai muodostuuko rakkauden antamisen puute lähimmäistämme kohtaan taivastien tukkeeksi kohdallamme.
      Jeesuksen käsky on ankara tässä asiassa. Miten vastaat veljeni/siskoni
      Kuten näimme oli ns köyhien linnan juhlissa hirveän pitkä jono köyhiä ja asunnottomia, Jeesuksen tahdon mukaan meidän pitäis ottaa heidät huoneeseemme, miten on?

      • magyar1000

        Malarialoinen kertoo Jumalan rakkaudesta!
        Mustamamba kertoo Jumalan rakkaudesta!
        Kavalakärpässieni kertoo Jumalan rakkaudesta!

        Ja jokainen terroriteko kertoo Jumalan rakkaudesta!

        Sanotte ehkä: Saatanasta ne kertovat.

        Mutta ajatelkaa: Jumala ei estä niitä! Saatana on siis vahvempi kuin Jumala!

        "Mutta jos meillä kaikilla olisi Jumalan antamaa rakkautta, niin maassamme ei olisi yhtään asunnotonta ihmistä me jakaisimme asuntomme sitä tarvitsevan kanssa. Näin on minun ja monen muun uskovankin elämässä emme me anna huonetta kodittomalle vaikka asuisimme itse yksin kymmenen huoneen osakkeessa tai omakoti talossa rakkaus ei siis toteudu uskovienkaan kohdalla."

        Niin, uskova on aina ja kaikkialla haluton antamaan henkilökohtaista apua. Hän kehoittaa turvaamaan Jumalaan, ja katso: Jumala ei anna asuntoja!


      • UltraaUltraa
        magyar1000 kirjoitti:

        Malarialoinen kertoo Jumalan rakkaudesta!
        Mustamamba kertoo Jumalan rakkaudesta!
        Kavalakärpässieni kertoo Jumalan rakkaudesta!

        Ja jokainen terroriteko kertoo Jumalan rakkaudesta!

        Sanotte ehkä: Saatanasta ne kertovat.

        Mutta ajatelkaa: Jumala ei estä niitä! Saatana on siis vahvempi kuin Jumala!

        "Mutta jos meillä kaikilla olisi Jumalan antamaa rakkautta, niin maassamme ei olisi yhtään asunnotonta ihmistä me jakaisimme asuntomme sitä tarvitsevan kanssa. Näin on minun ja monen muun uskovankin elämässä emme me anna huonetta kodittomalle vaikka asuisimme itse yksin kymmenen huoneen osakkeessa tai omakoti talossa rakkaus ei siis toteudu uskovienkaan kohdalla."

        Niin, uskova on aina ja kaikkialla haluton antamaan henkilökohtaista apua. Hän kehoittaa turvaamaan Jumalaan, ja katso: Jumala ei anna asuntoja!

        Ja tietenkin aloittajan kertoma Auringon ultraviolettisäteily, joka aiheuttaa ihosyöpää. Vaan ei toope sitäkään ymmärtänyt.


    • Polypekka

      Saatana on kristityn toiseksi tärkein jumala.
      Kristityillä on monta jumalaa joita kristityt pitävät.
      Kristityt ovat polyteistejä.

      Kristitty tarvitsee pahan vuoksi useamman jumalan.

      • Epäilijä

        Mielestäni Saatana on kristitylle yhtä tärkeä jumala kuin itse Jumalakin on.
        Logiikan mukaan kristittyjen Saatana-jumala on myös ollut luomassa maailmaa.


    • rwwrwrewer

      "Evoluutioteoria ei sisällä mitään rakkautta ketään kohtaan, eikä voikaan, koska atomit ja kemialliset reaktiot, joihin evoluutioteoria perustuu, eivät osaa rakastaa, eivätkä tiedä mitään rakkaudesta, eikä mistään muustakaan."

      Minkätakia joka viikko saa lukea jostain kuinka joku pappi tai vastaava on raiskannut lapsia ja mitä kaikkea pahaa muuta tässä kreationismin maailmassa tapahtuu viattomille lapsille? Onko tämä rakkautta mitä jumala jakaa?

      "Kaikella on selvästi tarkoituksensa, joka on osoitus viisaasta suunnittelusta."

      Mikä on tarkoitus pappien pedofiilitouhulla ja onko se jumalan osoitus kuinka hän on viisaasti suunnitellut senkin tapahtumaan?

      • maailmanlopunmeininki

        Tänään oli uutinen kun kaikkivaltias rakastava Jumala romahdutti kirkon katon seurakunnan päälle. Tähän mennessä on kaivettu yli 60 Jeesuksen seuraajaa vainajina raunioista ja niitä kaivetaan vielä lisää.


      • Eitsiisus
        maailmanlopunmeininki kirjoitti:

        Tänään oli uutinen kun kaikkivaltias rakastava Jumala romahdutti kirkon katon seurakunnan päälle. Tähän mennessä on kaivettu yli 60 Jeesuksen seuraajaa vainajina raunioista ja niitä kaivetaan vielä lisää.

        Mark5 olisi tehnyt ihan samoin jos olisi itse kaikkivaltias. Herran tahtoa ei käy kiistäminen.


    • Kirjakääröt

      Ps.104:24. Biblia (1776). Herra, kuinka suuret ja monet ovat sinun käsialas? Sinä olet kaikki taitavasti säätänyt, ja maa on täynnä sinun tavaraas.

    • Kyllä Mark5 taitaa olla kokonainen trollitehdas. Yksi uskovainen tuskin pystyy moiseen kokopäivä-ääliöisyyteen.

      • IlkimyksenKilteinTäti

        Kaipa sille seniili... ei kun seniorikodissa tuodaan ruoka ja vaatteet nokan eteen ja eläke juoksee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe