Hei,
Millaisia erikoisia purjeveneprojekteja tiedätte olevan Suomessa rakenteilla (eli ikuisesti kesken)? Omaan muistiin on ainakin jäänyt Lappeenrannassa kesken oleva 11 metrin teräspurjevene, joka on tehty kokonaan rosterista. Lisäksi toinen mielenkiintoinen on Turussa oleva entisöintiprojekti, jonka kohteena on s&s:n suunnittelema katamaraani.
Erikoiset veneprojektit
16
344
Vastaukset
No minulla o suunnitteilla juttu että muutan kiinteät aurinkopaneelit aurinkoa seuuraaviksi.Osat on jo hankittu (noin 100 Euroa).Kuten eräs herra totesi sillä saadaan lähes kaksinkertaistettua sähköntuotanto. Kerron lisää kun saan prototyypin toimimaan keittiönpöydällä.Jotakin yksinkertaistamistä olen joutunut tekemään.
- onko-naruja
Aurinkotuuliperäsin..?
- varmatoiminen
Mulla on targakaaren päällä nimellisteholtaan 125W:n paneeli vaakatasossa, kiinteesti. Tuottaa aurinkoisella päivällä n.10A:n teholla koko päivän. En osaa sanoa, paljonko tuottaisi, jos olisi aurinkoa seuraava. Varmaa on ainakin se, että olisi helpommin kokonaan mykkänä. Mitä enemmän liikkuvia osia .......
- Kata.mariini
On kyllä melkoinen seppä, joka saa veneessä paneelin seuraamaan aurinkoa. Ehkä se katselisi gps-modulista kelloa, suuntaa ja sijaintia, ja kääntyilisi sen mukaan.
Juhlavasti vendassa kääntyisi, hieno kyllä olisi.
Meillä mökillä paneeli seuraa aurinkoa siten, että kellarilla käydessä voi kääntää paneelia. - KokeilenPian
Kata.mariini kirjoitti:
On kyllä melkoinen seppä, joka saa veneessä paneelin seuraamaan aurinkoa. Ehkä se katselisi gps-modulista kelloa, suuntaa ja sijaintia, ja kääntyilisi sen mukaan.
Juhlavasti vendassa kääntyisi, hieno kyllä olisi.
Meillä mökillä paneeli seuraa aurinkoa siten, että kellarilla käydessä voi kääntää paneelia.Ei hän siihen tarvita muuta kuin sopiva valotusmittari etsimään kirkkain kohta/suunta ja tämän mittarin ohjaama kääntölaite esim. pari pientä askelmoottoria sekä tietenkin sopiva ohjausyksikkö, nämä on helppo tehhä.
KokeilenPian
Päätin hoitaa kääntämisen kiinalaisella vaihdemoottorilla (12 VDC) ja ohjauksen digitaalikellolla(12 VDC).Vertikaaliohjauksen hoitaa selfiekepin kahvan sisään asennettu pieni vaihdemoottori jokaa kääntää ruuvitankoa, myöskin kiinalaisia.Näissä kiinalaisissa vehkeissä on se hyvä puoli että ei maksa juuri mitään. Sen rajoituksen olen tehnyt että ei ole tarkoitus käyttää ajaessa siis vain paikalla, käytännössä saaressa.Tämä juttu perustuu tähän tutkimukseen joka oli esillä kesällä tällä palstalla.Tästä sain kipinän ja siitä ett sähköjääkaapin tulon jälkeen on sähkö ollut kortilla.Tukimuksessa sanotaan että paneelin tuotto lähes kaksinkertistuu kun paneeli seuraa aurinkoa.
https://helda.helsinki.fi/bitstream/handle/10138/135830/2014nro5.pdf?sequence=1
- Jht12
Katsokaa sv seeker.
- JussePatamaa
Kannattaisi laittaa kumpikin kylki täyteen paneeleita, koska itse paneelien hinta on jo niin halpa.
Olet oikeassa mutta ...Tällä rahalla olisi saanut noin 100W paneelia.
Mutta minne hitossa laittaa ne ? Se on se juttu.Ei ole vapaata paikkaa.No katsotaan tuleeko tästä mitään.
Se kylkiin laittaminen on ainoa ratkaisu.- JussePatamaa
On vähän kummallista, ettei kylkiratkaisuun ole tarjolla kaupallisia vaihtoehtoja. Kyljissä on kuitenkin paljon pinta-alaa. Lisäksi veden heijastus lisää tuottoa.
Seurantasysteemeillä saa aivan varmasti suuremman tuoton pinta-alaa kohti, mutta käytännössä systeemit, jotka voi unohtaa ja jotka eivät vaadi aktiivista huoltoa, toimivat parhaiten ja varmimmin.
Kaiken lisäksi epäsuorakin paiste on paneeleille paljon parempi kuin paneelin yli kulkevat terävät varjot, jotka romahduttavat tuoton.
- oikkerojekti
kyllä on erikoinen veneprojekti, hohhoijaa - aloittajan tarkoittamia...
Turun seudulla on yksi projekti, jossa 30ft vene katkaistiin keskeltä ja lisättiin metrin jatkopala siihen. ei ole aurinkopaneelia vielä mietitty. - shalomaleikum
Tässä olisi aurinkopaneelimiehille esimerkkiä. Ei tullut ikuisuusprojektia, vaan valmistui. Ei kuitenkaan purkkaria.... http://shalom.ponkala.net/
Tosta oli juttu ruotsinkielisessä tv-ohjelmassa kesällä. Ihan hieno laitos, mutten oikein ymmärrä, että jos ei tykkää polttomoottoreista, miksei sitten tee purjevenettä? Säästyy akkujakin aika tavalla, kun etenee tuulivoimalla edes myötätuuleen. Ponkalan veneessä oli alakerrassa sauna, josta pääsi suoraan uimaan pohjassa olevan reiän kautta.
- shalomaleikum
Käypä jututtamassa rakentajaa. Paatti on ollut talvisin Mathildedalissa ja kippari usein paikalla. Puhelinkin / meili löytynee tuosta artikkelista
- erikoinenon
Tietääkö kukaan mitä on tapahtunut Miessaaren lähelle vuosia ankkurissa olleelle isolle kaksimastoiselle teräsveneelle? Se taisi olla joltakin pahasti keskeneräiseksi jäänyt rakennusprojekti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a687902Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,984671Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1113859Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut743348Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742986Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1342700SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het382145Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621967Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2591912Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561908