Tavaroiden lainaaminen

Luminen.päivä

Olisin kysynyt neuvoa, miten saisin erään miehen ymmärtämään, että olen hänestä kiinnostunut tai haluaisin saada edes saada keskusteluyhteyden häneen. Minulla on hänen puhelinnumeronsa ja tunnemme huonosti toisemme. Mies on kuitenkin aika kylmä ja miehinen.

Ajattelin pyytää häneltä porakonetta lainaksi. Tarvitsisin oikeasti porakonetta ja parhaimmillaan toivoisin, että hän tulisi käymään luonani ja auttamaan poraamisessa. Toinen vaihtoehto on toivottaa hänelle hyvää Lucianpäivää. Tai molempia. Ymmärtääköhän miehet tällaisista viesteistä, että nainen kiinnostunut vai että nainen nyt vaan haluaa lainata porakonetta? Jos mies vastaa, että hänellä ei ole porakonetta, niin jos hän olisi kiinnostunut minusta, niin voisiko hän silti vastata vain, että hänellä ei ole porakonetta?

5

341

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mhtrfkuy

      ehdota sitä lainaamista ja jos ei oo nii ala luoviin keskustelua eteenpäin, mut jos on nii helppohan siitä on saada seuraa porailuihin :). Mut jos ei nii harmittele että se oli eka ajatus jolta kysyy, ja ku muilla tutuilla ei oo lainata nii, pitäsköhä mennä ostaa, samalla selittele sitä projektia ja johonki välii ehdotus, että lähtiskö shoppailee sun kaa sitä porakonetta jonnekii, jotta osaisit ostaa oikeanlaisen jne. Mieti, voitkin saada porakone treffit :) Jos yhtään oot supliikki nainen nii eiköhän ne porakoneet keskustelun aiheena toimi :)

      • Luminen.päivä

        Noniin, kysyin porakonetta. Hänellä oli yllättäen sellainen ja suostui lainaamaan sitä. Mutta päivistä hän ei osannut sanoa vielä mitään, joten tulkitsin ettei hän ollut kiinnostunut. En jaksa säätää päiviä yhtään hänen kanssaan enempää. Olen pari kertaa aikaisemminkin yrittänyt ja toisaalta hän on pari kertaa yrittänyt tavata minua samana iltana parin tunnin varoitusajalla ja olen ollut varattu. Luulen, että hän aavistaa, että olen ihastunut häneen ja on siksikin niin varautunut. Sehän nyt onkin totta, mutta olisin lainannut vaan porakonetta, eikä välttämättä mitään muuta.


      • Luminen.päivä

        Sitten hän ottikin alkuillasta yhteyttä ja kyseli mitä teen tänään, mutta olin jo ehtinyt sopia muuta illaksi, joten se siitä. Olisi ollut kiva olla yhdessä tai saada edes se porakone lainaksi. Ei tällaisen miehen kanssa saa koskaan sovittua mitään tapaamista. Olen menettänyt toivoni. En usko, että hän on kiinnostunut, koska ei kukaan voi olla niin tyhmä, että ehdottaa tapaamisia lyhyellä varoitusajalla, kun ei aikaisemminkaan ole onnistunut ja olen pyytänyt, että hän voisi kysyä edellisenä päivänä. Tsiisus, että tämä mies tekee minut hulluksi sekä hyvässä että pahassa.


    • 1815

      Mikä tämä naisten "ehtinyt sopia jo muuta illaksi" oikein on? Miesten täytyy aina joustaa jos nainen keksii jotain illanvietettä. Mutta kun unelmien prinssi saa märäksi ja tykyttää haarovälissä niin sitten kieltäydytään kun "oli jo muuta sovittnua". Voi kiesus.

      Tämä ketju kuuluisi osastoon "naisten logiikka".

      • Luminen.päivä

        Jos on sopinut tapaamisen jonkun toisen henkilön kanssa jo vaikka pari päivää sitten, niin on vähän epäkohteliasta perua sitä parin tunnin varoitusajalla. Eihän miehen tarvitse joustaa, jos hän olisi osannut ilmoittaa halunsa tavata aikaisemmin tai sopia tapaamisen toiselle päivälle. Nyt hän ei osannut selvästi ilmoittaa, mitä hän haluaa. Todennäköisesti ei halua mitään. Aikuisilla on kuitenkin paljon pakollisia menoja, joita ei vaan voi enää parin tunnin varoitusajalla perua. Kommunikaatio on tärkeä asia parisuhteessa, joten jos se ei toimi alussakaan niin ei se toimi myöhemminkään. Jos toinen elää vain tässä hetkessä ilman suunnittelukykyä ja soittelee sitten kun itseään huvittaa tavata ja toisen elämässä on pakko suunnitella aikatauluja jo edellisenä päivänä, niin eihän siitä mitään tule. Aikaahan kaikilla on saman verran ja aikaa löytyisi myös miehelle, mutta sitä ei löydy enää parin tunnin varoitusajalla, koska ei nainen odottele tyhjän panttina kotona, milloin mies suostuu tapaamaan, vaan on jo etukäteen päättänyt tehdä jotain muuta.

        Tämä mies teki oharit jo kerran tämän tapauksen jälkeen, joten häntä ei enää luokitella vakavasti otettaviin miehiin, eikä enää ole tulossa mitään tapaamisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      441
      1708
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      95
      1146
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      960
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      879
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      793
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      788
    7. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      758
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      123
      753
    9. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      39
      729
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      61
      707
    12. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      626
    13. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      37
      617
    14. 45
      577
    15. Miten nainen kohteli sinua?

      😋
      Ikävä
      34
      575
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      92
      556
    18. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      545
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      50
      522
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      518
    Aihe