Minulla on 2 yliopistotutkintoa ja olen työtön. Opiskelu kannattaa.
OPISKELKAA
2Xakateeminen
81303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin, josko oletkin opiskellut "väärää alaa" Eli alallasi työpaikat ovat tiukassa. Mutta toisaalta, sitähän sitä täytyy opiskella mikä kiinnostaa....mutta taas toisaalta.... money talks.... = )
Monet opiskelukaverit teki opiskeluaikana ns. paskahommia ts. siivos, oli puhelinmyyjänä, mäkkärissä yms. ei alaan liittyvää. Totuus on se, että työkokemus merkkaa tosi paljon. Jos takana on pelkkiä opintoja, se ei vakuuta. Itse olen työllistynyt hyvin. Opiskeluaika oli vaikeeta, kun olin oman alan haasteellisissa töissä. Olin kateellinen helpon rahan hakijoille. Joku kävi tekeen iltasiivouksensa jopa suoraan baarista. Enää en kadehdi. Kannatti toikin rääkki.
Palkansaajien tutkimuslaitoksen tekemä palkkavertailu on karua luettavaa. Jutta Moisalan ja Roope Uusitalon tutkimus Palkka- ja tuloerot EU-maissa paljastaa, suomalaisten ostovoima on toiseksi surkein heti Kreikan jälkeen. Koulujen käyminen on erityisen hyödytöntä.
Taitaa olla tämä artikkeli kyseessä?
http://www.helsinginsanomat.fi/english/article/1076152483374
Sen mukaanhan suomalaisten akateemisten saama palkka on EU:n huonoin, jopa Kreikka ohittaa sen, kun huomioon otetaan hintataso ja verotus. Tuohon kannattaa lisätä vielä sekin, että Suomessa akateemiset tekevät todella paljon "piilotyötä" eli ylitöitä, joita yritykset eivät sisällytä tuntilaskelmiin. Eli nuo huomioituna Suomi putoaan luultavasti tilastoissa vieläkin alemmas. Tuosta taisi olla myös juttua perjantain Hesarissa.
Minulla tässä toiminnan alkutaipaleella on rahan tarvis. Ajattelin, että jos voisi ilman velkaa tienata vähän alkupääomaa, kun tuloja tulee kunnolla vasta myöhemmin, joten kävin kysymässä yhtä siivoushommaa, 2*viikko. Päättävät ensi viikolla viidestä halukkaasta, kenet ottavat. Paikka ei ole ollut edes avoinna kuin puskaradiossa.
Työttömänäkin kävin siivoushommia kysymässä, kuten olen varmaan aiemminkin kirjoitellut, en päässyt. Kokemustakin on, ainoa puute on etten ole koskaan käyttänyt vahauskonetta (tuossa nyt kysymässäni tehdään käsin) ja yleensä on sanottu, että kyllähän sinä tuolla koulutuksella...no nyt on kuitenkin itse järjestettyjä hommia ja hyvä mieli, vuoden lopussa nähdään tuleeko tulostakin.
Siinä menee ehkä viitisen minuuttia kun sen käytön oppii, helppo homma.
Olen yhä vaan väärällä alalla töissä, kun omalta alalta ei löydy kuin pätkätöitä. Samalla opiskelen toista puoliakateemista tutkintoa, jonka pitäisi nyt työllistää paremmin.
Valmistun 41-vuotiaana uudelle alalle.
Nyt onkin pelkona sitten se, että olen auttamatta liian vanha jo nyt työmarkkinoille, saati sitten 41-vuotiaana.
Miten ihmeessä tässä näin pääsi käymään?
Tällä menolla en ikinä tule näkemään yli 1500 euron palkkapussia, vaikka kokoaikaisessa koulutusta vastaavassa työssä palkkatasoni olisi 2800 euron hujakoilla. Niitä paikkoja vain ei enää ole kuin osa-aikaisena tai projekteina.
Ikä on ihmeellinen asia. Minäkin olin 41-vuotiaana työnantajien mielestä liian vanha työhön.
Nyt 56-vuotiaana antavat ymmärtää, että olen aivan sopivan ikäinen. Nyt jos saisin potkut, niin minä joutuisin todennäköisesti ns. eläkeputkeen. Vakihommissa olen ollut viimeiset runsaat kolme vuotta. Toistakymmentä vuotta olin ns. pätkätöissä.