Naama paskana

Tomatoeee

Moi, olen etsimässä uutta kunnolla peittävää meikkivoidetta. Mulla on ollu käytössä tämä Vichyn Dermablend nyt jo ainakin 2 vuotta. Ongelma tässä on se ettei sen vaalein sävy ole tarpeeksi vaalea minulle ja se perkelöiytyy ihollani päivän mittaan, joten olen valmis löytämään turpavärkiini jotain uutta. Olen kuulut että joku L’Oréal Infallible 24H-Matte Mattifying Infallible Foundation juttu on matta ja sillee kiva, mutta onko kenelläkään kokemusta siitä että onko tuo vaalein sävy hyvä tällaiselle lähes tulkoon kalpealle naamalle? Ja miten se pysyy iholla ja miten paljon tätä rakastettua puuteria pitää käyttää?
Jos jollain on joku muu todellla hyvä meikkivoide josta löytyy oikeasti vaaleita sävyjä jne. niin kertokaa ihmeessä!

10

1118

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalpea_minäkin

      Jos on kalpea naama niin on oikeastaan turha etsiä vaaleata meikkivoidetta koska jos sen hinta on alle 100€ niin todennäköisesti happanee (tummenee) päivän mittaan naamassa, joten paras ratkaisu on vain etsiä vaaleaa puuteria ja sitä sitten laittaa suunnilleen pari kiloa meikkivoiteen päälle ;) jos et tykkää mattaisesta naamasta niin kiiltoa saa hyvin suihkeilla jotka pitää meikin paikallaan muutenkin.

    • vähennä.kuormaa

      Miksi pitää peittää koko kasvojen iho meikkivoiteella?
      Vaikka olisi näppyjäkin, ei ihoa tarvitse tukkia meikkivoiteella kauttaaltaan, riittää kun rauhoittaa ne kohdat jotka eroavat selvästi muun ihon väristä.

      Esim. Lumenella on uusi meikkivoidesarja jossa on mm. blur eli mattavoide. Pyydä näyte ja kokeile ensin, sopiiko se sinun ihotyyppiisi. Jos sopii, voit etsiä sopivan sävyn.

      Meikkivoiteen värejä voi myös sekoittaa keskenään, ihon värin muuttuessa pitkin vuotta. Mattapohja ei tarvitse puuteria välttämättä ollenkaan, ellei iho ole todella rasvainen. Yleensä silloinkin riittää kun puuteroi T-alueen otsalta nenälle.

      • Tomatoeeee

        Mulla on sellainen "punoitus ongelma" että posket lehahtaa päivän mittaan punakseks ja se on kivuliasta ja hieman noloa, niin paksumpi meikkikerros rauhoittaa ja estää tämän tapahtumasta


    • wtfyyygrraerrgffh

      Kuulostaa siltä että sun ihossa on jotain vikana... Kannattas ehkä käydä ihotautilääkärillä. Kuulostaa oudolta toi jos posket punoittaa päivän mittaan ja se vielä sattuu.

      • IhoTerveeksi

        Olen samaa mieltä ! Ihon ärsytystä on selvästi kuin tuntee kipua. Kannattaisi tosiaan hakeutua lääkärin puheille selvittämään ihon kuntoa ja onko ihossa tulehdustila , eikä sitä ennen kannata hankkia uusia meikkivoiteita koska pian eivät sovi ja tulee turhaan ostettua ! Meikkituotteissa on kaikenlaisia aineita jotka voivat allergisoida , myöskin kasvojen puhdistusaineet. Apteekkituotteet pitäisi kyllä olla turvallisia kuten tämä Vichy jota itse käytän päivävoiteena. Punertavalle iholle on omansävyiset meikkivoiteet joka myyjä osaa neuvoa sitten myöhemmin !


    • tosivaaleitatässä

      Kryolan, se on blascon napin kaltainen teatterimeikki = yhtä hyvä, viisi kertaa halvempi. Siinä sävy light olive. tai siis se vaalein. Ja kyllä peittää!

      bare mineralssin original meikkipuuterilla saa peittävänkin pohjan. Keltasävyinen vaalea.

      Meow cosmeticsilta löytyy vaaleita värejä! Angora on tosi keltainen, en suosittele. Eivät ole peittäviä, mutta sitä original (kevyintä) pohjaa voi käyttää irtopuuterina esim. kryolanin päällä - vielä lisää peittävyyttä.

      äärimmäisen peittävän voiteen saat sekoittamalla mineraalimeikkiä ja perusmeikkivoidetta yhdessä -> sellainen tahna. Vain näpyille.

      Meikin alle apteekin humektania.

      Ja menehän ihotautilääkärille. JOttei olisi ruusufinni!

      • tosivaaleitatässä

        http://carnevalia.fi/make-up/kryolan/face_body_foundation/fair-olive

        Siis tätä tarkoitin. No eipä ole ihan viisi kertaa halvempaa. Onpahan puolet sentään. Grimasilta löytyy samanlainen, mutta ei ole niin hyvä kuin kryolan. On kokemusta molemmista: Grimas on rasvasta tahnaa verrattuna Kryolaniin. Itse käytän Urban Decayn kiinnityssuihketta tämän kanssa. Ja sitten vähän puuteria. Kyllä pysyy.


    • nsbeauty

      Nu skin meikkipohjissa ei ole käytetty mineraaliöljyjä. Peitevoidetta hiukan ongelmakohtiin ja kevyt cc voide päälle. Tulee raikas meikki. Lisätietoa [email protected]

    • Empiu

      Tilaa netistä Revlonin Colorstay. Parasta mitä on. Löytyy rasvoittuvalle ja kuivalle iholle omat. Itsellä käytössä väri buff.

    • samahommatääläkin

      Mä oon miettiny kans tota infalliblen vaaleinta. Mä oon taistellu vaaleen sävyn ettimisen kans pitkään... Pitäs olla peittävä,vaalee ja kestävä voide! Vslitettavasti niitä on vähän etenkin kuivaihoselle... Oon joutunu tekeen meikki sekotuksia sillä vaaleinsävyn oon löytäny lumenen natural codelta mutta se taas ei sellsisenaan pelkästään sovi mun naamalle :(

      Revlonin colorstay buff oli mulle liian tumma, ja niinpä oli kaikkien kehuma mac, ei ainutkaan kosmetologi oo muuta ku kyniny rahat multa. Kaupassa kosmetologi testannu sävyjä ja löytäny "sen oikeen" hintaa ollu 40-60e kun koriin päässy psketinkaa ja huomaakin että on sivan liian tummaa... Joten niihinkään ei auta luottaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      50
      1168
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      815
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    4. 68
      722
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      694
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      678
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      490
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      463
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      459
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      421
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      417
    18. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      33
      398
    19. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      389
    20. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      31
      389
    Aihe