Yökyläily perheen luona

Mäjamunmies

Olemme joka toinen joulu äitini ja joka toinen mieheni vanhempien luona. Joka kerta kun olemme äitini luona niin olemme vain pari päivää ja meidän kuitenkin pitää moneksi päiväksi mennä mieheni kotiin ennen tai jälkeen joulun. Ja kun tulemme kotiin silloin kun olemme joulun mieheni vanhempien luona koko joulupyhät niin piipahdamme vain äitini luona. Asumme lähempänä äitiäni mutta tuntuu että silti käymme enemmän mieheni kotona. Ja sitten jos en mene sinne niin loukkaantuvat. Rakastan miestäni enemmän kuin mitään muuta. Miten te muut olette vastaavan tilanteen hoitaneet?

5

324

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mekkk

      Kun on jo oma parisuhde niin miehenä ainakin jossain vaiheessa vietettiin joulu ihan kahdentaan naiseni kanssa ja meni monta vuotta. Sitten kun lapsemme syntyi niin olimme minun vnahemmilla joulua viettämässä lapsen ollessa pieni mutta jossain vaiheessa hänen kasvaessaan ei viittinyt enää lähteä mihinkään vaan omassa kodissa joulu vietettiin. Anoppini ei ollut kiinostunut tyttärensä lapsen kanssa olemisesta ja kun lapsi kasvoi niin sen huomas että ei viihdy anopin luona kun ei anoppi ollut kiinostuntu hänen seuraasta. Varmaan viieset 15 v vietetty aina joulut kotona ja lapsikin jo aikuinen niin ei tartte reisuun lähteä. Jos miehen vanhemmat ottavat herneen nenään jos et käy heillä niin mitä sitten ja aikuisena onneksi voi valita kenen luona käy kylässä ja eikö miehesi osaa tai pysty sanomaan vanhemmilleen että nyt vietetään oma joulu kahdestaa ja se siitä. Sukulaisissa voi käydä muulloinkin kun vian jouluna,

      • Apviestijä

        Käydään muulloinkin kuin vain jouluna, mutta silti käydään enemmän tuolla parinsadan kilsan päässä kuin tuossa lähempänä. Ja käyvät myös meillä (siis miehen vanhemmat), ihan vaan ilmottivat aluksi että tulevat silloin ja silloin. Siihen sentään mieheni sai sanottua että kysyisivät ensin kun meillä on muitakin suunnitelmia. Tekivät alussa myös sitä että kun olimme heille menossa olivat jo sopineet kyläilyajat sukulaisien luo meille valmiiksi, siitäkin sanottiin. Ehkäpä pitäis myös tästä jouluasiasta sanoa niin josko se siitä.


      • hmmmmmhhh

        Esittäisin asian niin heille että yhtä lailla sinun äitisi kaipaa että käytte hänen luonaan pidempään. =) luulisi ettei tuohon oikeen voi mitään sanoa.
        JOillain perheillä ne jouluperinteet että aina vuodesta toiseen ollaan tehty tietyllä kaavalla kaikki ,mutta ei se ole maailmanloppu vaikka ne perinteet joskus muuttuisikin.


    • kaksinkaunis

      Puhuminen auttaa paljon. Kannattaa puhua hyvissä ajoin. Silloin voi muuttaa tapoja.
      Jos miehelle on ehdottoman tärkeää viipyä monta päivää vanhempiensa luona, niin kai sinä voit lähteä aikaisemmin pois. Lähdet vaikka äidillesi, jos mies sitten hakee. Tämä tietysti jo ennakolta sopien. Jouluna ei julkisia hirveästi kulje, mutta kuitenkin.

      Ja voisit haaveilla siitä kahdenkeskisestä joulusta ihan ääneen.

    • ei_enää_mamman_helmoissa

      Mitäpä jos joskus viettäisitte sen Joulun kotonanne tai ulkomailla?
      Olette aikuisia ihmisiä, ei kukaan pakota teitä olemaan montaa yötä kummankaan vanhemmilla. Kai te nyt osaatte itsekin päättää menemisistänne ja olemisistanne!

      Kun minä muutin pois kotoa, kävin Jouluna kotona jos se töiden puolesta oli mahdollista. Eipä tullut pieneen mieleenkään että se olisi pakko. Jos vapaata oli niinkuin nyt on vain 3 päivää, ei tullut pieneen mieleenkään lähteä äidin luokse monen sadan kilsan päähän, ei edes alle 20 vuotiaana.
      Kun menin parisuhteeseen, olemme viettäneet juhlapyhät omassa kodissamme tai olemme olleet muutaman kerran ulkomailla. Ei tulisi mieleenkään mennä kummankaan vanhempien vaivoiksi yökylään juhlapyhinä, tosin ei ne kyllä olisi kotonakaan meitä passaamassa. odottamassa. Äitini viettää kylpyläjoulua miesystävänsä kanssa ja mieheni isä viettää joulua veljensä kanssa jossain etelän mailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      135
      14360
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5962
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5545
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      307
      4384
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4137
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      107
      3681
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      11
      3621
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      25
      3578
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2665
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1458
    Aihe