Onneksi ei käynyt pahimman pakkasjakson aikana, jolloin vispilätkin seisovat tyhjänpanttina.
Kun hätä on suurin, niin itäkin auttaa, eli Venäjältä tulee 1359 MW.
http://yle.fi/uutiset/3-9349017
"Teollisuuden Voiman mukaan Olkiluoto 2 irtosi sähköntuotannosta puolenyön jälkeen turbiinipuolen vian takia.
Vian laukaisi häiriö generaattorissa. Generaattori muuttaa turbiinin liike-energian sähköksi."
Kun hätä on suurin, niin itäkin auttaa, eli Venäjältä tulee 1359 MW.
http://yle.fi/uutiset/3-9349017
"Teollisuuden Voiman mukaan Olkiluoto 2 irtosi sähköntuotannosta puolenyön jälkeen turbiinipuolen vian takia.
Vian laukaisi häiriö generaattorissa. Generaattori muuttaa turbiinin liike-energian sähköksi."
Vastaukset 56
Vanhimmat
onnexi meillä on tuulivoimatehoa asennettuna yli 1000 MW
No 1200 MW sitä olisi mutta sitä tulee vain 340 MW. Että silleen.
Paljonko ydinvoimalan hyötysuhde?
Haluan paistaa kinkun ydinvoimalla. Sillä tulee parempi aromi.
Niin minäkin haluaisin, mutta kaikki, sekasikiö sähkökin, tulee kylälle yhtä kaapelia pitkin, ei saa eroteltua puhdasta sähköä itselle..
Vihreiden töpselistä tulee vain vihreätä sähköä. wi-fi-töpselit?????
Varmaan laturinhihna katkennut.
Ainakin pari päivää palellaan ja syödään raakaa kinkkua:
http://tvo.fi/news/1815
"Alustava arvio seisokin päättymisestä on torstaina 15. joulukuuta aamulla."
Jos syö liikaa sinisiä pastilleja, niin voi tulla myös näitä parin päivän seisokkeja.
>> "Generaattori muuttaa turbiinin liike-energian sähköksi."
Kiitos tästä tarpeellsiesta lisäselostuksesta. Voisitko vielä selittää että mitä se turbiinin liike-energia on? En minä sitä ymmärrä että mikä ilmiö tuo tuommoinen liike-enerhia oikein on.
Puhuri pyörittäää turpiinin siipiä.
Atomi halkaistaan. Kun atomi halkeaa se muuttuu pirun kuumaksi. Atomia (tai niitä kahta puolikasta) joudutaan jäähdyttämään vedellä, mutta tämä vesikin muuttuu tosi kuumaksi, alkaa ihan kiehumaan höyryksi asti.
Teepannukin alkaa räikämään, kun höyry kulkee summerin läpi.
Atomivoimalassa summerin tilalla on pyörivä turpiini, joka alkaa höyryn liikkuessa siihen putkistojen kautta pyörimään. Tämä pyöriminen siirretään sitten polkupyörän dynamon kaltaiseen laitteeseen, joka tuottaa lamppuun valkiaa.
Ei siis loppujen lopuksi mitään ihmeellistä.
Kuka niitä atomeja halkoo, ja onko niillä Fiskarsin kirveet?
Fiskars boikottiin! Ovat veronkiertäjiä. Veivät työtkin Puolaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13803383/fiskarsin-kirveet-ja-sakset-boikottiin
Atomiin ammutaan neutronipyssyllä. Jos sattuu osimoilleen kohilleen, niin sitten se atomi halkeaa.
Suomi on näemmä Loviisan vanhojen venäläisvoimaloiden varassa useita päiviä. Ei taida Olkiluodon kapitalistivoimalat olla oikein tikissään ja eihän sitä yhtä saada edes valmiiksi.
Toivottavasti sinne Pyhäjoelle saadaan pian uusi venäläisvalmisteinen ydinvoimala valmiiksi, niin ei sähkö lopu kesken kaiken.
Olkiluodon nykyiset ovat ABB sveitsiläis-ruotsalaista Ahtisaari-nobel kamaa. Vain sveitsiläiset osaavat äänestää oikein, ja vain Ruotsissa osataan toteuttaa modernia pakoloispolitiikkaa.
Olisikohan nuo Loviisan voimalat paremminkin suomalais-venäläisvalmisteisia?
Wikipedia tietää:
"Voimalaitosprosessin pääkomponentit, reaktorin apulaitteineen ja turbiinit toimitti neuvostoliittolainen Atomenergoexport. Niiden ympärille haluttiin lisätä länsimaisen turvallisuusajattelun mukaisesti suojarakennus, joka estäisi päästöt ympäristöön myös vakavamman onnettomuuden sattuessa."
Ja Se ohjaus/turvallisuus on osin saksalaistakin: "Voimalaitokseen on tehty myös huomattava määrä turvallisuutta parantavia muutoksia alkuperäiseen venäläisten esittämään konseptiin nähden. Voimalaitosprosessin valvontaan ja ohjaukseen tarvittavan instrumentaation toimitti Siemens AG ja prosessitietokoneen kotimainen valmistaja Nokia."
R YS S I E N tekniikan kokeilu atomien halkaisussa johti maailman pahimpaan ydinturmaan kun koko Tsernobylin huom! suojakuoreton rakennus HALKESI pitkittäin ja poikittain, ja "kattilan" kansi ja keitos tötkyineen lensi helvettiin saakka!
Me Suomessa saimme oikein Ison annoksen R YS S I E N keittämää herkkusoppaa.
Oletettavaa on, että Venäjän valtio katoaa Neuvostoliiton lailla maailmankartalta, ennen kuin Pyhäjoelta atomisähköä saadaan verkkoon.
Kenen kanssa sitten neuvotellaan? Onkos Venäjän valtion konkurssin hoitajavaltio sitten tulevaisuudessa Sveitsi? Ruplat ovat Venäjänmaalla, mutta Dollarit ja Eurot ovat talletettut Sveitsin pankkeihin.
Olisimme pulassa ilman ruotsalaisia. Nytkin tulee virtaa Ruotsista 2500 mw.
Niin milliwattejako mw ? Jos nyt sentään 2500 MW olisi lähempänä totuutta.
Että silleen.
Suomen kulutus nyt 12204 MW Omaa tuotantoa 9272 MW Kaukolämpö yhteisk.
2660 MW Vesivoimaa 2048 MW Ydinvoimaa 1879 MW Teollisuus yhteisk. 1567 MW
Lauhdevoimaa 646 MW Tuulivoimaa 340 MW (osa arvioitu) Muu tuotanto 113 MW
Tuontia 2951 MW Venäjältä vain 355 MW Elspot hinta 41,58 €/MWh. Saas nähdä miten käy kun ilta pimenee ja valot syttyy mihin hinta kipuaa ? Että silleen.
No nyt Suomen taajuus on 50,01 Hz. No saa nähdä mitä taajuus on jonkin ajan kuluttua.
No että tuolleen.
Suomen kulutus alkoi nousta nyt 12373 MW Tuontia jo 3143 MW Elspot 44,05 €/MWh.
Että silleen.
Tuosta ei enää nouse, kun on luvattu lauhtuvaa ja pilvistä, lumisadetta.
Vettäkin kuluu yli 2000 MW. Toivottavasti eivät nyt vaan kuivaksi juoksuta, kun pakkasethan ovat vasta tulossa.
No vettä on aina yritetty säästää juuri näitä häiriötarpeita ja pakkasia varten. Kulutus on suuri jo Jouluvalojenkin lisätarpeen takia. Että silleen.
Suomen kulutus nyt jo 12423 MW Tuontia jo 3186 MW Venäjältä vain 356 MW
Elspot hinta 45,37 €/MWh. Että silleen.
No nyt lämpötilat Suomessa:
No Helsinki -2 °C. No Jyväskylä -6 °C. No Oulu -1 °C. No Rovaniemi -14 °C
No että tällä tavalla.
>>Suomi on näemmä Loviisan vanhojen venäläisvoimaloiden varassa useita päiviä.>>
Mulle tulee kyllä nyt aika nostaalgiset muistelot vanhaa Neuvostoliittoa kohtaan. Oikeastaan ne myi meille hitsin halvalla, saakelin korkeatasoisen ydinvoimalan 1970-luvulla.
Neuvostoliiton ja Venäjän ydinteknologia on ylivoimaista edelleen tänä päivänäkin. Ja niiden elektroninen tiedustelu hakkaa NSA:n mennen tullen. itse CIA väittää että Venäjä järjesti Trumpille vaalivoitpn presidentinvaaleissa.
NSA oli vehkeinenen rajalla torjumassa, mutta Venäjän tiedustelu marssi ilman vaikeuksia sisään USA:n vaalijärjestelmiin.
Venäjä on hitonmoinen tekijää maailmanpolitiikassa. Kannattaa meidän olla kavereita Veli Putinin kanssa. Ja ostaa se Fennovoiman laitos taikka parikin heiltä pika pikaa.
Elintarvikkeiden tuontia Venäjältä Suomen voitaisiin lisätä huomattavasti, mutta ei enää sinkkiämpäreitä ja Ladoja. Elintarvikkeiden vientikin Venäjälle voisi olla kannattavaa Suomelle jos Venäjä maksaisi EU:n ja Suomen kansalliset maataloustuet.
Niitä kärpäsen toukkia voisi tuoda Venäjältä. Kohta alkaa pilkkikausikin.
Suomen kulutus nyt 12348 MW Omaa tuotantoa 9175 MW Tuulivoimaa 293 MW noilla 500 hyrrällä ja 1200 MW laitteilla ( osa arvioitu) Tuontia Suomeen 3173 MW
Venäjältä vain 355 MW Elspot hinta 46,23 €/MWh. Että silleen.
No nyt Suomen taajuus on 49,95 Hz. No saa nähdä mitä taajuus on seuraavan kerran. No lämpötila esim. Oulussa on -1 °C. No että tuolleen.
Suomen kulutus 12323 MW Omaa tuotantoa 8999 MW Tuulivoimaa 179 MW
Tuontia talven ennätys 3424 MW Venäjältä vain 359 MW Elspot hinta 43,51 €/MWh
Että silleen.
Eipä ole tuulimyllyistä paljon apua ei.. Onneksi ei ole kova pakkanen joten vesivoimaa Norjasta piisaa.
Jos nyt pomppaa vielä yksi reaktori pois verkosta, niin menee vaikeaksi. Ruotsista tulee 2800 MW ja Virostakin yli 300 MW.
Virosta olisi mahdolista saada yhteensä 1000 MW. Mutta saadaanko?
Venäjä on melkein ainoa joka voi silloin Suomen pelastaa, koska siellä on vielä kapasiteettia hieman yli 1000 MW nykyiseen tuonnin päälle. Se on luotettavasti myös toiminut.
Tuuliropelleissakin on tällä hetkellä 1000 MW käyttämätöntä potentiaalia. Ehkä kovan paikan tullen Vihreät laittavat ne pyörimään?
Nyt varmaan kielletään nuo tuotantohäiriöt, jos ei tuule kovaa ? Sehän se on Suomessa maan tapa ja ratkaisu kaikkiin ongelmiin. Että silleen.
Sipilä kysyy, että jos, jos ja jos. Entä sitten jos Olkiluoto ja Loviisa loppuu?
Jos sattuu Tuulivoimaa tulee enää vain 144 MW noilla 1200 MW 500 hyrrällä.
Että silleen.
" 49,95 Hz "
onko tuo sama kuin sähkön hinta
tuli vaan mieleen entinen tv-mainos
Hertsitkin ovat parempaa valuuttaa kuin eurot.
Ei kun tuo MW on sama kuin sähkön hinta.
Sitä vaan kyselen, että eikö kannattaisi niillä tuulirupelleilla pumpata vettä aina altaisiin, niin sitten tiukan paikan tullen saataisiin tasavarmasti säätyvää vesivoimaa tilalle?
Ei tulisi jännitepiikkejäkään, kun kaikki rupellivoima käytettäisiin pumppaamiseen.
Hyötysuhde+on+korkeintaan+60+%.+Pelkästään+sen+kompensoimiseksi+pitäisi+sähköstä+saada+noin+70+%+korkeampi+hinta.+Kun+muut+kulut+otetaan+päällen,+niin+tuplahinta.
Sähkön hinta vaihtelee vuorokauden ajasta riippuen kyllä noin tekijällä kaksi. Pumppuvoimala voisi olla kannattava ihan tälläkin. Yöllä pumpattaisiin halvalla ja päivällä laskettaisiin vesi turbiinin läpi ja myytäisiin sähkö tuplahintaan.
No Jyväskylän lähelle meinasiavat tehdä pumppuvoimalan, mutta arvatkaas ketkä vastusti sitä ? Vinkki " Liito-oravan paskaa ". Että silleen.
No onneksi alkoi tulla halpaa sähköä Venäjältä 629 MW Koko tuonnista 3634 MW ja Elspot tipahti heti 35,75 €/MWh. Oma tuotantoa 8741 MW Tuulivoimaa 138 MW.
Että silleen.
No nyt Suomen taajuus on 49,95 Hz toisen kerran. No saa nähdä mitä taajuus on seuraavan kerran. No lämpötila esim. Oulussa on taas -1 °C. No Oulun lämpötila ei ole muuttunu lainkaan. No että tuolleen.
Seisokki jatkuu huomattavasti pidempään.
http://tvo.fi/news/1815
"Arvio seisokin päättymisestä on sunnuntaina 18. joulukuuta päivällä"
Oskarshamn 3 Ruotsin puolella on myös pois sähköntuotannosta. Epäillään hintojen nousua. OL2 saataneen verkkoon jo huomenna.
http://yle.fi/uutiset/3-9357342
Saas nähdä miten käy, kun ruuanlaitto ja saunominen alkaa, kun porukka palaa töistä kotiin. Joku aika sitten oli vielä varaa kulutuksen nousta 1782 MW.
Krittinen raja nyt on tuossa hieman yli 14010 MW kun omaa tuotantoa ja siirtokapasiteetti loppuu. Että silleen.
Suomen kulutus nyt 12246 MW Omaa tuotantoa 9232 MW Tuulivoimaa 245 MW
Tuontia 3013 MW Venäjältä vain 356 MW Elspot hintaa jo 67,80 €/MWh.
Että silleen.
Vaikuttaisi että toinen Loviisa on edelleen poissa pelistä. Ydinvoimaa tulee nimittäin vain 2209 MW:n teholla.
Kulutus 8910 MW, tuotanto 5462 MW.
Tuulivoiman 28 MW on aika vähän. Ehkä vähän liiankin vähän, jos tulossa on pakkastalvi.
Omavaraisuusasteemme on sähköntuotannossa kuitenkin 63,7 prosenttia. Venäjältä syötetään letkut punaisena 1462 megawatin teholla, joka vastaa 16,5 prosenttia Suomen kulutuksesta.
Mitä ydinvoimalla tuotettu sähkö maksaa, kun siihen lasketaa riskit mukaan - enkä tarkoita vakuutuksia?
Luonnossa oleville rauhoitetuille elämillekin on määritelrty hintansa, että ei pitäisi olla vaikeata?
Yhden voimalan totaalinen losahtaminen rannikolla ja lasketaan se sitten sähkölaskuun?
Ei ole merkitystä mitä sähkö maksaa, kunhan vaan saadaan mökit talvella lämpimiksi. Kyse on eloonjäämisisestä, ei mistään turhasta, jolla ei ole lopulta mitään merkitystä.
EKP painaa tarvittaessa niitä euroja lisää suomalaisesta puusta valmistetulle paperille, jos jollain alkaa olla pulaa rahasta.