Olen osannut valita aina hyvän merkin ja mallin, 40 v ajan, koko autoilua on 53 vuotta.
Olen aina valinnut auton 10 myydyimmän, usein myös 5 myydyimmän joukosta.
Nytkin kun katselen, minun autooni ei saa kuin 200 e talvirdun ja merkki on edelleen kärkiauto.
Testaamaani ja hylkäämääni Ford Mondeoon saa jopa 5000 e talviedun, miksi kansa ei osta sitä, ihmettelen.
Minua se ei monessakin asiaa miellyttänyt, miksi ei miellytä muita, kysyisin.
Valitsin hyvin saman mittaisen, 35 000 e hintaisen ja automaatin.
Olen aina valinnut auton 10 myydyimmän, usein myös 5 myydyimmän joukosta.
Nytkin kun katselen, minun autooni ei saa kuin 200 e talvirdun ja merkki on edelleen kärkiauto.
Testaamaani ja hylkäämääni Ford Mondeoon saa jopa 5000 e talviedun, miksi kansa ei osta sitä, ihmettelen.
Minua se ei monessakin asiaa miellyttänyt, miksi ei miellytä muita, kysyisin.
Valitsin hyvin saman mittaisen, 35 000 e hintaisen ja automaatin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Miksi ei suuren "talviedun" omaavat autot ei tee kauppaansa, kysyn vaan.
Just TM vikajutussa sanottiin uuden mondeon olevan keskimäärästä vikaisempi/paskempi. Että semmosta. Onhan se toki yksi epäarcostetuimmista merkeistä tuo ford. Vähän ku joku kia.
Taksikuskeiltahan sen totuuden kuulee.
Oletko koskaan ostanut omaa autoa?
Ne kaupan tekijäiset on ihan humpuukia eli mitään ostoetua niillä ei saa. Jos antaa oman vaihdossa sen arvosta leikataan saman verran kuin etuja tarjotaan.
Sulla on käynny hyvä säkä autojen kanssa sillä itsekin olen ostellut kärkimerkkejä ja sutta on tullut pari kertaa. Tämän nykysen valitsin perusteellisen koeajon pohjalta ja vaikka merkki on haukuttu autokeskusteluissa, eikä ole 20 myydyimmän joukossa, uskon tehneeni itselleni hyvät kaupat, ilman talvi-ym. tarjouksia. Aika näyttää miten auto kestää käyttöä mutta ainakin toistaiseksi pelaa hyvin ja luotettavasti.
Kannattaa stiigata mitä rattimiesten keskustelupalstoilla haukutaan (kadehditaan) eniten, ja ostaa sen merkkinen auto.
No siellähän haukutaan kaikkia merkkejä tasapuolisesti, joten ei tuokaan vihje kyllä kaksinen ole. Itse ostin sellaisen auton, joka miellytti minua, eikä muita, tai joitain autolehtien testaajia.
kyllä skodaa haukutaan selkeästi eniten kun toyotaa kehutaan eniten, tosin muiden kustannuksella eli kiukutellaan toisten autojen vioista joita ei edes omaan voi tulla koska ei teknologia ole samalla tasolla.
Kandee tsiigaa mitä autoa tosimiehet eniten haukkuu (kadehtii), ja ostaa sen merkkinen auto.
Fordilla 26v ilman ongelmia eli ei tuohon 40vuoteen tarvi kuin alle 2 Fordia, uudempia erimerkkisiä toisena autona taloudessa ja ongelmat mukana, tosin Fordi on ajalta ennen Moottori yms joulukuusivaloja kojetaulussa .
Ford jo menettänyt merkkiuskollisissa tunnistettavuutensa ja jää hiukan jo Aasialainen vaikutelma kun jo Korealaisia pelätään.