Ilmoitan näin etukäteen että haluaisin äänestää Suomi Ensin -liikettä ensi kevään 9.4.2017 kuntavaaleissa.
Tuo liike on nykyisellään ainoa porukka joka rohkeasti uskaltaa ja myös viitsii pitää meidän suomalaisten, tavallisten veronmaksajien puolta.
https://www.youtube.com/watch?v=qgrKDuSQ8V4#t=2385
Toivoisin kovasti että Espooseen saataisiin Suomi Ensin liikkeen ehdokkaita kuntavaaleihin. Ääneni saatte takuuvarmasti.
Varsinaista puoluetta ei tarvitse ehtiä perustaa. Kuntavaaleihin riittää 10 kannattajan allekirjoittama "Suomi Ensin" ryhmän kannatusilmoitus, joka paperi toimitetaan Oikeusministeriöön.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kuntavaalit
Toivottavasti edes muutamia Suomi Ensin liikkeen ehdokkaita saadaan Espoon listalle, nyt heti jo, tuleviin kuntavaaleihin.
Tuo liike on nykyisellään ainoa porukka joka rohkeasti uskaltaa ja myös viitsii pitää meidän suomalaisten, tavallisten veronmaksajien puolta.
https://www.youtube.com/watch?v=qgrKDuSQ8V4#t=2385
Toivoisin kovasti että Espooseen saataisiin Suomi Ensin liikkeen ehdokkaita kuntavaaleihin. Ääneni saatte takuuvarmasti.
Varsinaista puoluetta ei tarvitse ehtiä perustaa. Kuntavaaleihin riittää 10 kannattajan allekirjoittama "Suomi Ensin" ryhmän kannatusilmoitus, joka paperi toimitetaan Oikeusministeriöön.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kuntavaalit
Toivottavasti edes muutamia Suomi Ensin liikkeen ehdokkaita saadaan Espoon listalle, nyt heti jo, tuleviin kuntavaaleihin.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jep, minä kannatan myös rehellisiä ihmisiä. He huokuvat rehellisyyttä ja näin ollen vaihtoehtoa nykyisille epärehellisiksi paljastuneille puolueille. Myös mediakentää on laajalti asenteiltaan mukana tuossa poliittisesti ohjatussa epärehellisyydessä.
Monikulttuurisuus ja rasismisyyttely ovat suuria valheita ja sen paljastaa eplkästään se, että valkoista maksavaa kantaväkeä syytetään siitä yksipuolisesti eli kyseessä on emävalhe-sana.
0.5%+kaikista+äänistä.
Gallupeissa+on+tällähetkellä+yli+40%+jotka+ei+ole+minkään+puolueen+kannalla+eli+mahdollisuuksia+on+uusilla+puolueilla+kuten+femakoilla+mutta+tuskin+nousevat+muutamaa+prosenttia+isomiksi.
Ääni tälle
Lähin äänestyskoppi on Pietarissa, koska vain siellä dosentti Bäckman voi luvata puolueettoman vaalitarkkailun Suomi Ensin -edustajille. Samoin reformilaisille.
Tuo Suomi Ensin liike ei tällä hetkellä toimi kovinkaan tehokkaasti, poliittisessa mielessä katsoen. Pelkät parin tunnin mittaiset mielenosoitukset eri kaupungeissa, ja sitten kotiin. Se sellainen ei oikein tuo minkäänlaista lopputulosta.
Porukka laskeskelee, että ei saada 5.000 kannattajakorttia kasaan ja siksi ei voida osallistua kuntavaaleihinkaan.
http://www.nykysuomi.fi/index.php/2016/09/28/suomi-ensin-ei-puolueeksi-ennen-kuntavaaleja/
Tässä tilanteessa on turha vartoilla sen varsinaisen puolueen 5.000 hengen nimilistaa ja rekisteröitymistä.
Sen sijaan pitää laittaa just noita
"Suomi Ensin Helsinki",
"Suomi Ensin Vantaa",
"Suomi Ensin Joensuu"
etc.
tyyppisiä kuntavaalien ehdokaslistoja kasaan. Kuntavaaleihin riittää kun 10 henkeä kirjoittaa nimensä kuntavaalien ryhmän kannatuslistaan, ja Oikeusministeriö tarkastaa nimilistan nimet.
Sen jälkeen kukin "Suomi Ensin Vantaa" ym. lista voi laittaa omia ehdokkaitaan ehdokkaiksi 2017 kuntavaaleissa. Olen melko varma että Helsingistä ja Espoostakin menisi 1..2 henkeä läpi, jos kummassakin olisi vaikka 5..7 Suomi Ensin ryhmän ehdokasta vaaleissa mukana.
Varsinaisen puolueen ehtii perustaa myöhemminkin. Ja silloin nuo kuntien "Suomi Ensin Vantaa" ym. ryhmät voivat liittyä siihen puolueeseen. Pitäisi vaan saada niitä kuntavaaliehdokkaita kehiin nyt.
Itse en pysty äänestämään enää kolmatta kertaa Perussuomalaisia, he ovat pettäneet lupauksensa liian raskaasti. Haluaisin nähdä jonkun uuden protestia esittävän populistipuolueen Kuntavaalien ehdokkaina, ja sille tyrkkään ääneni.
Tuossa olisi muuten ihan hyvää pohdittavaa Suomi Ensin liikkeelle. Jollakin videolla joku maakunnan mies jo sanoikin eronneensa Persuista, ja sanoi olevansa Suomi Ensin liikkeen ehdokkaana tulevissa kuntavaaleissa.
Tällaisesta kannattaisi ottaa mallia.
Ei ne kotiin mene mielenosoitusten jälkeen, kaljalle ne menee. Äänestäkää vaan niin äänenne menee hukkaan.
Ketäs itse äänestit viimeksi ettei mennyt äänesi hukkaan?
Keskustaa äänestin, ei mennyt ääni hukkaan.
Onneksi olkoon sitten vain.
Näköjään Vihdissä on jo olemassa ensimmäinen "Suomi Ensin" niminen valtuustoryhmä.
http://mvlehti.net/2016/12/15/suomi-ensin-valtuustoryhma-vihtiin/
Ryhmä syntyi kun Perussuomalaisena valtuustoon valittu Hannu Tanskanen erosi puolueesta, ja perusti Vihtiin oman Suomi Ensin nimisen valtuustoryhmänsä.
Tässä on siis jo ihan valmis konsepti olemassa. Lukuisiin suomalaisiin kuntiin pitää perustaa 10 kannattajan allekirjoitusta keräämällä tällaisia samanlaisia Suomi Ensin ryhmiä. Ja niihin sitten ehdokkaita kevään kuntavaaleihin.
Donald Trump voitti USA:n presidentinvaalit "Amerikka ensin" sloganillaan. Globaalien jättiyritysten saneluvaltaan kyllästyminen, sama vapauden idea elää ja kytee kymmenissä Euroopan valtioissa. Suomi mukaan lukien.
Suomen kuntavaaleissa pystyy nappaamaan merkittävän määrän paikkoja tällaisella isänmaallisella yksinkertaisella lauseella. Siis Suomi ja suomalaiset äänestäjät ensin.
Yksinkertaisesti halutaan pitää omista lapsista ja läheisimmistä ensisijaisesti ja kaikkein parasta huolta. Tässä tällaisessa ei ole rasismin hiventäkään mukana.
En äänestä noita. Siellä on niin sekalaista porukkaa etteivät minun ääntä saa. Suomeen on perustettava "Suomalainen kansanpuolue". Nimikin jo kertois mitkä asiat laitetaan jonoon ensimmäisenä.
Kansan yhtenäisyyttä ei paranna se, että vaihtoehtoryhmät etsivät toinen toisistaan vikoja. Se johtaa entistä pahempaan pirstaloitumiseen. Yhdistytään yhdeksi suomalaiseksi puolueeksi, kaikki Suomen itsenäisyyttä ajavat. Olemme suomalaisuuden puolella Suomen tuhoamista vastaan, mutta emme ole muiden maiden viholliusia. Olemme totalitärismiä, fasismia, kommunismia vastaan, vapauden puolella.
Yksi asia, joka on tuonut Suomelle siunausta, on ollut luottamus Jumalaan. Nyt, kun niin moni on uskosta luopunut, Suomella menee huonosti. Pian aletaan vainota kristittyjä, tai sinne päin tämä pahuuden aika tuntuu olevan menossa. Muualla maailmassahan heitä on vainottu jo kauan. Minä äänestäisin puoluetta, joka kunnioittaa Jumalaa, itsenäistä Suomea, kotia, puolueettomuutta, kansalaisten ajatuksen- ja sananvapautta, hyvinvoinnin jakamista kaikille. En kannata puoluetta tai kirkkoa, joka kannattaa homottamista, syntymättömien lasten ja vanhusten tappamista, ekumeniaa, Suomen luovuttamista koko maailman ahneille ottajille.
"Suomalainen kansanpuolue"
Edelliset vastaajat, ok. Kuitenkin pitänee ajatella, että ääniä kerättäisiin mahdollisimman laajasti, kun joku vastustaa Suomi ensin-ryhmiä.
suomalainen kansanpuolue olisi taas hyvä rikka rokassa:
Kansanpuolue, persut, Suomi ensin, Ipu, Lakipuolue, Suomen kansanpuolue.
Mutta mistä kerätään porukka ja mistä vetäjät.
>> Yhdistytään yhdeksi suomalaiseksi puolueeksi, kaikki Suomen itsenäisyyttä ajavat. >>
Tuollainen ei vaan tahdo onnistua millään nopealla aikataululla. Tällainen yhdistyminen saattaa kestää useampia vuosiakin, jos sitten tapahtuu koskaan.
Mutta keskinäinen Vaaliliitto kannattaa perustaa jo seuraaviin kunnallisvaaleihin. Mitään kovin raflaavaa nimeäkään ei kannata alkaa haeskelemaan.
Joku ihan yleistasoinen, "Vapaat Suomalaiset kannatusyhdistys" tms. käy vaaliliiton nimelksi ihan mainiosti.
Pelkästään vaalien ajaksi, siis alkajaisiksi seuraavien kunnallisvaalien ajaksi, silloin eri ryhmittymien ehdokkaat siis liittyvät tähän vaalililiittoon
Sinne menevät niin Suomi Ensin, Suomidemokraatit etc, kaikki vapaata Suomea kannattavat ehdokkaat. Se tai ne vaaliliiton ehdokkaista joka saa eniten ääniä, ja jos äänikynnys ylitetään. he nousevat kaupunkien valtuustoihin.
Miten ryssien rengit edustavat vapaata Suomea?
Äänesi menee hukkaan. Niin, no kyllä äänesi menisi hukkaan siinäkin tapauksessa, jos sillä liikkeellä olisikin oma valtuustoryhmä. Missään kunnassa ei tarvita sellaisia häiriköitä.
Katopa huviksesi yksikn Suomi Ensin -tpahtuman video. Ketkä siellä ovatkaan niitä häiriköitä?
Suomi Ensin! ajaa itsenäistä Suomea, itsenäistä rajavalvontaa, omaa rahaa ja eroa EU:sta. Nähdäkseni ei myöskään halua NATOon. Tietenkin se on joidenkin mielestä rasismia, mutta niinhän on kaikki muukin, mikä ei valtaeliittiä miellytä.
Suomalaisilla on tarve olla "voittajan puolella". Siksi ne katsoo ensin YLEn ennusteet ja sitten valitsee gallupin "voittajan".
Propaganda siis päättää kuka voittaa ja kansa äänestää "turvallista" voittajaa.
Ei mitään kykyä itsenäiseen ajatteluun koska jo koulussa opetettiin että on tehtävä kuten kaikki muut ja toteltava käskyjä. Jos en kopioi valmista mallia en saa kymppiä todistukseen enkä pääse johtajan pallille.
Aika+harva+nykyään+ehkä+vanhukset+noi+gllupit+muutenkaan+enään+nykyään+pidä+paikka+kuten+ennen.+Syy+miksi+yli+40%+gallupeissa+ei+ole+minkään+puolueen+kanalla+enään+on+se+että+jokainen+puolue+on+saanut+näyttä+taitonsa+2+viime+hallituksessa+eikä+kukaan+onnistunut+ihmisisllä+siis+ei+ole+enään+vaihtoehtoja+kaikki+on+jo+nähty+eivät+onnistuneet.
Ei minulle ainakaan opetettu koulussa kopioimaan asioita muilta.
Päinvastoin, lunttaus oli kiellettyä!
>>Katopa huviksesi yksikn Suomi Ensin -tpahtuman video. Ketkä siellä ovatkaan niitä häiriköitä?
Suomi Ensin! ajaa itsenäistä Suomea, itsenäistä rajavalvontaa, omaa rahaa ja eroa EU:sta. Nähdäkseni ei myöskään halua NATOon.>>
Nuo ovat niitä asioita joiden vuoksi haluaisin antaa ääneni Suomi Ensin porukalle jo kuntavaaleissa. Vaikka ei niitä siellä kunnissa kovin paljoa varmaan jotkin koulujen määrärahat ja vanhustentalon remontit ym. kuntatasolla kiinnostaisikaan.
Mutta saisivat kokemusta ja pontta 2 vuoden päässä oleviin Eduskuntavaaleihin.
Periaatteessa NATO:a en vastusta, mutta hiukan liian kärkkäästi nuo nyt ovat hakemassa sitä sodan juurta, ihan joka suunnalla. Suomen ei kannata hankkiutua mukaan sotimaan muiden osapuolien itse aloittamia sotia. Puolustaa toki jonkin verran voidaan, muitakin maita, mutta oma tontti on aina se ensisijainen suojeltava.
Joo minäkin äänestän, rohkeita ihmisiä,,
Yhtään Suomi Ensin porukan ehdokkaita ei ole ilmaantunut Helsingin, Espoon tai Vantaan alueella huhtikuun kunnallisvaaleihin.
Eikö joku Suomi Ensin porukasta voisi lähteä ehdokkaaksi, edes Espoossa? Siihen ei tarvita kuin 10 kannattajanimeä paperille, jonka jälkeen Suomi Ensin voi laittaa ehdokkaansa kuntavaaleihin. Puoluetta ei tarvitse olla olemassa.
Haluaisin tisiaan antaa äänen jonnekin muualle kuin noille leipääntyneille, ja virkamiehiksi muuttuneille perussuomalaisille.
Aika yllättävää ettei viherbolshevistinen keskustelupalstan politrukki dumpannut heti tätä viestinaloitusta
Samaa asiaa siunailin ittekin. Ajattelin laittaa viimeisen vetoomuskommentin esiin vielä niin kauan kuin tämä viestiketju saa täällä olla.
Täytyy katsella sitten jotakin muita isänmaallisia porukoita, jos ne sieltä edes joku sais ehdokkaitansa esille Espoossa.
Kyllä Perussuomalaiset on kuntavaaleissa ainoa oikea puolue. Ne pitää suomalaisten puolta, eivätkä haali elätettäviä kuntaan väkiluvun kasvattamisen vuoksi. Jos väkiluku ei muuten kasva, kuin haalimalla ulkomaita elätettäviä, niin jokin on pahasti pielessä. Viisautta toivoisi ihmisiltä jo kuntavaaleissa, ja ennenkaikkea seuraavissa eduskuntavaaleissa, ettei Suomen hävitys ala uudestaan.
"Kyllä Perussuomalaiset on kuntavaaleissa ainoa oikea puolue. Ne pitää
suomalaisten puolta, eivätkä haali elätettäviä kuntaan väkiluvun kasvattamisen
vuoksi."
Mutta kun ei ne pidä. Jos nyt puhutaan ihan Espoosta vaikka, niin tänne on tullut 1,5 vuoden aikana ainakin neljä (4) kappaletta muslimipakolaisten vastaanottokeskuksia.
Missään koko aikana ei ole Perussuomalaiset kirjoittaneet lehtiin tai antaneet julkilausumia joissa ne olisivat millään lailla vastustaneet tätä Afrikasta tänne tuotavaa järjettömyyttä.
Sitä en sano että olisi persujen pitänyt pystyä yksinään estämään. Mutta jo pelkkä asian vastustaminenkin antaa kuvaa, että puolue tosissaan yrittää tehdä edes jotakin. Ei ole tehty yhtään mitään.
Rohkeus on loppunut persupuolueesta tykkänään.
Onko ehdokasta Vantaalla kunnallisvaaleissa?