Niin, mitä mieltä on palstan naiset tuommoisesta minitalosta:
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/talotehtaat-vastaavat-pikkutalojen-kysyntaan-33-nelion-muuttovalmis-omakotitalo-68-000-eurolla-24143915
Jos joku sinkkumies onnistuneiden treffien jälkeen veisikin teidät tuommoiseen minitaloon pan...iltakahville olisiko se hirveä turn-off? Olisiko se teille merkki siitä että tuohan on ihan luuseri koko jätkä, varmaan ei ole naistakaan saanut kun pikkukopperossa asustaa. Paljonko olisi riittävä määrä neliöitä teille?
Kelpaisiko palstan naisille minitalo?
14
242
Vastaukset
- MrHedgehog
Minä katselin joskus tämmöisiä. Harmi kyllä hinta nousee äkkiä korkeaksi, kun ottaa kaikki syntyvät kulungit laskuihin. Näissä sitä olisi tyyliä.
http://www.thelittleloghousecompany.com/our-little-log-houses/
Tuskin montaakaan naista kiinnostaisi asua minitalossa, mutta väliäkö sillä.- fytsk6raso6
ihana! voisin asua lopun elämän ihanan miehen kanssa :)
- Ikis..M
Siistejä, itsekin olen ajatellut että joku huvilamallistosta löytyvä hirsijuttu n. 50m2 pohjaltaan ja siinä joku parvi olisi täysin riittävä mutta tosiaan kun ei varmaan saisi edes rakennuslupaa välttämättä ja sitten kun muutenkin ne kustannukset tosiaan nousisi niin ei "kannata".
- MrHedgehog
Ikis..M kirjoitti:
Siistejä, itsekin olen ajatellut että joku huvilamallistosta löytyvä hirsijuttu n. 50m2 pohjaltaan ja siinä joku parvi olisi täysin riittävä mutta tosiaan kun ei varmaan saisi edes rakennuslupaa välttämättä ja sitten kun muutenkin ne kustannukset tosiaan nousisi niin ei "kannata".
Jep. Loppuhinta on äkkiä kovin lähellä isompaa taloa, ja lupasotkut kaupan päälle. Rajoittaa kummasti halua poiketa standardiasumisesta.
- Ikis..M
MrHedgehog kirjoitti:
Jep. Loppuhinta on äkkiä kovin lähellä isompaa taloa, ja lupasotkut kaupan päälle. Rajoittaa kummasti halua poiketa standardiasumisesta.
Joo, se on jännä kun joka paikassa vouhotetaan energian kulutuksesta, etsitään muka vaihtoehtoja asumiseen sun muuta mutta käytännössä kaikki on kuitenkin pirun vaikeaksi tehty vaikka aika pienillä liikkeillä voitaisiin paljon järkevöittää asumisen malleja kun ihan vaan höllättäisiin lupakäytäntöjä ja vaatimuksia. Olisi edes vaikka joku nettisivu jonka kautta voisi kaupungilta ilmaiseksi kysyä että "voiko tuonne rakentaa tämmöisen onnistuuko luvan saanti?", saattaisi monella madaltaa kynnystä kun olisi edes epävirallinen "lupa" harkita muutakin kuin jotain perinteistä talomallia/kokoa.
No onhan tuo nyt vähän isompi kuin minun vuokrayksiöni, mutta jos minä tuonne kaikki rojuni kantaisin, niin jäisi siinä miehen elintila kyllä aika pieneksi. Meillä sinkkunaisilla sitä katsos on kuin onkin harrastuksia, jotka vaatii välineitä, jotka vaatii tilaa. :)
- Ikis..M
Sitä katsos kun voisi varmaan jonkun pihavajan sitten laittaa naisen rojuille :D
- ei.sen.kummempaa
sopu tilaa antaa eli kummaltakin puolet ja puolet ja loput roskiin ja sit sen jälkeen yhteiset hankinnat mutta jonnin joutava roskiin ja huu haa harrastukset lopetetaan
Sinullehan tuommoinen minimökki olisikin varmasti ihan passeli ratkaisu, kun et halua muuttaa kenenkään kanssa saman katon alle. Ensin saat kullankaivajanaisen kiinnostumaan kun kehut omistavasi omakotitalon, mutta sitten kun suhde alkaa syvenemään, niin sanot vain että eipä ole tilaa kahdelle, no can do.
- Ikis..M
stellaria81 kirjoitti:
Sinullehan tuommoinen minimökki olisikin varmasti ihan passeli ratkaisu, kun et halua muuttaa kenenkään kanssa saman katon alle. Ensin saat kullankaivajanaisen kiinnostumaan kun kehut omistavasi omakotitalon, mutta sitten kun suhde alkaa syvenemään, niin sanot vain että eipä ole tilaa kahdelle, no can do.
Tuo muuten on hyvä pointti mutta se nainen saattaisi suutahtaa vedätyksestä. Ehkä asiasta puhuttuassa sanoisi aina "Mulla on semmoinen peini mökki tuolla" silleen ovelasti muka vaatimattomasti että nainen kuvittelisi sen oikeasti tarkoittavan isoa mökkiä niin se ei sitten voisi kuitenkaan suuttua vaikka se ei vastaisikaan odotuksia :D Sitten jos olisi riittävän vähän kaappitilaa tosiaan ja muutenkin vähän ahdasta niin se ehkä sitten ei olisi sinne änkeämässäkään muuta kuin kylään, ovelaa, kiitos vinkistä :D
- minnalle.kelpaa
jos vaan tinder miehelle kelpaisin ja se huolis minut naisekseen mutta eipä minna 36v kelpaa tinder miehille kuin hetken huviksi niin tinder jätkät on kovii paneen tinderistä löytyy kovimmat jäbät ne osaa hässii
- Rumasinkkumies-
Naurettavaa rakentaa tuollaisia. Luulisin että ei kukaan halua asua tuollaisessa koko elämää, joutuu myymään ja sitten jotuu korottamaan vuokraakin jos sitä vuokraa ja kun kulut nousee tulevaisuudess niin ei ole hyvä bisnes
- Isontalonemäntä
Isossa talossa on puolensa, kun toiseen päähän joutuu huutamaan. Ompa molemmilla oma tilansa. Ei tarvi aina nähdä. Omaakin rauhaa löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt314143Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.462165Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471345- 841197
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381138Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251116Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501061Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161945Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175879- 57855