Ja voit säästää tuhansia euroja. Vain idiootti maksaa 5,9% eli todellista yli 8% vuosikorkoa yleensä. Pyydä aina korkotarjous sillä liike kyllä saa pienemmänkin koron aikaiseksi. Kamuxilla se onnistuu ainakin helposti. Älä ole tyhmä ja tyydy isoihin rahoituskuluihin. 80% ostaa yli 40 tonnin autot rahoituksella ja sitä halvemmalla ei juuri autoja saa, jotain koirankoppeja ja meluisia itälinttoja. Helpointa on tietty valita suoraan sellainen liike jossa julkinen korkotarjous päällä niin ei varmasti maksa liikaa. 40 auto voi meinaan olla rahoituksella ostettuna 8% korolla jopa yli 50 tonnin auto sittenkun se on maksettu...voit miettiä sitten sitä:)
Pyydä myös aina korkotarjous!
Liikkeissäoneroja
214001
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kun ottaa asuntolainan, siihen saa kytkettyä esim 50000€ auton ostamiseen tarkoitettua rahaa, korko lähellä nollaa.
Juu mutta muistakaa että asuntolainaa ei saa käyttää autoon vaan esim asunnon remonttiin. Kuitit pitää löytyä tarvittaessa. Johtuu verotus korkovähennyksestä. Yksi tapaus on lähipiirissä kun verottaja huomasi. Kysykääpä pankista. Pankki ei saa antaa edes lainaa jos sanotte että autoon menee. Näin meille kävi kun rehellisesti sanottiin. Näin Tampereella.
Joo minä olen ostanut moottoripyörän asuntolainalla ja kaksi autoakin. Ei niitä kukaan ole katellu ja aikaa tästäkin jo 15 vuotta. Kaikki maksettu jo pois ja varallisuutta tuosta lainasta jäi 350tuhatta euroa...kannattaa asua vuokralla vai mitä?:))
Milloinkas YKSITYINEN olisi rehellinen?
En teistä tiedä, mutta itse pyrin rehellisyyteen niinkuin suurin osa normaaleista ihmisistä .
Meille pankki puutui asiaan kun sanottiin että menee autoon . Ja talous ja vakuudet täysin kunnossa .
Kyllä+korkotarjous+on+hyvä+pyytää.+5,9%+ryöstökoron+saa+tiputettua+ainakin+3,9%+mutta+usein+vieläkin+alemmas.+Itse+ostan+autot+joka+kerta+länsiauton+korkotarjouksia+käyttäen.+Todellinen+vuosikorko+huitelee+huikeassa+1,56%+kuluineen+kun+esim+tuo+5,9%+korko+menee+todellisena+vuosikorkona+7,89%+ainakin+eräässä+tarjouksessa,+joskus+se+on+jopa+yli+8%.+Mieti+huviksesi+paljonko+lopulta+autosta+maksat+kun+ostat+sokeana+kallista+rahoitusta+käyttäen.+Autot+voi+ostaa+käteisellä+joo+mutta+mulla+ei+ollu+76+tonnia+käteistä+viimeksi+niin+jouduin+turvautumaan+rahoitukseen....onneksi+käyn+töissä+niin+on+varaa+lyhentää+1400e+kuussa....jonka+tosin+kuittaan+kilsakorvauksilla+kun+työnluonteeni+on+sellainen.
Länsiauto+on+muuten+hyvä,+mutta+tuo+korkotarjous+on+huomioitu+rankasti+auton+hinnassa+:(+Näin+ollen,+lopputulos+on+toisessa+paikassa+isommalla+korollakin+halvempi,+kun+ostohinta+on+paljon+halvempi.+Harva+kuitenkaan+autoa+koko+maksuaikaa+pitää,+niin+korkojen+osuus+esim+parissa+vuodessa+2%+erolla+on+aika+mitätön.
Et+voi+olla+tosissasi?+32+tonnin+auto+tulee+maksamaan+n.40+tonnia+isolla+yli+8%+tod+vuosikorolla.+Ja+1,56+korolla+tulee+ehkä+1500e+korkokuluja.+Länsiautossa+ei+todella+ole+niin+paljoa+kalliimpaa+että+kannattaisi+ostaa+vaikka+2+tonnia+halvemmalla+jostain+muualta+maksaen+ison+koron+jolla+hinta+karkaa.+Tämä+korostuu+toki+50-60+autoissa+ihan+eri+tavalla+vielä+ja+nämä+korkotarjoukset+eivät+myy+autoja+5-10+tonnia+kalliimalla+kuitenkaan.+Voi+siinä+olla+joku+1-2+tonnin+heitto+jos+on+mutta+silti+halvempaa.+Tuontiautoja+on+turha+verrata+sitten+koska+niiden+jälleenmyyntiarvo+on+muutenkin+heikompi.+Ja+viimeistään+kun+sellasta+meet+myymään+niin+huomaat+ettei+arvosteta.+Liikehän+aina+puhuu+tuontiautoja+puolustellen+mutta+meeppä+tarjoo+heille+vaihdossa+niin+on+heti+tapetilla+"ei+tästä+voi+maksaa+kun+on+tuontiauto".+Näin+se+menee.
Osaatko+lukea,+tai+ymmärrätkö+lukemaasi?
Puhuin+varsin+selvästi+2%+korko+heitosta+ja+siitä,+jos+autoa+ei+pidä+koko+laina+aikaa,+vaikka+2vuotta+maksimissaan,+mikä+tänä+päivänä+todella+yleistä,+niin+puhutaan+koron+osuuksissa+satasien+häviöstä+ja+jos+taas+saat+auton+useamman+tonnin+halvemmalla+muualta,+niin+tuolla+korkotarjouksella+voi+pyyhkiä+persettä+!++
Niin+ja+tiedoksesi,+länsiautokin+tuottaa+paljon+autoja+ulkomailta,+niin+ei+sielläkään+pelkästään+mitään+mätiä+Suomiautoja+ole+!+
Vaihda+liikettä,+jos+joku+irvistelee+tuontiautoa,+tänä+päivänä+90%+liikkeistä+kuitenkin+myy+tuontiautoja,+niin+valinnan+varaa+varmasti+löytyy+kuka+tuontiautosta+normi+hyvityksen+antaa.
Aijaa mä olen ostanut länsiautosta autoja nyt 3 ja kaikki suomiautoja. Myös muut ehdokkaat sieltä on ollu aika länsiautoja sekä suomiautoja eli skodaa en kokeillut. Ja tosiaan jos sulla on isolla korolla auto niin tiesitkö ettei se auto lyhene niin kauheen hyvin kun maksat ekana vuonna korkoa enemmän? Jos koron osuus on pieni on käytännössä rahoituskulut joku 50-70e kuussa jos auto n50 tonnia..riippuen käsirahan määrästä ja 5 vuoden maksuajalla erän ollessa 677e
Persaukiset idiootit tarvii autoo varten lainaa .Kantsii ostaa semmonen auto mihin on rahulit lompsassa.
Eli meinaat koko elämän säästää autoon 50-60 tonnia? Hahah hölmö. Minä olen aina ostanut kaiken velaksi ja alkaa omaisuutta olemaan kivasti. Toki sun on vaikea ostaa muutakun niitä mihin on varaa eli muutaman tonnin autoja koska pienten tulokesi takia et saa pankista lainaa kunnon autoon. Minä taas tienaan hyvin ja on varaa ottaa velkaa. Olen aina elänyt niin ja nyt on kivaa kun on maksettuja aduntoja 2 joista toinen vuokralla ja sitten mulla on yli 80 tonnin auto kokonaan velaksi. Enkä aijo sitä maksaa koskaan pois. Vaihdan aina autoa vuoden välein ja taas on uusi ja mielenkiintoinen auto alla. Sulla se on sitä tonnin pommejen ihmettelemistä koko elämä muttei se ole kuin oma syy. Kaikkein köyhimmät aina selittää että pitää ostaa sitä mihin on varaa..koska köyhällä ei ole koskaan varaa velkaan ja se vasta harmittaakin kun muilla on ja itellö ei.
Metro-Auto+mainostaa+rahoitukselle+0,2%+korkoa+nykyään.+Tämä+on+jo+aika+saakelin+halpaa+rahaa.
Itse tuli MetroAutosta rahoitus otettua, kun oli niin halpa. En tiedä onko tämä joku jatkuva tarjous vai mikä, mutta tuolla korolla jo kannattaa auto ostaa rahoituksella ja sijoittaa muut ylimääräiset rahat. Jaa...näkyykin olevan 31.12.2016 asti tuo tarjous. Onneksi ehdin :)
Huh, itse en Metro-auton hintoja maksaisi autoista ikinä, vaikka saisi ilmaisella korolla! Haisee muutenkin taas niin oman talon porukan mainostukselta, että hohhoh...
Ranskanpulla ja Autonostaja on yksi ja sama henkilö kirjoitusten takana, vai meinaako joku, että 3min sisällä löytyi sattumalta juuri kaveri kuka ostanut korkotarjouksella auton, mistä oli juuri puhetta 3min aikaisemmin.
No+samanhintaisia+ne+uudet+autot+on+metroautossa+kuin+kilpailijallakin+että+kyllähän+0,2%+korolla+ostettaessa+auto+on+tuhansia+eiroja+halvempi+kuin+muilla+kun+kummiskin+ostat+rahoituksella...niinkun+kaikki+ostaa+nykyään.
Jokainen+voi+vertailla+autojen+hintoja.+
Melkeinpä+säännönmukaisesti+(poikkeus+vahvistaa+säännön)+käytetty+auto+on+edullisimmin+ostettavissa+pienestä+autoliikkeestä+ja+jos+sen+hankintaan+tarvitsee+rahoituksen,+se+on+näissä+normaalia+korkokikkailematonta+autokauppaa+tuottavissa+liikkeissä+normaalilla+4,9%-6,9%+luottokorolla.+SILTI+auto+jää+edullisemmaksi,+kuin+samanlainen+auto+"halpakorko"+merkkiliikkeestä+hankittuna,+koska+siellä+myyntihinta+on+jo+lähtökohtaisesti+tuhansiakin+kalliimpi.
Mielenkiintoinen+uutisointi+"korkokikkailusta",+josta+KULUTTAJA-ASIAMIESKIN+ärähti:
http://www.anpdm.com/article/414658437446455F477744455D4071/17998682/3988679
Korkokikkailusta+mainonnassaan+uhkasakkoja+ja+huomautuksia+on+saaneet+mm.+seuraavat+ISOT+toimijat:
Auto-Bon+Oy,+Toyota+Auto+Finland+Oy+sekä+Toyota+Finance+Finland+Oy,+Forso+Finance+Oy/Ford+Creditin,+General+Motors+Finland+Oy+sekä+LänsiAuto+Oy,+Nordea+Rahoitus+Suomi+Oy+ja+Santander+Consumer+Finance+Oy,+Delta+Motor+Group+Oy,+Jarmo+Rinta-Jouppi+Oy,+Danske+Finance+Oy,+Pohjola+Pankki+Oyj...
KKV/510/14.08.01.05/2016+Auto-Bon+Oy
KKV/511/14.08.01.05/2016+Santander+Consumer+Finance+Oy
KKV/399/14.08.01.05/2016+Nordea+Rahoitus+Suomi+Oy
KKV/304/14.08.01.05/2016+Jarmo+Rinta-Jouppi+Oy
KKV/469/14.08.01.05/2016+Forso+Finance+Oy/Ford+Credit
KKV/248/14.08.01.05/2016+Toyota+Finance
KKV/224/14.08.01.05/2016+Toyota+Auto
KKV/328/14.08.01.05/2016+General+Motors+Finland+Oy
KKV/300/14.08.01.05/2016+LänsiAuto+Oy
KKV/427/14.08.01.05/2016+OP+Yrityspankki+
KKV/306/14.08.01.05/2016+Danske+Finance+Oy
Sama uutisoitu Iltalehdessäkin. Törkeetä asiakkaan pettämistä "korkotarjouksilla" ja näihin haksahtanut hömppä asiakas luulee, ettei koron näennäistä "halpuutta" olisi muka hinnan sisään leivottuna ylihintana.
http://www.iltalehti.fi/autot/201612212200043951_au.shtml
Voivoi. Aina on hintaan leivottu tuhansiakin ylihintaa versus oikein ja edullisesti autonsa hinnoitteleviin autoliikkeisiin nähden toivoen tietenkin, ettei ostaja kiinnitä huomiota itse tuotteen hintaan vaan ainoastaan "halpaan" korkoon.
Höh? Autoahan sitä kai ollaan ostamassa, eikä lainarahaa?
"autonsa edullisesti hinnoitteleva autoliike"- mikä se on?