Hienoa, media ottaa kirkon otsikoihin tähän aikaan

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3135887/Kirkko saattaa jakaantua

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3135476/Kirkolliset poterot on kaivettu Homoliitoista ei hevin yhteista nakemysta synny

Hienosti media ottaa kirkon otsikoihin juuri loppuvuodesta kun kirkkonäkyvyys nostattaa eniten eroamisia :)

Vieläpä kun kirkko yrittäisi ottaa medioihin yhteyttä ja yrittäisi sipilöidä uutisia pois ja media paljastaisi tämän vaikuttamisyrityksen.
489
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"STI on konservatiivisten herätysliikkeiden yhteistyöelin, joka kokoaa jäsenjärjestönsä tammikuussa kriisikokoukseen. Järjestöt päättävät, millaisiin toimiin ne ryhtyvät maaliskuun alussa voimaan tulevan tasa-arvoisen avioliittolain myötä."

Veitsiä teroitellaan. Kuulostaa siltä, että on tulossa pienimuotoinen sota.

Äänestä

"Useampi STT:n haastattelema kirkon edustaja sanoo, että homoliittokysymys muistuttaa takavuosien naispappeuskeskustelusta. Ensimmäiset naispapit vihittiin virkaansa Suomessa vuonna 1988, ja sitä edelsi vuosien repivä kirkon sisäinen riitely, joka ei kaikilta osin ole vieläkään päättynyt. On merkkejä, että tämä rumba toistuu."

30 vuoden nuijasota täsyäkin tulee.

Äänestä
  • Tästä on hyvä vetää omat johtopäätökset siitä miten paljon kirkko oikeasti haluaa ihmisille hyvää verrattuna sen omiin valta-asemiin. Kumpi on kirkolle tärkeämpi?

    Äänestä

DEI:llä soittaja kysyi että pitäisikö erota evl. kirkosta, jos uuden avioliittolain tultua voiman 1.3.2017 sen papit vihkivät homo-/lesbopareja avioliittoon.

Soittaja itse tuntui hakevan perusteita pysyä kirkon jäsenenä, viittaamalla Lutherin sanomisiin, että vaikka itse perkele jakaisi ehtoollista, niin Jeesus on kuitenkin ehtoollisella aina läsnä ja ehtoollinen pätevä.

Kysymykseen vastannut sanoi että ehtoollinen on validi sitä jakavan papin uskosta/vakaumuksesta riippumatta, mutta kysyi kuitenkin että miksi menisit kuulemaan saarnaa tai ehtoolliselle jos kyseessä on pappi jonka tiedät olevan vääräuskoinen, esim. avioliittokäsityksen suhteen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EroluvutPompsahtaa kirjoitti:

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3135887/Kirkko saattaa jakaantua

http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3135476/Kirkolliset poterot on kaivettu Homoliitoista ei hevin yhteista nakemysta synny

Hienosti media ottaa kirkon otsikoihin juuri loppuvuodesta kun kirkkonäkyvyys nostattaa eniten eroamisia :)

Vieläpä kun kirkko yrittäisi ottaa medioihin yhteyttä ja yrittäisi sipilöidä uutisia pois ja media paljastaisi tämän vaikuttamisyrityksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu