Kelloni lasi halkesi pakkasen aiheuttaman lämpötilaeron takia, onko tietoa voiko lasin vaihtaa vai meneekö koko kello roskiin ja uusi tilalle? Oletteko vaihdattaneet kelloihinne lasia yleensäkään?
Kellon lasi halkesi, voiko vaihtaa?
10
9761
Vastaukset
- perushommaa
lasikkeita vaihdetaan kellohin. outoa jos rannekellon lasike halkeaa pakkasen seurauksena, en ole ikinä kuullut moista.
- lämpölaajeneminen
Ei sitä pakkanen halkaisekaan vaan lämpölaajeneminen kun tullaan pakkasesta sisälle jolloin kello lämpenee uudelleen.
- gfhthsah
lämpölaajeneminen kirjoitti:
Ei sitä pakkanen halkaisekaan vaan lämpölaajeneminen kun tullaan pakkasesta sisälle jolloin kello lämpenee uudelleen.
sitäpä tarkoitin, en tosiaan ole moisesta edes kuullut.
- Anonyymi
Onko tietoa missä vaihdetaa ja hinta onko kuinka suuri?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tietoa missä vaihdetaa ja hinta onko kuinka suuri?
Riippuu kellosta ja lasikkeen materiaalista. Kelloseppä vaihtaa.
- digitaalikellon.lasi
En ole kuullutkaan kellojen lasinvaihdosta.
Itsellä joskus 80-luvun lopulla peruskoulun liikuntatunnilla kädessä oli silloin tyypillinen musta digitaalikello ja pesäpallopelissä pallo osui kelloon ja halkaisi lasin. Ei korvausta penniäkään, kello sentään jäi toimintakuntoon mutta haljennutta rähjää en kovin pitkään kehdannut enää käyttää.
Välillä oli että en käyttänyt rannekelloa ollenkaan vaan katsoin ajan kännykästä mutta nyt kun älypuhelimet ovat taas niin suuria niin sitä ei jaksaisi kaivaa taskusta ja avata suojakoteloa ja kytkeä näyttöä päälle pelkästään kellon katsomista varten niin olen alkanut taas kaipailla rannekelloa käyttöön.
Ostaisikohan älykellon vai ihan perinteisen rannekellon, no en kyllä mitään wiisarinäyttöistä museovehjasta halua, digitaalinen sen olla pitää! - asiaaEetteriin
Kellojen lasien vaihdot ovat ihan arkipäivää.
Lämpölaajenemisen takia ei tule halkeamisia. - Anonyymi
Minun kelloni näyttöön tuli lumi sadetta miten se korjataan?
- Anonyymi
Opettelemalla yhdyssanat.
- Anonyymi
Lumisadetta,varmaankin tiiviste valskaa.
Voihan sen kiikutta klokusepälle lasinvaihtoon.
Hinta on sitten ?? €uroo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-125686Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite835315- 1253344
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin893278- 1181064
- 561030
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130962- 43746
- 37745
- 23699