Possu takinkääntäjä vähättelee:
http://yle.fi/uutiset/3-9362802
Voi saatana soikoon noita loputtomiin ymmärtäviä suvakkeja. Monesko tuhannes isku pitää olla ja montako kymmentä/sataa tuhatta uhria, ennen kuin päättäjät tajuavat että islam on pikkulapsesta saakka imetty elämäntapa, ideologia, ei pelkkä uskonto!
http://yle.fi/uutiset/3-9362802
Voi saatana soikoon noita loputtomiin ymmärtäviä suvakkeja. Monesko tuhannes isku pitää olla ja montako kymmentä/sataa tuhatta uhria, ennen kuin päättäjät tajuavat että islam on pikkulapsesta saakka imetty elämäntapa, ideologia, ei pelkkä uskonto!
Vastaukset 34
Vanhimmat
Soinin mielipiteet muslimeista kovasti muuttuneet sitten eduskuntavaalien.
Älä sinä vasukki-polo hernettä vedä, sillä eihän tämä mikään "tapaus" ole.
Kysymyksessähän on vain eurooppalaisen kulttuurin rikastuttaminen muilla kulttuureilla.
Soini ja puolustusministeri Niinistö ovat ainoat järkevät persut. Loput persut ovat sitten matalaa esim. Hakkarainen-, Oinonen-, Immonen-, Kankaanniemi-. Putkonen -tasoa.
Miksi tekijät ovat "yksittäistapauksia" niin turkissa kuin Berliinissäkin eilen?
Siksi koska se on taktiikka, joka on länsimaisen ihmisyyskäsityksen omaavalle outo.
Teokratisen koneiston osana ihmiset ovat kuin patruunoita aseen lippaassa, ja niitä myös käytetään siten. Yksittäislaukauksia laukoen.
Sodassa omaa miesvoimaa käytetään vihollisen miesvoimaa vastaan, ja usein pienikin taktinen tavoite maksaa useiden omien sotilaiden hengen. Jos yksi sotilas onnistuu tappamaan useita vihollisia, on tällainen sotilas poikkeuksellisen tehokas.
Juuri tällaista poikkeuksellista tehokkuutta osoittaa Nizza-Berliiniläinen taktiikka. Ja "vihollinen" jää iskujen jälkeen pyörimään ympyrää ja selittämään itselleen, että "ei se mitään". Kohteena uudelle ja uudelle iskulle...
"Persu-Soini: Berliinin isku yksittäistapaus "
Jos käytettiin sanaa yksittäistapaus, se kuuluu samaan kategoriaan kuin:
- eurosta ei voi erota
- euro on menestystekijä
- odatomme orastavaa kasvua.
Kaikki nuo viittaavat EU:sta tulevaan korruptioon, rahalla osetut poliitikot. Seuratkaa länsimetrouutisia, onko saksalainen Siemens mukana kaupoissa. Jos valtio on ostanut saksalaisyritykseltä julkisen palvelun koneen, siellä on jo pitähkö perinne miljoonien korruptiosta sen maan politikoille.
Käytännössä menee jotenkin niin, että maa ei tee kauppoja jostain tuotteista, on kiintiömäärät tai valtio päättää antaa kiintiöt jollenkin yritykselle. Se on tälle yritykselle lottovoitto, tuplajättipotti, rahahana auki jatkossakin,jos budjetti kasvaa. Veronmaksajat maksvat kustannuksissa Siemensin kaltaisille firmoille ylisuurta hintaa, josta korruptioraha on otettu. Me maksamme poliittisen korruption.
VR on hankkinut uuden laitteiston maksukorttien maksuun, joten Berner on melko varmaan saanut ranskalaisyritykseltä suuret korruptiorahat. Mikä hanke oli Rehnillä menossa, joku sopimus?
Eduskunta on äänestänyt hallituksen luottamuksesta. Hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 110-65.
Jos teot eivät ole tietyn ideologian mukaista toimintarapaa ja teon tekijä sanoo edustavansa tuota ideologiaa, niin olisi luonnollista, että tietyn ideologian johtavat henkilöt suurin joukoin ja yksissä tuumin tuomitsevat yksittäisen teon tekijän teot.
Suomen ideologian tai muiden valtioiden ideologian mukaista toimintaa, koska vastaanväittämiä ei kuulu, vai miten?
Yllätys tämä oli ennen kaikkea. http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005013783.html
Maantiekyntäjiä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000005013497.html
"Jos osoittautuu, että kyse on terrori-iskusta, Elo on yllättänyt siitä, että kohteeksi valikoitui juuri Saksa.
– Iskut ovat pääosin tapahtuneet muualla kuin Saksassa. Ovathan turvallisuusviranomaiset näistä mahdollisuuksista varoittaneet, mutta silti tämä on aika yllättävää.
– Saksa on kuitenkin ollut avoin ja myötämielinen näiden kriisien aikana. Saksa on pyrkinyt aktiiviseen ja rauhanomaiseen ratkaisuun."
Syksyllä joku arabitutkija Suomessa totesi ne paikat, joissa on kohonnut terrorismi-iskun vaara suurin piirtein: Ranska, Englanti, Saksa, Ruotsi, Belgia, Italia, Espanja ja muut pienemmät maat.
Hyvä vitsi:
"– Saksa on kuitenkin ollut avoin ja myötämielinen näiden kriisien aikana. Saksa on pyrkinyt aktiiviseen ja rauhanomaiseen ratkaisuun."
Saksan ministerit uhkailevat kriittisiä suoraan vankilalla, jos puheet eivät miellytä. Siellä on niin kova sensuuri lehdissä, että Suomen suvakit kuvittelevat maata ihannevaltioksi,
Kaikki tapahtuu teeskennellyn kulissin takana, porukka on pakon sanelemana täysin tyhmää, uunoa, lepsua, muka suopeaa. Kenen sieto kestää kuolemanriskin naapurissa?
suomessa on yli kolmetuhatta mahdollista terroristia vapaana ja poliisi ei tee mitään kun nämä paperittomat osoittavat mieltään julkisesti?
kantaako soini vastuun kun yksittäistapauksista tulee päivittäisiä suomessakin?
tottakai kantaa, samoin kuin toisetkin ministerit.
Onneksi ovat kaikki vain yksittäistapauksia, eivät saa kerralla niin paljon tuhoa aikaan mistä unelmoivat
Vastuun kanto = hallituksen ero?
Rehn nettoaa tästä, muuten tuskin ilmastosopimus maksaa yhtään mitään. Siinä peritään korruptia ja lainoja. Lehdet ei tutki.
Pariisin ilmastosopimus voi tuoda Suomelle vientimahdollisuuksia
Kotimaa Julkaistu 19.10.2016
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/pariisin-ilmastosopimus-voi-tuoda-suomelle-vientimahdollisuuksia/
"Rehn haluaa lisää rahaa tutkimukseen ja innovaatioihin."
M&M: Anne Berner kuumentaa tunteita – Berner Oy:tä uhattu boikotilla
19.12.2016
http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000005012574.html
http://decisions.okf.fi/ahjo/decision/8qf/lansimetron-automatisointia-koskevan-hankintapaatoksen-lisa-ja-muutostyovarauksesta-paattaminen/?q=
Siemens löytyi, satojen miljoonien korvaukset, joten ei ihme, jos vaikka 6 miljoonaa korrupitoon.
Kiva juttu ja uskon asia
Uhka jopa satojen miljoonien korvauksista unohtuu kunhan Länsimetro vaan saadaan liikkeelle?
https://helsinginmetro.wordpress.com/
"Muistan oikein hyvin talven 2012. Silloin automaattimetroprojektin ongelmat kärjistyivät niin pahoiksi että HKL:n johtokunta halusi irtisanoa sopimuksen laitetoimittaja Siemensin kanssa. Tilanne paheni. Toukokuun 16. päivän ylimääräisessä kokouksessa luottamushenkilöistä koostuva johtokunta päättää kehottaa HKL:n purkamaan HKL:n ja Siemensin tekemät sopimukset Helsingin metron automatisoinnista ja Länsimetron automatisoinnista."
Soinin mahdollisesti jostain saamat "rahat" ei varmaan ole suurimpia, sille tulee helpommin huono omatunto, tyynessä vedessä ne isot kalat uivat, sanotaan.
Lisää havaintoja mahdollisista korruptiokaupoista yms.
Kun Kreikalle on jaettu tukea, Saksan poliitikoille on ilmeisesti tullut rahaa saksalaisfirmoilta. Merkel on wikileaks-vuotojen mukaan jaellut eteenpäin korruptio- tms. rahaa, jotta saisi toiset poliitikot aatteensa kannattajiksi, siksi kai sanottiin Kreikan rahoittamisen aikaan, että "me tienataan tällä"?
19.12.2016 1:21
http://www.zerohedge.com/news/2016-12-18/german-minister-seeks-jail-time-fines-criminal-crackdown-against-facebook-fake-news?page=1
Jutussa oli hätkähdyttävä vanha linkki Saksalaisfirmojen suureen korruptioon, jonka veronmaksajat maksavat hinnoissa lahjuksen antajille. Saksalaisfirmat ovat vuosikausia lahjoneet Kreikan tilanteeseen liittyviä kohteita. Tsipras on kovasti kehunut euroa viime päivinä, joten hän lienee saanut miljoonien edestä lahjuksia. Minkä sopimuksen teki ihan hiljattain Suomen Rehn? Mies tuntee ehkä saksalaisfirmojen korruption, jota jaetaan sopimuksen aikaan saavalle hallitukselle?
Kommentti:
"Does the German legislation cover the BRIBES that Siemens pays regularly for government contracts around the world? And the lies that follow to cover the shit up? "
Kääntäjä:
[="Kattaako Saksan lainsäädäntö lahjukset, jotka Siemens maksaa säännöllisesti valtion sopimuksista ympäri maailmaa? Ja kaikista niistä valheista, jotka seuraavat, kun joudutaan valehtelmaan ja kattamaan paskaa ylös?"]
Complicit in Corruption How German Companies Bribed Their Way to Greek Deals
May 11, 2010
By Jörg Schmitt
http://www.spiegel.de/international/europe/complicit-in-corruption-how-german-companies-bribed-their-way-to-greek-deals-a-693973.html#spRedirectedFrom=www&referrrer=
"Greece's rampant corruption is one of the reasons why the country's economy is in such a mess. German companies have taken advantage of the system for years in order to secure lucrative deals."
" Highly Lucrative Deals
Germany is one of Greece's leading trading partners. Last year, Germany exported goods worth €6.7 billion ($8.5 billion) to Greece -- compared to a volume of imports of only €1.9 billion. But what methods are used to achieve this enormous surplus?
According to the US Securities and Exchange Commission, for example, German carmaker Daimler has paid miza in past years to pave the way for vehicle deliveries to Greece. And even Germany's national railway operator Deutsche Bahn apparently resorted to bribes to win an underground railway contract in the run-up to the 2004 Olympic Games in Athens. To clinch the deal, a six-digit sum was reportedly given to a Greek decision-maker via an adviser. Transparency International rates Greece as the one of the most corrupt countries in Europe.
Such business deals are highly lucrative -- even with miza. "Anyone who pays bribes to get a government contract can pad his margin with a few extra million," says one investigator. "The excessive prices are of course shouldered by taxpayers.""
Näistä saksalaisista korrupitiorahoista tulee mieleen, että Merkelin ja Putinin tuttavuus mahtaa olla peräisin Siemensin metrokaupoista ja vastaavista, miten ne muuten niin hyvin toisensa tuntisivat.
Soini puhui Turkin tapauksesta yksittäistapauksena.
Soinin kaltainen takinkääntäjä pelkää selvästi ja siitä johtuu tuo vähättelevä puhe yksittäisestä tapauksesta, kun vielä poliitikko joutuu terrorin kohteeksi lisää se paskahousujen pelkoa joutua kohteeksi. Soinin puhe YLE:ssä osoitti selvästi pelon joka ahdistaa miestä ja kohta hän on sairaskirjoissa kun vatsa ei kestä jännitteistä terrorinpelkoa jota hän kokee matkustaessaan tuolla maailmalla.
Nyt tarvittaisiin sitä mediamme ja jonkun toimittajan virkeyttä mennä vierailemaan vastaanottokeskuksiin ja ottamaan selvää miten innoissaan nämä maahammetunkeutuneet mieslomalaiset on tapahtuneista terroriteoista?
Soini viittaa yksittäisellä terroriteolla pääasiassa venäjän lähettilään ampumiseen.
– Ikävä kyllä olemme aika suurissa vaikeuksissa, koko kansainvälinen yhteisö ja Eurooppa myös, näiden tilanteiden kautta. Tietysti on selvää, että yksittäinen terroriteko, toivottavasti se sellaiseksi jää, vaurioittaa vakavasti Turkin ja Venäjän välisiä suhteita.
Tämän keskustelun aloittaja on itse pahin demoni ja vihervasuri, kun ei edes lue uutista kunnolla, ja vetää herneen nenäänsä. Soini sanoi Turkin murhasta tuon yksittäisen tapauksensa uutisen mukaan, ja voimmeko luottaa uutiseenkaan kun sen on tehnyt domonien kannattaja Yle.
entiset muslimit vertaavat islamia natsismiin joka pitäisi kieltää laittomana?
Länsimaat vain nöyristelevät. Hyvä vitsi tuo homma.
Aloittaja lukutaidoton , tai muuten vaan tyhmä , ei Soinin haastattelussa mainita missään Berliinin iskun oleen yksittäistapaus , vaikka se sitä saattaa hyvinkin olla.
Montako yksittäistä terrori-iskua tarvitaan, että kyse ei ole enää yksittäistapauksista? Terrori-iskuja on nyt Euroopassa sellaista 2-3 ison iskun vuositahtia.
kallupit on kuulemma vain kalluppeja eikä niistä kannata mitään välittää
Ainakin yhdeksän uutisissa Soini puhui 'yksinäisestä sudesta'. Onko tämä nyt uusi muotitermi; jos kuulut johonkin joukkoon, esimerkiksi isänmaallisiin toisinajattelijoihin, tai länsivaltojen tukemaan muslimijärjestöön, olet 'terroristi'. Jos et kuulu, olet 'yksinäinen susi'. Eli sinut voidaan erityiskarkeasti tuomita kummassakin tapauksessa? Vain tiukka pitäytyminen valhemedian ja poliitikkojen piirtämässä linjassa takaa jonkinlaisen suojan kansalaiselle?
Minusta on ihan ykshailee, miksi tappoa nimittää. No, tietysti on tappo ja on kuolemantuottamus ja on tahallinen murha, mutta kaikki ne johtavat kuolemaan. Mitä se niinku sitte käytännössä tarkoittaisi, jos tuota tappamista nimitettäisiin vaikka yksinäisen suden suorittamaksi terroriteoksi? Miten he määrittelevät 'terroriteon'? Jos joku kaappaa rekan, tappaa sen kuljettajan ja sitten vielä tappaa muita ihmisiä rekalla, hän on moninkertainen murhaaja. Voiko kukaan järkevä ihminen näivertää sen kimpussa, että onko hän nyt sitten joku terroristi vai eikö ihan niin paha kuitenkaan? Millainen murha on vähäisempi kuin toinen? Vai onko terroristimurha nyt sitten jo lievempi murhaamisen muoto?
joko suomeen tehdään palautuskeskuksia vai seistäänkö tumput suorina ja annetaan iskujen tapahtua täälläkin päättäjillä on viattomien verta käsissään?
MIKSI SOINI PÄÄSTI MATUT MAAHAN, JOS KERRAN NIILLE EI VOI TEHDÄ MUUTA KUIN ELÄTTÄÄ NE MAAILMAN TAPPIIN, emme kaipaa uskontososiaalista Soini-filosofointia,
en ole ihmisvihaaja
ei niiltä matuilta vihkisormuksia oteta, ikään kuin moniavioisilla olisi sormukset, eihän sormet riitä: ETELÄ-AFRIKAN PRESIDENTIN ZUMAN noin 9 VAIMON JA 22 LAPSEN KULUT, loistoautoja jne. BBC https://www.youtube.com/watch?v=mw3k-JK9A4k http://www.bbc.com/news/world-africa-36386034
Soini ei pysty mihinkään, vaikka haloslaiset ovat pystyneet luomaan matunhyysäyslait, estämään uskontopilkan eli sharian ja matujen arvostelun vihapuheena, JA PÄÄLLE SOINI PANEE OIKEUSMINISTERIKSI DUUNARIN, JOLLA EI OLE KYKYÄ VASTUSTAA OIKEUSKANSLERIA TAI PERUSTUSLAKIVALIOKUNTAA, enintään jauhaa matunhyysäystä eli kototutusta
PALUU KOTIPESÄÄN
Soini-Halme -puolue oli tynkä kunnes nuivat nostivat jytkyn ja nyt PS palaa tynkäksi, jossa soinismeina raikuvat se on täytetty, sanassa sanotaan ja päälle pieni jeesusmarssi
No ei nyt liioitella, Soini puhui yksittäistapauksesta Venäjän lähettilään surmaamisesta. Sekin tietysti hirvittävä teko asiaa vähättelemättä.
Kyllä nyt syy-seuraus suhteet tästä pitäisi joka tapauksessa tyhmempienkin jo ymmärtää. Rajat auki politikka on viemässä tuhoon koko Eurooppaa. Ongelmien siirto paikasta toiseen ja varsinkin TÄYSIN ERILAISEEN KULTTUURIIN on täydellistä idiotismia.
Monikulttuurisuus ei vain toimi vaikka kuinka sitä jotkut suvakkipirut yrittävät toimittaa ja hyysätä näitä terroristeja täällä meillä Suomessa. Jo pienetkin kulttuuri erot synnyttävät riitoja keskenään ja siihen jokin pahempi riita niin täysi sota on täälläkin.