Minne lähden haluan erota avokista?

Murhe

Mies on ihan sika haluan erota. Ongelma on että en saa mitään toimeentulotukea ja olen työtön ! Minne menen täältä? Olen murheen murtama kun äitini kuoli. Mies ei kunnioita tilannetta. En jaksa surussani riidellä..

12

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole-aktiivinen

      Asuntohakemus kaupungille- kunnalle missä oletkin. SItten saat tukia ja muuta, kun asut yksin.

    • Murhe

      Voi kun saisinkin. Tilillä on rahaa mutta se pitää säästää perintöveroa varten ja en voi käyttää sitä. Mitään rahaa en peri kun leskellä on hallintaoikeus. En jaksa miehen oikkuilua ja kiusaamista. Olen tosi uupunut ja haluan pois..

      • mitä.häh

        No eihän sun perintöveroakaan tarvitse maksaa ennen kuin saat sen perinnön. Kun saat, niin sulla on varaa maksaa verotkin siitä.


      • Kokemusta_löytyy

        Perintövero täytyy maksaa 1.5v sisällä. Jos leskellä on hallintaoikeus ei asuntoa voi myydä. Joten ei ihmiset aina perintöä saa mutta verot kylläkin jokatapauksessa...


    • kokemustakylläon

      Vuokraa yksityiseltä (väliaikainen?) asunto jos tilanne niin akuutti. Perintöveron voi maksaa pienissä erissäkin jos tilanne niin vaatii. Ymmärrän, että olet järkyttynyt kun olet menettänyt rakkaan läheisen. Suru ja valtava ikävä päällä joka helpottaa vain ajan kanssa. Niin se vain on. Jonakin päivänä huomaat että ajattelet hetki hetkeltä enemmän muitakin asioita. Eihän ikävä katoa mutta se ei valtaa mieltä.

      Oletko muuttunut kotihiireksi? Unohtanut itsestäsi ja kodistasi huolehtimisen ja miehesi sekä muiden läheisten olemassaolon? Huomauttaakohan miehesi niistä ja koet sen kiusaamisena? Jos tavallaan yrittääkin auttaa sinut pysymään arjessa ja elämässä kiinni. Mene ja tiedä... Voimia sinulle.

    • laitaelämäsikuntoon

      Käytä äitisi perintörahat siihen että muutat toiselle paikkakunnalle ja menet töihin!

      Mä oon tienannu itse safkat pöytään ja maksanu kaikki laskuni 16 vuotissynttäreistä asti. Mä oon muuttanu 3 krt paikkakuntaa töiden loppumisen vuoksi kun jostain vaan on löytyny duunipaikka, mä oon menny. Oon elättäny sairasta faijaa ja tehny sen takii kahta paskaduunii, että sillä ja mulla olis ollu katto pään päällä.
      Mua v***ttaa muiden rahoilla elävät kitisijät jotka kuvittelevat, että yhteiskunta on joku raha-automaatti jonka pitää maksaa kaikki himaan!

      Olet aikuinen ihminen, eikä minulla veronmaksajana ole elatusvelvollisuutta sua kohtaan. Sun miehestä en tiedä, jos ootte yhteenmennessänne sopineet että toinen elättää, niin se on teidän välinen soppari. Ja itsehän sä sen sian kanssa oot muuttanut yhteen, ota itseäsi niskasta kii ja keskity suremisen sijaan laittaan sun elämäsi paremmille raiteille, taatusti sitä se sun äitiskin toivois, jos eläisi!

      Ei sureminen oo mikään syy antaa kohdella itteensä huonosti eikä se myöskään oo mikään syy laittaa parisuhde jäähylle (sähän oot sama ihminen joka toisessa ketjussa täällä valittaa miten sun mies uhkaa tehdä ittelleen jotain kun sillä ei oo kivaa koska sä vaan suret).

      • Tartu.toimeen

        Ette vastaajat taida ymmärtää, että perilliselle lankeaa perintövero, vaikka perintö itsessään on kiinni lesken hallintaoikeudessa. Usein parin ainoa omaisuus on se asunto, johon leski jää asumaan, ja asunnon perineet lapset joutuvat odottamaan ehkä vuosia perintöään.
        Aloittajalle voin kuitenkin sanoa, ettei hän peri koko asuntoa, vaan leskellä on siihen avio-oikeus, ja puolikkaan asunnosta perivät vainajan rintaperilliset, eli sinä ja sisaruksesi. Perintövero ei ole kovin korkea. Hallintaoikeus myös laskee perintöveroa.
        Jos haluat erota avokistasi, etkä ole sidottu paikallesi työnkään vuoksi, etkö voi asettua hetkeksi äitisi kotiin. Onko leskeksi jäänyt puoliso isäsi vai uusi aviomies?


    • valitse.itse.minne.menet

      Varaa aika paikkakuntasi sosiaaliohjaajalle ja kaupungin asuntotoimistosta löydät taas huoneistoja. Koska olet työtän, pidä työnhakusi voimassa , saat edes tuon päivärahan ja kun sinulla on asunto haet siihen asumistuen takautuvasti. Mikäli sinulla on omaisuutta, sinä et voi saada toimeentulotukea, koska se on viimesijainen tukimuoto, vaan sinä käytät omaisuutesi ensin. MIkäli et löydä asuntoa, on olemassa hotelleja, jotka myyvät huoneen kuukaudeksi asiallisella hinnalla, mikäli kyseessä on hätätilanne. Tai vaihtoehtoisesti kaugungin turvakoti, mikäli väkivaltaista ympäristössäsi. Kriisipäivystys on sosiaalihuolto puolen påalvelu, josta saat myös tarvittavia neuvoja ja ohjeita, mikäli akuutti hätätilanne.

      Jos kyseessä on näkemyserot, niin silloin tuon paikkakuntasi sosiaalityöntekijän kautta eteenpäin asioissa. Todellisessa hätätilanteessa tuskin enää olisit kirjoittamassa, vaan olisit jo lähtenyt.

    • 4114411

      1. Mene töihin
      2. Anna aikaa surulle, koko maailma ei pysty sinua syleilemään jatkuvasti, ei miehesikään
      3. Tsekkaa tilanne miehen kanssa tämän jälkeen (jos ei mitään alkoholismia tai väkivaltaa kuvioissa)

    • Murhe

      Jäin juuri työttömäksi ja olen murheen murtama ja en nyt kykene heti uusiin töihin. Työmarkkinat on huonot...Terveyskin on huono...

      • yksivaltti

        Sähän istut sen kuuluisan "pankin" päällä...


      • Eteenpäin.päättäväisesti

        ET KYKENE! Työ on paras lääke suruun ja hätään. Mene työkkäriin heti ja ota se työ, minkä saat. Älä yritäkään velloa surussa ja itsesäälissä.

        Tämän päivän trendinä tuntuu olevan, että jokaisella on oikeus syrjäytyä, kieltäytyä työstä, elää sosiaalituilla, mennä epäonniseen avoliittoon ja erota kun epäonnistuminen on peruuttamatonta.
        Isovanhempiesi aikaan ei avioero ollut mahdollinen suvun ja yhteisön paheksumisen vuoksi, vaan kurjissa avioliitoissa pysyttiin hautaan asti. Nykypäivänä isketään hynttyyt yhteen ja sitten taas erotaan, menetetään asunnot ja työpaikat ja masennutaan.

        Olet menettänyt äitisi ja suret syvästi. Surua et voi helpottaa vetäytymällä kuoreesi. Nyt jos koskaan on tartuttava elämään ja selvittävä omin avuin. Kun äidin turvaa ei enää ole, on päästävä eteenpäin omin jaloin. Voimia sinulle ja pää pystyyn!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe