Kurikan myllisläisiä sorretaan

sortokausi_jatkuu

Vaadimme Kurikan myllisläisten sortamisen välitöntä lopettamista

10

350

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppo_myllis-

      Myllisläisyys on Suomi24:n johtavia aatteita. Se muodostaa palstaansa todella rakastavan paikallisvaikuttajan maailmankatsomuksen vankan perustan. Myllisläisyydellä on pitkä historia Suomi24:ssä, eikä sitä voi sivuuttaa, jos haluaa rakentaa keskustelufoorumia edelleen. Edistyksellinen myllisläisyys on jo aiemmin palstojen menneisyydessä johdattanut joukkoja kohti parempaa huomista.

      Asiattoman käytöksen vastainen myllisläinen joukkoliike avaa koko Suomi24:lle tietä parempaan keskustelukulttuuriin. Myös tämän palstan tulevaisuus yhdistyy tähän taisteluun.

      Koko tähänastinen historia Suomi24:ssä on trollaamisen historiaa. Uskovaiset ja ateistit, porvarit ja sosialistit, työssäkäyvät ja työttömät, lyhyesti sanoen trollaaja ja trollauksen uhri, ovat aina olleet vastakkain, käyneet keskeytymätöntä,
      milloin peitettyä, milloin avointa taistelua, mikä joka kerta on
      päättynyt vihaisiin, epäasiallisiin viesteihin internetin palstoilla. Myllisläisyys on vaihtoehto tällaiselle keskustelukulttuurille. Sen ovat tunnustaneet mahdiksi jo Suomi24:n ylläpito ja suurimmat trollit kautta koko Suomi24:n.

      Myllisläisten on aika esittää avoimesti oma näkemyksensä, pyrkimyksensä ja tarkoituksensa. Myllisläiset eivät kuitenkaan ole mikään erikoinen puolue muiden asiallista keskustelua vaativien suuressa joukossa. Eroamme muista vain siinä, että puolustamme kaikkien palstojen asiallisuutta vaativia tahoja, edustamme koko liikkeen etua.

      Katsomuksemme mukaan mielivaltaisia poistoja ei saa tehdä, vaan ylläpidon on perusteltava, miksi se jonkin viestin poistaa. Vaadimme myös kaikkien mielipiteiden tasaveroista kohtelua. Provosoivia, yleisestä poikkeavia käsityksiä ei tule vaientaa, vaan niistä on asiallisesti keskusteltava. Menneiden tapahtumien muistelua ei saisi myöskään kieltää, vaan pikemminkin edistää sitä, sillä menneisyyden tutkiminen auttaa ymmärtämään nykyisyyttä. Olisi pyrittävä pitkäkestoiseen, näkökulmissaan rikkaaseen keskusteluun, joka ei ole vain jonkin päivänpolttavan puheenaiheen ajattelematonta kommentointia, vaan syvällistä ja näköaloja avaavaa pohdiskelua. Ketään ei saisi syrjiä palstalla. Poikkeavillakin yksilöillä on oikeutensa, vaikka nämä palstat suosivatkin keskinkertaisuutta.

    • kainaas

      Kauhumaailma ei hellitä..ja kansi kiinni joen rannassa?!

    • Anonyymi

      Joop. Pohjan,maalla, on kirjoitettu, kovastikkin. "Salut" Ja, Kari, Hokkanen, alkoi, takomaan, konettaan, Pohjalais,pirtin, poydalla, jo, vuonna,1964. "Salut" Ja, vaikka, hanen, sukunsa, tunnetaan, paremminkin, laadukkaan,"Kauno,kirjallisuuden,lukijana"

      Niin, Kari, Hokkanen, 32,vuotiaana, otti, "Uuni,tuoreilla, poliittisilla, kirjoituksillaan" tosissaan, pestin, Kunnan,valtuustoon. "Salut" Ja, aivan "Uutta, Innovaatista, politiikkaa" se, olikin. "Salut" Vaikka, kieltamatta, "Sopi, oikein, hyvinkin, taydentavasti, Kekkosen,Hallitsemaan, aikaan" Salut.

      • Anonyymi

        hyvä kommentti raakkunalta, salut.


    • Anonyymi

      myllisläisyys on Tie, Totuus ja Elämä.

      • Anonyymi

        kyllä


    • Anonyymi

      Hokkasproffa Seinäjoen soukaltajoelta kiikkustuolissa.On Way seurakunta vie teidän rahanne.Kukkaronnyörit kiinni.
      Seuratkaa Mylliksen oppeja niin pelastutte kepun rötöstelyiltä.

    • Anonyymi

      Seppo se porskuttaa notta aidat rytäjää

      - wanha lohiluomalainen sananlasku

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1302
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      77
      1263
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1211
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      995
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      8
      985
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      916
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      85
      831
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      682
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      667
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      584
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      569
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      568
    15. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      53
      550
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      538
    17. 46
      533
    18. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      529
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      516
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      21
      510
    Aihe