Sote karsii kalliit leikkaukset eläkeläisiltä!

Esimerkiksi sydänleikkauksiin tai tekonivel-leikkauksiin on turha enää Soten jälkeen haikailla, jos on eläkeläisen paperit taskussa.

Soten myötä tulee käyttöön hoitobudjetti jokaislle eläkeläiselle, vammaiselle tai muutoin hoitoa poikkeuksellisen paljon tarvitsevalle. Budjetilla on tarkoitus leikata kalliit operaatiot, lääkitykset ja hoidot pois.

Semmoinen sote!
19220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

kansa vähenee vauhdilla

miksi sitä eutanaasia lakialoitetta puuhattiin juuri nyt?

Äänestä
  • "miksi sitä eutanaasia lakialoitetta puuhattiin juuri nyt?"

    Tuohon on helppo vastata:

    Tekouskovaisen Sipilän kokokansan joululahjan eli soten seuraamusten takia.

    Äänestä

  • Ja muka niin onnellisina itseaiheutetun kuoleman järjestymisestä. Kyllä kuoleman opmuutenkin normaalioloissa hyvin helposti järjestyy. Miksi sitä taas pitäisi estää, jos vanhemmat eivät saa enää aivokuollutta lastaan tähähän maailmaan takaisin. Kaikki liian simppeliä, vai?

    Äänestä

  • KoplaustaMatuaVatuaPedoa kirjoitti:

    "miksi sitä eutanaasia lakialoitetta puuhattiin juuri nyt?"

    Tuohon on helppo vastata:

    Tekouskovaisen Sipilän kokokansan joululahjan eli soten seuraamusten takia.

    "Tuohon on helppo vastata:
    Tekouskovaisen Sipilän kokokansan joululahjan eli soten seuraamusten takia. "

    Niin sen varmaan täytyy olla, mikä muu järkisyy ei sitä selitä.

    Äänestä

Tuosta kepun viriyksestä ei kukaan ota selvää.

Olisi korkea aikaa alkaa avata, mihin tarvitsee kepu ITSEHALLINNOLLISIIA MAAKUNTIA, ELLEI MAATA SITTEN JAETA OMIIN ALUEISIIN VALTIOIKSI? Haluan oma valtion, kuten kepukin.

Kuka on kiinnostunut elämään kepun itsehallinnossa tai suvakkien ja "euro-terroristi-pro-eu-porukan kanssa". Jos Rehula ja Sipilä alkaa tehdä itsehallintoa, että saisi liittää Suomen suoraan ominnokkineen EU-liittovaltioon, niin eikö tuo ole ihan sama asia, että jaetaan nyt Suomi samantien kaikille omille ryhmille, ei ikinä enää kokoomusta, vassareita eikä kepua. Emme kaipaa Bernerin osakeyhtiöitä tai shampoon maahantuonnin monialayritystä, vielä vähemmän väylä-berner oy:ta tai Berner-Finnaviaa. JOS JOTAIN JAETAAN, NIIN KAIKILLE KUPPIKUNNILLE TIETENKIN OMA MAA JA NIILLE SAA VALITA KUNINKAAT!

Siis mitä vittua tarkoittaa, koko valiton uusliberalisointi ja tämä koko hölmö keikari, rehula? Salaa aletaan tekemään vallanjaon muutoksia, eikä tämä ole perustuslaillinen asia? Missä se jonkka taas onkaan? Mitä vittua teemme poliitikoilla, jotka alkavaa ensitöikeen muuttaa väestön eri kulttuuriseksi ja valtion vallan aivan muuksi, kertomatta, mihin tällä muutoksella pyritään. ONKO HELVETISSÄ TEKEILLÄ UUSI MAAILMANJÄRJESTYKSEN VALTIO VAI MITÄ SAATANAA NÄMÄ KEPUT OIKEIN YRITTÄVÄT, EIKÄ KUKAAN TAJUA ESTÄÄ SITÄ`?

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/201612220112119_pk.shtml
" Sote-valmistelussa uusliberalismi on näkynyt vaatimuksena yhtiöittää julkiset palvelut. Tästä ei saisi tulla itsetarkoitus. Maaseudulla julkiset sote-palvelut saattavat olla ainoa vaihtoehto, kuten jo kunnanlääkärien aikaan.

Ehdotuksen mukaan jokainen voi kerran vuodessa valita, mitä "terveysasemaa" käyttää. Sen on järjestettävä kaikenlaiset peruspalvelut joko itse tai verkottumalla. Apuna voi käyttää maksu- ja asiakasseteleitä. Erityisryhmille on tarjolla henkilökohtainen sote-budjetti eli avoin piikki.

Toivottavasti jokaisen viiden miljoonan suomalaisen ei ole heti 1.1.2019 kirjauduttava mieleiselleen terveysasemalle, vaan prosessi on liukuva. Järjestely on byrokraattinen verrattuna vaikkapa saksalaisiin sairauskassoihin -- tai perinteisiin Kela-korvauksiin. Ne ovat olleet yksinkertainen tapa ylläpitää valinnanvapautta.

Asiakkaan kannalta sote-palvelujen käyttö ei välttämättä paljonkaan muutu. Järjestelmä sen sijaan mullistuu. Keskusta on niin riemuissaan maakuntahallinnosta, että hyväksyy vahvan valtion ohjauksen eli vallan keskittämisen Helsinkiin. Hankinnat saa sentään suunnata omaan maakuntaan. Toivottavasti uudistus ei rajoitu siihen, että pitäjien parhaat pojat ja tytöt pääsevät syömään kokousviinereitä maakuntahallinnon toimielimissä, osa viroissakin. Aito itsehallinto edellyttää aikaa myöten verotusoikeutta. "

Äänestä
  • Jätkä on innoissaan ja kertoo periäti kaksi riviä maakuntaitsehallinnosta. Voisiko joku yksinkertainen toimittaja, joka ei asiaa osaa kysyä , miennä siltä kysymään vihdoinkin syitä.

    Ihanko tosiaan palataan lääninhallituksjuttuihin vain sen vuoksi, että kepulaisille perustetaan omat "valtiot"? On tärkeää kertoa mikä sapluuna on euro-lahjotulla puolueella juoni-rehnillä taustalla? Jos vielä aletaan saksalaisiin sairaskassoihin verrata, kun systeemi taitaa olla vanhanaikaisempi kuin mikä Suomessa on ollut. Saksan sairaskassat eivät maksa läheskään kaikille eikä kaikkea, työssäkäyvä elää laadukkaammin, muun maksaa sossu.

    Äänestä

  • "Juonittelija", rehn menee suomen pankkiin johtamaan rahan lähettelyä, jota se ostaa velkasi ja vaatii valtiolta veroja. Sitten ukko on keksiny astua ministeriksi, että saisi jonkun tynkätason (vrt. sänkitukka) maakuntajärestelmän , josta kyhätään jatkossa pikkusiirroilla EU-dystopia? Siihen päälle hullun kiihkolla, aivan IHANAEUTANASIA JA PERUSTULO.

    Sosilistinsen DDR:n dystopian peruspalikat:

    1. Sote, eutanaisia sen seurauksena
    2. Perustulo, kaikki köyhytyvät
    3. maakuntaitsehallinto, omat valtiot kepu-eu:lle, Suomelta ilmaseksi JOULULAHJAKSI?
    4. Rehn Suomen Bankkiin, UKON KAVEREILLE RAHALÄHETYSTEN JAKO JA TURKKI JA KREIKKA TIENKIN KUVASSA MUKANA
    5. Bernerille palveluiden myynti
    6. Sipilälle kaivosten myynti
    7. jollekin muulle vesivoiman myynti
    8. Samoin pohjaveden myynti
    9. Tuulivoima pekkariselle
    10. Googelle tilaa ja vakoilua lisää
    11. J. Niinistölle oma EU-nuoleskeluarmeija.
    12. USA:n armeijalle tukikohtia ja lentokonetilauksia
    14. Itsetehty kuolemanpäätös äkkiä, koska kohta alkaa tulla heikkoa elämää enemmän, kun jakoporukkaa on rahdattu kymmeniä tuhansia ja ruotsin hajotessa eutanasia tarvitaan hurjat määrät, vai kuinka?

    Olipas melkoinen "JOULULAHJA": KUOLKAA POIS JO ENSI VUONNA, HEILLE JÄÄ ITSEVALTA RAHAAN JA VALTIOON.

    Äänestä

  • Kepu oli höölinä tänä jouluna? Kaikille jotain "Suomesta varastettua" lahjaksi?

    Avaran mantereen lapsille lebensraumia, että sipilän kamut voivat vuokrata kämppiään.

    Äänestä

Tulee ruumisautoille mestaa sotesta, kun ensihoitoon olisi päästävä alle puolessa tunnissa sydänongelmissa.

Äänestä

ja aloittajalla on tästä näyttää jotain faktaa, todisteita?
Kerro ihmeessä

Äänestä
  • Faktat tulee vastaan itsestään aikanaan. Käy kuin EU:n liittymisen markkinoinnissa, piti sataa jonkun ajan päästä mannaa taivaasta. Ei satanutkaan.

    Äänestä

Punikit itkevät. Mikä on luuserin itkiessä.

Äänestä
  • Riemuitsee pahanhajuisen kansan osan ahdingosta.

    Äänestä

  • Niin tehdään, vaan kun te ette koske perusasiohin.

    Äänestä

Eläkeläisiä on muutenkin liikaa

Äänestä
  • Tämän verran kepu avaa uutta luomustaan? Hyvin on asiat Suomessa.

    Äänestä

Poisvaan, luule että änestämei tule . Eläkeläistä.

kun pyörii täällä yuskin omistaa omakotitaloja

Äänestä

jos tapahtuu,eduskunta sammutetaan.

Äänestä

Omat terveyskeskukset ovat kasvin torjunta-aineiden seniileiksi tekemiä täynnä, niin tarvitaan seteli, minkä arvon voi rommauttaa käden käänteessä kaupunkilaisilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JaakkoLas kirjoitti:

Esimerkiksi sydänleikkauksiin tai tekonivel-leikkauksiin on turha enää Soten jälkeen haikailla, jos on eläkeläisen paperit taskussa.

Soten myötä tulee käyttöön hoitobudjetti jokaislle eläkeläiselle, vammaiselle tai muutoin hoitoa poikkeuksellisen paljon tarvitsevalle. Budjetilla on tarkoitus leikata kalliit operaatiot, lääkitykset ja hoidot pois.

Semmoinen sote!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu