NÄMÄ JÄRJESTÖT VOIT JÄTTÄÄ NYT ILMAN AVUSTUKSIA

Joukko järjestöjä paperittomista: Emme tule vapaaehtoisesti ilmoittamaan "havaintojamme" poliisille
Verkkouutiset - To, 22/12/2016 -

Pakolaisneuvonnan ja usean muun järjestön mielestä laittomasti maassa oleskelevien oikeuksien rajoittaminen ja valvonnan lisääminen eivät ratkaise paperittomuutta.



Kannanotossa ovat mukana ADRA Finland säätiö, Ensi- ja turvakotien liitto, Ghangemaker Finland, Global Clinic Turku, Ihmisoikeusliitto, Lääkärin sosiaalinen vastuu ry, Monika-Naiset liitto ry, Pakolaisneuvonta ry, Pro-tukipiste ry, Sininauhasäätiö sr, Suomen Mielenterveysseura ry, Suomen Pakolaisapu, Vailla Vakinaista Asuntoa ry ja Vapaa liikkuvuus -verkosto.
17311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Piti ihan lukea koko uutinen.

http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/jarjestot_paperittomat-59368

Käsittämätöntä. Miten esim. mielenterveysseura on tämmöiseen retkahtanut?

Ja tuo vailla vakinaista asuntoa-yhdistys? Kuvittelin sen keskittyvän suomalaisten asunnottomien tukemiseen. Siis se jouluruokakeräyskin mitä on mediassa mainostettu, meni nyt matujen suihin???

Pitäisikö jokainen noista allekirjoittajayhdistyksistä lakkauttaa? Nehän yllyttää laittomuuksiin, ovatko siis anarkisteja? Vihayhdistyksiä suomalaisia ja Suomen lakeja kohtaan?

Äänestä

Unohdit SPR:n ja evankelisluterilaisen kirkon.

Äänestä

Järkyttävää, että on järjestöjä jotka tukevat rikollisuutta.

Äänestä

entäs vihreät ja sdp jotka haluaa heille saman työttömyysturvan kuin meillä muilla.

olisi jo aika huomata että sdp, vihreät ja vasemmisto ovat muuttuneet ulkomaalaisten puolueiksi. oliko myös rkp?

Äänestä

Toivottavasti löytyy joku taho, missä on resursseja järjestää vihjepuhelin laittomasti maassamme olevien käräyttämiseen. Aina parempi, jos soittaja saisi pienen korvauksen vaivannäöstään.
Poliiseilla on vinkkimahdollisuus netinkin kautta, mutta onkohan sillä mitään merkitystä tässä kyseessä olevassa tilanteessa.

Äänestä
  • Jos soitat poliisin vihjepuhelimeen maassa laittomasti olevasta venäläisestä, niin hyvä ettei pillit päällä lähdetä tehvälle. Kiinniotetulle kirjoitetaan sakko ulkomaalaisrikkomuksesta ja hänet potkaistaan maasta.
    Sama ei päde laittomiin pakolaisiin, jotka nauttivat lähes samaa koskemattomuussuojaa, kuin Wienin sopimukseen perustuvat dilplomaatit.

    Äänestä

Nyt nämäkin ovat muuttuneet rikollisiksi suojellessaan rikollisia. Uskomatonta aikaa todellakin elämme. Paholaisapu auttaa aina!

Äänestä

En+kyllä+ymmärrä+tätä.+Kun+irakilaiset+itse+ovat+sanoneet,+ettei+heistä+70%:lle+kuulu+mitään+turvapaikkaa+myöntää.+Silti+vaan+halutaan+antaa+kaikille+asunnot+ja+toimeentulotukea.+Rasismi+ja+viha+länsimaita+kohtaan+on+sallittua+ja+jopa+suotavaa.+Islamista+taas+ei+saa+sanoa+mitään+pahaa.+Suomessa+saa+tällä+hetkellä+uskonnon+nimissä+opettaa,+että+homoseksuaalit+tulee+tappaa,+mutta+kukaan+ei+saa+sanoa,+että+Muhammedin+ei+olisi+pitänyt+mennä+naimisiin+6-vuotiaan+tytön+kanssa.

Äänestä

Ja näistä järjestöistä monet haluavat työttömiä pakollisiin "vapaaehtoistöihin".

Äänestä

Juuri näyttivät telkkarista kuinka Merkel sanoi, että poliisit tulevat tekemään kaikkensa saadakseen selville kuka on piilotellut ja avustanut Berliinin terroristia.
Mahtaako noiden aloituksessa mainittujen järjestöjen ihmisillä tulla mieleen, että heidän hyysäämänsä paperittomat ja kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet saattavat olla vastaisuudessa myös veritekoja tekeviä terroristeja.
Kuka kantaa vastuun siinä tilanteessa?

Äänestä

Jos se sitten katainen kantaa vastuun, kun on niin kovapalkkainen jäbä.
Vai entä sipilä, hänellähän on paljon omaisuutta, esillä ja piilossa, joten hän voisi rahalla palkata vastuunottajia.

Äänestä

Mutta oletteko huomanneet kuinka monet suomalaisille joululahjoja tai ruoka-apua keränneet järjestöt ovat saaneet ennätysmäärän lahjoituksia. Kaikki haluavat antaa nyt apunsa kantasuomalaisille.

Äänestä
  • Kyllä. Ensimmäinen kerta, kun hoidin todella vähävaraiselle perheelle jouluruoat ja lahjat. Näille terroristi-nekruille en tule antamaan KOSKAAN YHTÄÄN MITÄÄN, paitsi korkeintaan lähtöpassit savimajaansa.

    Äänestä

Rikollisorganisaatiot on nyt tiedossa. Johto kuuluu vankilaan. Saatanan terroristit.

Äänestä

Mukana myös Diakonissalaitos.

Äänestä

Ei voi kehenkään eikä mihinkään enää uskoa. Luottamus on mennyt. Mieli on maassa.

Äänestä

Vihjepuhelin suunnitteilla

Esitys kuohuttaa: Kansalaiset ilmiantamaan laittomasti maassa olevia – "Uusi vihjepuhelin on kätevä"

Maahanmuuton ministerityöryhmä on julkistanut toimenpidesuunnitelman laittoman maassa oleskelun ehkäisyä ja hallintaa varten. Suunnitelman mukaan nyt myös kansalaiset halutaan saada ilmoittamaan havaitsemistaan maassa laittomasti olevista ulkomaalaisista.

Toimenpidesuunnitelmassa kansalaisia kehoitetaan kertomaan havainnoistaan poliisille. Muiksi tiedonlähteiksi ministeriö haluaa muun muassa kunnat, Kelan sekä kirkon ja erilaiset järjestöt tietosuojasäädösten puitteissa.

http://www.turkulainen.fi/artikkeli/468195-esitys-kuohuttaa-kansalaiset-ilmiantamaan-laittomasti-maassa-olevia-uusi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


laitonmaahanmuutto kirjoitti:

Joukko järjestöjä paperittomista: Emme tule vapaaehtoisesti ilmoittamaan "havaintojamme" poliisille
Verkkouutiset - To, 22/12/2016 -

Pakolaisneuvonnan ja usean muun järjestön mielestä laittomasti maassa oleskelevien oikeuksien rajoittaminen ja valvonnan lisääminen eivät ratkaise paperittomuutta.



Kannanotossa ovat mukana ADRA Finland säätiö, Ensi- ja turvakotien liitto, Ghangemaker Finland, Global Clinic Turku, Ihmisoikeusliitto, Lääkärin sosiaalinen vastuu ry, Monika-Naiset liitto ry, Pakolaisneuvonta ry, Pro-tukipiste ry, Sininauhasäätiö sr, Suomen Mielenterveysseura ry, Suomen Pakolaisapu, Vailla Vakinaista Asuntoa ry ja Vapaa liikkuvuus -verkosto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu