Bernerin ehdottama liikenneverkkoyhtiö ja siihen liittyvät autoverotuksen muutossuunnitelmat asettavat nyt uuden auton hankintaa suunnittelevat mahdottoman arvaustehtävän eteen. Koska tavallisella kansalaisella tietoa veroratkaisuista ei ole, jää ainoaksi vaihtoehdoksi siirtää autonhankinta myöhempään ajankohtaan. Jos ostat nyt 40 000 euroa maksavan auton, siinä on autoveroa noin 10 000 euroa. Voi olla, että uudistuksen jälkeen veroa ei ole ja saat auton noin 30 000 eurolla. Kukapa haluaisi 10 000 euron tappion ja nähdä naapureiden vahingonilon.
Viimeksi syksyllä 2007 monet kokivat näitä tappioita monia tuhansia euroja. Ei silloinkaan ollut halua hyvittää hiljattain autonsa ostaneita, vaan päinvastoin vanhoja autoja rokotettiin jopa uusia korkeammilla käyttömaksuilla, päästöillä perustellen. Tosin vanhoilla usein ajetaan vähemmän kuin uusilla, joten päästöt oli kestämätön perustelu.
Autoliikkeitähän autojen ostamatta jättäminen kirpaisee, mutta ei siihen autoilija syyllinen ole.
Ei kannata nyt ostaa uutta autoa!
11
262
Vastaukset
- kilometrivero
Kilometriveroksi on kaavailtu 6,8senttiä/kilometri, että näin ei autoilun hinta tule laskemaan päinvastoin kulut nousevat vaan. Nykyisen autoveron, ajoneuvoveron, polttoaineveron, päälle tulee tämä 6,8senttiä/kilometrivero
- pandah
väärin, autovero ja ajoneuvovero poistuvat
- Varovaisuutta
Vain ehkä Berner ja hänen virkamiehensä tietävät, mitä aiotaan tehdä. Kyllä nyt on viisainta siirtää uuden auton hankintaa. Päätösten tultua voi sitten rauhassa laskeskella mikä on oikea vaihtoehto itselle.
Ei nyt kannata ottaa riskiä tuhansien eurojen menetyksestä! - minäenosta
Kyllä täysin samaa mieltä riski on suuri, esim käytetyt premiumit 20k hintaluokassa sisältää helposti 6000-7000 euroa veroa häkkiliikkeen kate jolloin auton saa veron poiston jälkeen n. 8000-9000 eurolla ja nyt puhutaankin jo ihan eri luvuista kuin uuden octavian tonnin verot, kuka nyt octaviaa edes ostaa mieluummin kunnon auto.
- 263236
Onpa kallista, eli tuolla 6,8c/km kustannukset omalla kohdalla on vuodessa 820e kun se on ennen ollut 300e, eli mitä käyttövero nyt onkaan.. Kiitos taas!
- Pernerin_Piru_Tässä
Ja kun ajat 18 tkm työmatkoja vuodessa, niin maksat 1224 euroa lisäveroa siitä että voit käydä töissä.
- bvdbm
minäenosta kirjoitti:
Kyllä täysin samaa mieltä riski on suuri, esim käytetyt premiumit 20k hintaluokassa sisältää helposti 6000-7000 euroa veroa häkkiliikkeen kate jolloin auton saa veron poiston jälkeen n. 8000-9000 eurolla ja nyt puhutaankin jo ihan eri luvuista kuin uuden octavian tonnin verot, kuka nyt octaviaa edes ostaa mieluummin kunnon auto.
"uuden octavian tonnin verot"
Kun katsot tuolta (http://www.autotie.fi/Autovero/skoda/Octavia) niin huomaat, että uuden Skoda Octavian autovero vaihtelee välillä 2 948,21 € (Octavia 1,6 TDI GreenLine) - 5 173,33 € (Octavia Combi 2,0 TDI 150 L&K), eli pyöresti kolmen ja viiden tonnin välillä.
Olet siis pahasti hakoteillä "tonnin" verojesi kanssa.
- Pois_täältä
Suomesta ei kannata ostaa mitään,ei niin yhtään mitään.Kandee säästää ulkomaiden asunnon hankintaan rahat.Jää kuplakämpät suomeen ja katkerat ihmiset joista pääsee eroon helposti muuttamalla.
- seisontaan
No ei myö ostella uusia vehkeitä, arvo niissä alenee huimaa tahtia!
- ulkomaankauppaa
meinasin vaihtaa auton sekä prätkän aivan uusiin, mut kiitos berneri siirretään sitä vuodella .sen jälkeen vois hakea saksanmaalta lähes uudet pelit.
- Orweli
Ei kai kukaan halua enää ajaa, kun virkavalta kyttää kaikkea liikkumista. Seuraavaksi varmaan tulee pakolliset jalkapannat, joilla voidaan vahdata kävelemistäkin. Big Brother is watching you!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812336- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1171610Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1131355
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661096Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045