Kirkko perustaa olemassaolonsa apostoliseen uskoon ja traditioon. Liberaaliteologia on halpa piraattikopio isiemme uskosta. Kun naispappeus hyväksyttiin, ajateltiin, että "nyt ihmiset tulevat kirkkoon". Asia on päinvastoin. Kävijämäärät sunnuntain pääjumalanpalveluksessa ovat laskeneet 1 henkilö/ vuosi, kun tilastoja katselee. Tanskassa, jossa valtio on pakottanut kirkon vihkimään homoja parlamentin säätämällä lailla, on kirkkoja toisensa jälkeen mennyt myyntiin. Näin käy, kun luovutaan Jumalan sanasta. Ruotsin kirkko ei enää edellytä rippikoulun käymistä kirkkohäitä varten, pelkkä jäsenyys riittää, eivätkä kaikki jäsenetkään ole edes kastettuja. Kirkko kulkee vääjäämättä kohti liberaalia itsetuhoa.
Kirkko seisoo tai kaatuu uskon varassa
prelude2
12147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Niin ei uutta alla auringon, se mitä jo ennen on tapahtunut on tapahtumassa uudestaan...
2 Aik. 36:
14 Myös kaikki johtomiehet, papit ja kansa luopuivat Herrasta, alkoivat noudattaa muiden kansojen kauhistuttavia tapoja ja saastuttivat Jerusalemin temppelin, jonka Herra oli pyhittänyt itselleen. 15 Herra, heidän isiensä Jumala, lähetti sananviejiään yhä uudelleen varoittamaan heitä, sillä hänen tuli sääli kansaansa ja omaa asuinsijaansa. 16 Mutta ihmiset pilkkasivat hänen lähettiläitään eivätkä välittäneet hänen sanoistaan. He tekivät pilkkaa Herran profeetoista, kunnes Herra vihastui kansaansa niin, ettei se enää voinut pelastua.
Mutta miten käy uskovaisten?
Jeesushan kielsi uskomasta...
Jeesuksen evankeliumeista, Matteuksen, Markuksen, Luukkaan ja Johanneksen mukaan ON ILMEISESTI KAIKKI "RIKOS" SANAT VAIHDETTU/VÄÄRENNETTY SANAKSI " synti."
Rikos ja synti eivät ole sama asia!
JEESUS EI OLE raamattunne, Jeesuksen evankeliumien MUKAAN SOVITTANUT RIKOKSIA, JA SIITÄ SYYSTÄ "RIKOS" SANAA EI LÖYDY!!!
Sana "synti" on eksyttäjien keksimä omavanhurskaus opi jolla aivopesty saadaan uskomaan, että Jeesus on sovittanut kaikki RIKOKSET!
Tiedätte, että Kreikan kielen "anomia" sanalla tarkoitetaan lain rikkomista; RIKOSTA,
eikä rikollisen kristinuskon eksytyksessä käyttämää sanaa "synti."
Joten rikollisiksi aivopestyjä uskovaisia eksytetään uskomaan että jos tekee
syntiä, niin sen olis muka Jeesus sovittanut VAIKKA NIIN EI OLE!
Jeesus SOVITTI VAIN syntiin/rikoksiin toisten taholta pakotettujen synnit/rikokset.
Siis esimerkiksi kun sotilaan esivalta määrää tappamaan vastoin sotilaan omaa tahtoa, NIIN SIITÄ "ÄLÄ TAPA" KÄSKYN RIKKOMISESTA ASETETAAN ESIVALTA VASTUUSEEN, EIKÄ SOTILASTA JOKA TEKI RIKOKSEN ESIVALLAN KÄSKYSTÄ OMAN HENKENSÄ SÄÄSTÄÄKSEEN (sotatuomia istuimen päätösillä on suomalaisiakin tapatettu jos kieltäytyy "vihollisen" tappamisesta, ampumisesta.)
Ellei noin olisi, niin YMMÄRTÄVÄISEN käsityksen mukaan meidän pitäs uskoa, siis USKOA että Stalinen, Hitlerin, Husseinin jne esivaltojen rikokset olisIvat muka Jumalan tahdon määräämiä! Niin ei ole, EI EDES NOITAROVIOILLA TAPETTUJEN SUOMALAISTENKAAN SUHTEEN.
JOTEN, ON TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ JEESUKSEN ANTAMA TIETO...
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
----------
https://fi.wikipedia.org/wiki/Synti
Kreikan kielen sana "anomia" tarkoittaa lain rikkomista.
"Ofeilima" merkitsee velkaa laiminlyömisestä, väärämielisyydestä, sopimuksen rikkomisesta tms.
"Agnoema" tarkoittaa liukastumista, kompastumista, vahingossa tehtyä pahaa yms.
"Parakon" tarkoittaa tottelemattomuutta, mutta viittaa myös väärin kuulemiseen.
"Parabasis" viitaa lain rikkomiseen kiertämällä oikea.
Sanalla "asebeia" sitten tarkoitetaan aktiivista toimintaa Jumalaa vastaan.
"minä olen herra sinun jumalasi, sinulla ei saa olla muita jumalia."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Usko
"Usko tarkoittaa 1) tietoon perustumatonta käsitystä jostakin, luuloa, 2) luottamusta jonkin olemassaoloon, toteutumiseen, arvoon tai muuhun, 3) uskonnollista vakaumusta, uskontoa: ihmisen vakaumusta jumalan tai muun yli-inhimillisen mahdin olemassaolosta ja tähän turvautumista[1].
Jos kirkko kaatuu "isiemme uskon" murentuessa niin joutaa kaatuakin. Ei kirkkoa pidä väkisin pitää pystyssä jos se edellyttää taikauskoista maailmankuvaa ja sen muokkaamia oppeja, käytäntöjä ja ennakkoluuloja ja puhdasta tietämättömyyttä.
En kuitenkaan usko että kaatuu, vaan vanhoillisen vähemmistön narinasta huolimatta vähitellen lähenee Nasaretilaisen todellisen seuraamisen periaatteita siinä määrin, kuin jäykkä ja hierarkinen "ammattiuskovien" johtama instituutio nyt ylipäätään voi Jeesuksen oppeja noudattaa.
"Jos kirkko kaatuu "isiemme uskon" murentuessa niin joutaa kaatuakin."
________
Kirkko voidaan katsoa kaatuneeksi kun uskovat ovat pääosiltaan jättäneet sen.
Sinä ja kaltaisesi edustatte sitä perusateismia jota USKOVIEN yhteisö ei
tarvitse.
Se siitä "taikauskoisesta maailmankuvastasi."
"Se siitä "taikauskoisesta maailmankuvastasi." "
Mitä tarkoitat? Sitäkö että te harhaiset olette siirtyneet kirkon ulkopuolelle "uskomaan" irrationaalisiin opinkappaleisiinne? Sehän on pelkästään hyvä asia.
Siinäpähän ihmettelet , mutta hengellisissä asioissa on aina kyse yliluonnollisista asioista ja myös irrationaalisista käsitteistä noin matemaattisesti.
Pikemminkin suprarationaalista kuin irrationaalista. Suprarationaalinen on kaiken ymmärryksen yläpuolella olevaa.
Ei! "Uskonnollisissa" asioissa on kyse yliluonnollisista asioista, eli käytännössä irrationaalisista väitteistä ja uskomuksista, jotka uskojansa mielessä aina väistävät niitä vastaan esitetyt todisteet ja jatkavat elämäänsä tuollaisena "yliluonnollisena" uskomuksena.
Hengellisyys ei vaadi ÄO:n puolittamista ja uskomista yliluonnolliseen. Siinä on kyse ihan muusta, ja se olisikin ihan oman keskustelunsa aihe.
Kovin vakuuttuneita tuntuvat "uskovat" olevan uskomuksiensa todenperäisyydestä, joten eivät ne kaikkien ymmärryksen yläpuolella ole, vaikkakin kaiken järjen ulottumattomissa.
Minä tarkoitin matemaattisella irrationaalilla esim. Einsteinin aikadilataatiokaavan
seurauksia.
Luterilainen kirkko on jo menetetty. Et löydä sieltä Jumalaa.
Ei kai Jumala koskaan ole missään kirkossa ollutkaan.