haastattelu

ensikertaavuokrafirmaan

Olen menossa työkkärin työtarjouksen johdosta vuokrafirman haastatteluun. Onko jotain seikkoja mihin mun ei tarvi suostua tms.?

Hakemuksessakin oli että käytetäänkö tietojani muihinkin avoimiin paikkoihin niin laitoin että pelkästään tähän mihin tuli se työtarjous.

Työtarjouksesta en sanonut mitään vielä mutta toki sanon jos tulee tilanne missä mun on hyvä se mainita haastattelussa.

Tuo kun on haastattelu niin mitään nimiä mun ei tarvi mihinkään laittaa ? Eli mun ei tarvi laittaa nimeä esim. mihinkään sellaiseen paperiin mikä on varuiksi jos saan töitä tai ylipäätänsä mihinkään koska on vasta haastattelu?

sittenkin jos se asiakasyritys palkkaa mut niin silloinkin voin vaatia sen vuokrafirman sopimuksen kotio jotta voin sen tarkastuttaa että on laillinen?

Jos se kysyy haastattelussakin että voidaanko tietoja käyttää muihinkin niin voin kieltöytyä ja sanoa että haen itse sopiviin paikkoihin jos niitä tulee?

Meneekö se niin että eka tuo vuokrafrma haastattelee ja sitten asiakasyritys haastattelee sen jälkeen mut joskus jos kiinnostuvat musta?

Tämä on eka kerta mulla vuokrafirman haastattelussa.

Onko muita asioita mitä pitää mun huomioida tms. ?

Nauhoitanko haastattelun varuiksi?

7

1864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • coobydoo

      Ole oma itsesi. harjoittele ne tavallisimmat kysymykset. Tutustu firmaan johon olet menossa.

    • TurhanTiukka

      "Meneekö se niin että eka tuo vuokrafirma haastattelee ja sitten asiakasyritys haastattelee sen jälkeen mut joskus jos kiinnostuvat musta?"

      Juuri noin. Vuokrafirma lähettää asiakasyritykseen yleensä muutaman sopivimmaksi katsomaansa tiedot, jonka jälkeen asiakasyritys haastattelee ne, jotka katsoo sopivimmiksi, ja valitsee sitten parhaaksi katsomansa. Eli lopullisen valinnan tekee asiakasyritys, ei vuokrafirma.

      Ja jos todella haluat töitä, niin en kyllä kehoittaisi olemaan kovin tiukka siitä, mihin suostut, ja mihin et. Asenteesi johtaa vain siihen, että vuokrafirma ei lähetä tietojasi asiakasyritykseen, ja työ jää saamatta.

      "sittenkin jos se asiakasyritys palkkaa mut niin silloinkin voin vaatia sen vuokrafirman sopimuksen kotio jotta voin sen tarkastuttaa että on laillinen?"

      Kun teet työsopimuksen, niin ilman muuta saat siitä oman kopiosi. Ja kyllä ne sopimukset ainakin isommissa firmoissa on ihan laillisia. Ja missäs meinasit sen tarkistuttaa? Lakimiehellä? Tulee melkoisen kalliiksi.

    • nokuntuotaajattelin

      Liitolla tarkistutan.. Tarkoitan että en laita nimeä olkenkaan työsopimukseen jos sellainen tulee ajankohtaiseksi jossain vaiheessa ennenkuin selvitän että on laillinen.

      Kuten en suostu mihinkään 0 tuntisiin työsopimuksiin tms.

      Ja sitäkin tarkoitin että voiko vuokrafirma yrittää saada multa allekirjoituksen johonkin paperiin mihin ei ole pakko laittaa jo haastatteluvaiheessa tms. Yrittää jotain vilunkipeliä? Tietenkin olen tarkka ja haluan varmistaa että hommat menee kuten pitää eikä mua pissitä silmään.

      • ElätHaaveissaVain

        "Liitolla tarkistutan.. "

        Meinaatko tosissaan, että liitosta kukaan viitsii sun työsopimusta lähteä tarkistamaan? Älä unta näe.


      • noeitarvitse

        No on ne tähänkin asti tarkistanut eli ei tarvitse unta nähdä :)

        No paikkaa en saanut. Taidan kuitenkin työkkärille ilmoittaa siitä vasta kuun lopussa Millon viimeistään pitääkin.


    • nomuttakunjos

      Tietenkin kerron jos kysyy että miksi hain niin sanon että sain työtarjouksen. En ala valehtelemaan vaikka sen maininta olisi huono töiden saannin kannalta.

    • sevieläettä

      Kerran olen siis vuokrafirmassa ollut töissä. En joutunu haastatteluun enkä edes koskaan joutunut käymään toimistolla eli koskaan en vuokrafirman työntekijöitä nähnyt mikä ei mua haitannut yhtään.

      Soppari tuli postissa ja tarkistutin sen ennen allekirjoitusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8153
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      416
      7381
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4634
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4389
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      3969
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2779
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      115
      2607
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2545
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2204
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2067
    Aihe