Jos ei ole kuin kodin irtaimisto ja ikivanha volkkari, mitä siihen ositukseen kuuluu?
Kuka arvioi ja millä perusteilla?
Kuka arvioi ja millä perusteilla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ositukseen kuuluu kodin irtaimisto ja ikivanha volkkari :), tietenkin. Tuossa tapauksessa tuskin tarvitsee mennä lakimiehen kanssa sopimaan omaisuuden jaosta. Ruutupaperille molempien allekirjoituksin olisi hyvä kirjata, että omaisuus (kodin irtaimisto ja ikivanha volkkari) on ositettu, siten että volkkarin piti x, kodin irtaimisto jaettiin sovitusti. Oikeastihan ositukseen otetaan pelkkä kiinteä omaisuus. Siten ainoa kunnon osituksen kohde on volkkari. Jos oikein ruvetaan viimeisen päälle ositus tekemään, niin volkkarin käypä arvo lasketaan sen omaisuudeksi, joka menopelin omistaa. Toisen omaisuus on 0e.
Niin, ja jos volkkarin arvo on esim. 2000 e niin omistajan kuuluu maksaa tasinkoa toiselle 1000 e, jos hän sitä vaatii. Pakko ei ole maksaa ellei vaadita.
Piääkö se ruutupaperi toimittaa jollekin instanssille? Auto ei ole kiinteää omaisuutta, niin että samaan syssyyn sekin pannaan. Ja tiedoksi jollekin vastaajalle, että siitä volkkarista ei ikinä saa tonnia enempää, jos sitäkään.
Päätös erosta tehtiin justiin, kyllähän nämä asiat varmasti ajan kanssa selviävät.
Jälkikasvua ei ole, kun koirakin otti ja kuoli.
Tuuletinpahan vähän tunnekuohuani.
Jos omaisuutta siirtyy osituksessa toisen nimiin, täytyy ainakin kiinteistöjen, osakkeiden, moottoriajoneuvojen, aseiden ja muun rekisteröitävän tavaran osalta olla kirjallinen sopimus, jotta vaihdos saadaan käytännössä hoidetuksi.
Tässä tapauksessa ei tarvita ilmoituksia, kun auto jää entiselle omistajalle ja tasoitus hoidetaan irtaimistolla tai pienehköllä rahasummalla. Isomman summan siirrosta olisi aihetta viedä ositussopimus verottajalle, ettei epäillä lahjaveron pimittämisestä.
.... ettei epäillä lahjaveron pimittämisestä....
Avioerossa ositetaan yhdessä omistettu omaisuus 50/50 periaatteella jos avioehtoa tai perityn omaisuuden suhteen testamentilla määritettyä jakoestoa ei ole olemassakaan eroajien taholta.
Ei siinä lahjoiteta omaisuutta puolin eikä toisin, jos omaisuus jaetaan kahteen yhtä suureen osaan.
Pääasia, että paperi löytyy molempien kotoa allekirjoitettuna. Sitä ei kuitenkaan tiedä millaiseksi kumpaisenkin omaisuus ja perhesysteemit avioeron jälkeen muodostuvat.
Kuuluu myös pankkitilit, kaikenlaiset osakkeet, perintö, jos on saatu ja velat jos on.
Toinen meistä kuuluu kuolinpesään, jota leski hallitsee kuolemaansa saakka. Mitä sille tehdään!
Sillä toisella on osuus kuolinpesästä ja se voi mennä jakoon, jollette toisin sovi.
Omaisuus jaetaan tasan näin se on. Mutta siitä muusta paskasta se maksaa muulla kuin rahalla. Näin se vain on!
No kyllähän siitä perinnöstä on perunkirjoitus suoritettu, vaikka leski asuukin pariskunnan yhteistä asuntoa?
Leskellä on oikeus asua siinä asunnossa kuolemaansa asti (avioliittolaki) ja se tulee jakoon vasta sitten ,muuta jonkun kuolinpesän osakkaan avioerossa pitää osuudestaan puolet antaa exälleen ,jos sitä vaaditaan ottaa sitte vaikka omasta taskustaan tai omaisuudestaan sen, tai lähtee liitosta tyhjin taskuin.
http://www.lakiopas.com/lakitietoa/ositus/
Hyvä että on helppo avioero. Elämä alkaa pian taas hymyillä. Ensin pitää totutella siihen että on yksin. Siihen tottuu ja elämä tosissaan alkaa pian hymyillä.