Kaupunginhallitus jahkailee ja jahkailee

Kaupunginjohtaja yrittää tehdä ehdotuksillaan kaupunginhallituksesta paperinuken, joka toteuttaa Regatta Resortsin toiveita. Ei hyvä.

Etelä-Uusimaassa kaupunginjohtaja haukkuu hankolaisia vanhoillisiksi, jotka vastustavat edistystä. Tehtaanniemen osalta on vastustettu vain sitä, että ei tehdä laittomuuksia. Jokainen on velvollinen ottamaan rikollisen kiinni verekseltään. SPA on hyvä. Asuntojen rakentaminen liiketontille on lainvastaista. Pitää olla rehellinen tässäkin asiassa.

Parempaa Uutta Vuotta 2017. Toivottavasti kaupunginhallitus ja muu johto pystyvät parempaan ensi vuonna. Se kyllä onnistuu. Asenne ratkaisee.
11225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

EU lehdessä (1.1.2017) sanantarkasti näin =

Kaupunginjohtaja toivoo, että kaupunkilaiset eivät näkisi kaikkia muutoksia pelkästään negatiivisena. Kaupunki ei voi säilyä vuosikymmenestä toiseen samanlaisena, kun ympärillä oleva maailma muuttuu. Jne....

En näe mitään haukkumista näistä toivomuksista.

Äänestä

Hallinnon kaikenlainen suhmurointi on iskee takaisin. Esimerkkeinä Tehtaanniemi ja Maccarin irtisanominen lyövät takaisin korville. Maccarin epäoikeudenmukainen ajojahti on nyt korjattu hallinto-oikeudessa; irtisanominen on perusteeton. Tehtaanniemen peittely-yritykset on niin nähty. Jossain vaiheessa peittelyt ja henkilösidokset paljastuvat.

Miten on MitenOnLukutaidonKanssa sinun ymmärrystaito? Lainaamaasi tekstiä: "... kaupunkilaiset... kaikkia muutoksia pelkästään negatiivisina". Ei se nyt kehu ole. Eller huru?

Hyvät asiat kantaa. Oli todella hieno juhlavuoden avaus Kirkkopuistossa. Asiallinen puhe, Youngin tyttöjen laulu ja mahtavaakin mahtavampi illuminaatio ja ilotulitus. Kiitos siitä kaupunginhallitus ja sponsorit!

Äänestä

Voi sentään! Olkaa jo vähän positiivisempia!! On pian Uusi Vuosi 2017!

Äänestä
  • Ollaan ollaan positiivisempia, MUTTA kaupunginhallitus on johtanut meitä harhaan, kun sanoo, että AL lisää verotuloja. Realismi ja totuus. Motiivi? Rikoksen peittäminen? Totuus tuo uuden elämän ja autuuden. Toivoa sopii, että vuosi 2017 on totuuden ja rakkauden vuosi.

    Äänestä

Asiat ovat yksinkertaisia. On oikein tai väärin. On lain mukaan tai vastoin lakia. On raskaana tai ei ole raskaana. Hyvä voittaa pahan aina.

Äänestä

§324 16.12.2013
Hyvinvointikeskus- ym. yhteistyösopimuksen siirron hyväksyminen.
Ehdotus: Kaupunginhallitus päättää hyväksyä 12.2.2010 yhteistyösopimuksen siirtämisen Hangon RantakiinteistötOy:n konkurssipesältä Regatta Resorts Oy:lle ja Regatta Resorts Oy solmivat hankkeen yhteistyöstä esityslistan liitteenä olevan sopimuksen. eero Koli ehdotti, että asia saatetaan kaupunginvaltuustoon käsiteltäväksi. Ehdotusta ei kannatettu ja raukesi.
TÄSTÄ LÄHTIVÄT ASIAT MENEMÄÄN LAITTOMASTI ETEENPÄIN. Sopimus olisi pitänyt hyväksyttää valtuustossa.

Äänestä

Raaseporin kaupunginjohtaja on nyt loppusuoralla Salon uudeksi pomoksi.
Hakeeko Hangon tuore pomo sitten taas Raaseporiin, jossa viimeeksi jäi toiseksi...
Onko Hangon luottamusmiehissä vika?

Äänestä
  • Anna mennä vaan - Rollehan on julistanut itseään Kunnallislakiasiantuntijaksi. Eli pärjätään vähemmällä. Kyll se siitä .

    Äänestä

Joo Rolle hoitamaan ikäisiään vanhuksia

Äänestä

Lapselliset huutelut ja ivailut pois. Totuushan on tärkeintä. Totuus Tehtaanniemi asian kohdalla on sellainen että kylpylän rakentaminen sinne on Ok mutta yksityisasuntojen rakentaminen lain vastainen. Roxxin kohdalla sopimusta on pidennetty useaan kertaan ja jatko 5 v ihan Ok. Sinä aikana kaavoitusta voi suunnitella ja katsoa miten se tehdään kaupunkilaisten näkökannalta parhaiten. Hanko on yhtä kuin asukkaansa. Vieraat tulee ja menee. Jokainen heidän jättämänsä lantti on hyvä mutta kyllä kaupunkia pitää ensisijaisesti rakentaa kaupunkilaisille.

Äänestä
  • Kaupunkilaisille,+aivan+oikein.+Perusasioita:+Kaava+ensin,+rakentaminen+sitten.+Kaavoja+ei+saa+sopia+etukäteen.+Kaavan+vastainen+rakentaminen+on+kiellettyä.+Kokoluokkaa+60%:n+käyttötarkoituksen+muutos+tontilla+on+suuri+muutos,+ei+vähäinen+säätö.+Vaatii+rakennusluvan,+jonka+on+oltava+kaavan+mukainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


greatyearahead kirjoitti:

Kaupunginjohtaja yrittää tehdä ehdotuksillaan kaupunginhallituksesta paperinuken, joka toteuttaa Regatta Resortsin toiveita. Ei hyvä.

Etelä-Uusimaassa kaupunginjohtaja haukkuu hankolaisia vanhoillisiksi, jotka vastustavat edistystä. Tehtaanniemen osalta on vastustettu vain sitä, että ei tehdä laittomuuksia. Jokainen on velvollinen ottamaan rikollisen kiinni verekseltään. SPA on hyvä. Asuntojen rakentaminen liiketontille on lainvastaista. Pitää olla rehellinen tässäkin asiassa.

Parempaa Uutta Vuotta 2017. Toivottavasti kaupunginhallitus ja muu johto pystyvät parempaan ensi vuonna. Se kyllä onnistuu. Asenne ratkaisee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu