Jos lapset joskus syö pitsaa ja juo limsaa, niin anoppikielellä se tarkkoittaa heti, ettei meillä muuta syödäkään kuin limpparii ja pitsaa. Jos iskä tai äiskä on tabletilla, niin se ei tarkoita, että he olisivat siellä 24/7. Jos lapset katsoo telkkaria, se ei tarkoita sitä, että he olisivat siihen sohvalle liimattuja. Jos tiskipöydällä on astioita, se ei tarkoita, että ne olisivat ollee siinä viikkokausia. Tottakai lapsiperheen huusholli ja arki on pikkasen erilaista kuin kahden eläkeläisen, ei siellä ehdi koko ajan olla tiskirätti kädessä kiillottamassa hanoja ja ovenkahvoja.
Mutta tätähän ei anoppi ymmärää, jatkuvasti suurennuslasin kanssa tarkkailemassa. Sen jälkeen suurentelemassa asioita koko kylälle, "Siellä oli ihan jumalaton tiskivuori ja lapsella oli ainakin tunnin pissavaipat jalassa, ja vanhemmat oli koko päivän vaan konella istumassa, ihan hirveää!".
Anoppi ei ymmärrä lapsiperheen arkea
4
390
Vastaukset 4
- katse-peilin-kautta
...Mutta tätähän ei anoppi ymmärää, jatkuvasti suurennuslasin kanssa tarkkailemassa...
Sinulla on siis jatkuvasti jotain puutetta kodinhoidossa anopin mielestä, eli anoppisi käy teillä usein ja aina on huomauttamista.
Sanot lapsilla, joten oletan, että sinulla on useampi lapsi anopin pojan kanssa.
En sinuna nyt pelkästään anoppia syyttelisi, ehkä kannattaa katsoa myös peiliin, jos joka kerran kun anoppi tulee paikat on mullin mallin tai lapsilla jotain ongelmaa :). - mnhjy
Anoppi huomauttaa jos on huomautettavaa, eikös niin. Tapletit kiinni ja hyvää kotiruokaa tekemään ja siivous heti ruokailun jälkeen, eikä mitään bakteeripesiä sinne pöydille kasvamaan. Lapsesi kasvaa sinun kaltaiseksi, anoppihan vaan ajattelee lapsia, jotta heistä tulee kunnon ihmisiä.
Hei nimimerkki, Aivanhirrveää
Onpa kurjaa, jos anoppisi on unohtanut millaista on elämä pikkulapsiperheessä. Ajattelen, että olisiko mahdollista jotenkin kauniisti muistuttaa häntä siitä. Tai sanoa, että kukin perhe elää omalla tavallaan. Tai, ettei tunnu mukavalta, että hän kylillä kertoo teidän perheestänne ikävään sävyyn. Voisiko hänen poikansa, sinun miehesi hoitaa tätä asiaa, ei kai hänkään siitä tilanteesta iloitse, että hänen kotiasioita puhutaan muualla tuohon tapaan.
Kaikkea hyvää uuteen vuoteen,
Pirkko-pappi- mummoli
Oletko paha mummo kun sekaannuin lapsenlapsen kasvatukseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va651812Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661199- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu16871Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63642- 81636
- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa99611- 45528
- 47515