Jos lapset joskus syö pitsaa ja juo limsaa, niin anoppikielellä se tarkkoittaa heti, ettei meillä muuta syödäkään kuin limpparii ja pitsaa. Jos iskä tai äiskä on tabletilla, niin se ei tarkoita, että he olisivat siellä 24/7. Jos lapset katsoo telkkaria, se ei tarkoita sitä, että he olisivat siihen sohvalle liimattuja. Jos tiskipöydällä on astioita, se ei tarkoita, että ne olisivat ollee siinä viikkokausia. Tottakai lapsiperheen huusholli ja arki on pikkasen erilaista kuin kahden eläkeläisen, ei siellä ehdi koko ajan olla tiskirätti kädessä kiillottamassa hanoja ja ovenkahvoja.
Mutta tätähän ei anoppi ymmärää, jatkuvasti suurennuslasin kanssa tarkkailemassa. Sen jälkeen suurentelemassa asioita koko kylälle, "Siellä oli ihan jumalaton tiskivuori ja lapsella oli ainakin tunnin pissavaipat jalassa, ja vanhemmat oli koko päivän vaan konella istumassa, ihan hirveää!".
Anoppi ei ymmärrä lapsiperheen arkea
4
366
Vastaukset
- katse-peilin-kautta
...Mutta tätähän ei anoppi ymmärää, jatkuvasti suurennuslasin kanssa tarkkailemassa...
Sinulla on siis jatkuvasti jotain puutetta kodinhoidossa anopin mielestä, eli anoppisi käy teillä usein ja aina on huomauttamista.
Sanot lapsilla, joten oletan, että sinulla on useampi lapsi anopin pojan kanssa.
En sinuna nyt pelkästään anoppia syyttelisi, ehkä kannattaa katsoa myös peiliin, jos joka kerran kun anoppi tulee paikat on mullin mallin tai lapsilla jotain ongelmaa :). - mnhjy
Anoppi huomauttaa jos on huomautettavaa, eikös niin. Tapletit kiinni ja hyvää kotiruokaa tekemään ja siivous heti ruokailun jälkeen, eikä mitään bakteeripesiä sinne pöydille kasvamaan. Lapsesi kasvaa sinun kaltaiseksi, anoppihan vaan ajattelee lapsia, jotta heistä tulee kunnon ihmisiä.
Hei nimimerkki, Aivanhirrveää
Onpa kurjaa, jos anoppisi on unohtanut millaista on elämä pikkulapsiperheessä. Ajattelen, että olisiko mahdollista jotenkin kauniisti muistuttaa häntä siitä. Tai sanoa, että kukin perhe elää omalla tavallaan. Tai, ettei tunnu mukavalta, että hän kylillä kertoo teidän perheestänne ikävään sävyyn. Voisiko hänen poikansa, sinun miehesi hoitaa tätä asiaa, ei kai hänkään siitä tilanteesta iloitse, että hänen kotiasioita puhutaan muualla tuohon tapaan.
Kaikkea hyvää uuteen vuoteen,
Pirkko-pappi- mummoli
Oletko paha mummo kun sekaannuin lapsenlapsen kasvatukseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869