Käväisinpä pitkästä aikaa vilkaisemassa MOL:n sivustostalta omat tiedot-osiotani, niin kyllä niin satasilla ärsyttää, kun pitkästä listastani työpaikkakokemuksistani on jätetty mainitsematta eli alkupään työpaikkojani valmistumiseni jälkeen.
Mikä mättää, ettei ole voinut kirjata niitäkin ylös, mitkä olen heille kyllä ilmoittanut jo aikoja sitten, ikityötön kun olen.
Onko se kyseistä kirjannutta työvoimavirkailijaa niin paljon ottanut pattiin, kun itsellään ei ole liki pitäenkään niin paljon työkokemusta ja etenkin yksityissektorin puolelta kuin mitä minulla on, vaikka nyt olen työtön ollutkin ja kauan.
Helkkarin töppöjä koko toimisto täynänsä. Nähty on vuosien ajan jo! Jos yksityisellä olisi tuollaisia tunareita, niin olisivat pihalla alta aikayksikön, mutta eihän vakivirasta valtiolla niin vaan lennetä ulos.
Ja eihän työttömillä mitään arvoa olekkaan muuta kuin olemmehan me kaikki työttömät valtion palkkokarjalle aihe olla työvoimavirkalijan asemassa tekevinään mukamas oikeita töitä!!!!!
Toisekseen aikoinaan vallalla ollut tarveharkinnaisuus työmarkkinatukeeni lopetti multa työnhaun innokkuuden kuin seinään, koska se oli pyöreä nolla euroa, jaa, että valtiovalta ajatteli minun vielä työnhaun kulutkin maksattavani ansiotyössä olevalla puolisollani???? Haistakoot pitkät koko sen aikainen eduskunta puolueineen, jotka senkin kyseisen lain aikoinaan kasaan kyhäsivät pudottamalla meitä työttömiä nollille puolison bruttotulojen vuoksi, mutta onneksi edes muutama vuosi sitten tuon älyttömän lain saivat jotkut aktiiviset puolueet muutettua inhimmillisemmäksi ja oikeudenmukaiseksi.
Nyt kylläkin minun kohdallani on peli jo menetetty, sillä olen ensinäkin liian iäkäs kuin myös tässä viimeisen kymmenen vuoden aikana tulleiden terveydellisten ongelmieni vuoksi työntekoon kykyni menettänyt, mutta kun Suomessa pitäisi olla aivan puolikuollut raato ennen kuin työtön päästetään työkyvyttömyyseläkettä edes hakemaan lääkärin lausuntoineen vaan erikoislääkärikin viitsikin kiusata oireilevaa työtöntä ihmisparkaa tokaisemmalla eräälläkin lääkärikäynnilläni, että "En kyllä sinua eläkkeelle laske", vaikka ei edes saanut selville tutkimuksiensa perusteella, mistä ilmiselkeät kymmenien kuvauksien ja magn.kuvien perusteella näkyvien vaurioiden aiheuttajat johtuvat!!! Valitteli vaan, että kun ei tässä pikkusairaalassa ole menetelmiä ja välineitä tutkia paremmin vaurioitunutta kohtaani elimistössäni; mutta ei kuitenkaan ollut valtuuksia lähettää yliopistolliseen sairaalaan suoraan parempiin tutkimuksiin.
Ja nyt tuokin edellä mainittu "sikarikas" erikoislääkäri lekottelee jo itse eläkepäivillään ja siirsi minut toiseen pikku-sairaalaan jatkotutkimuksiin, jossa tasokkuus myös tutkimusten ja hoitojenkin suhteen aivan surkeaa tasoa!
TE-sentraalin työntekijä ei osaa kirjata oikein
3
220
Vastaukset
- TSEMPPIÄKUITENKIN
Voi, että. Kohtalo on monella sama. Työttömät saavat turhaan monta vuotta odotella töitä. Moni tarvitsisi kanssakulkijan rinnalle jopa työnhakuun. Miksi paikalliset työllistämistyöt poistettiin? Se on raha kun motivoi.
- Rotta1234
Tämä ei ole täysin oma mielipiteeni, vaan olen kuullut sen "asiantuntijoilta", mutta se saattaa olla vastaus kysymykseesi... Ensinnäkin, jos sinulla on jo ikää ja kokemusta, nuoruuden kesätöitä ja hanttihommia ei ole enää aiheellista mainita työnhakudokumenteissa. Lisäksi työkokemus valitettavasti vanhentuu nopeasti. Eli jos olet vaikka 15v sitten työskennellyt jossakin tehtävässä, osaamisesi ei enää ehkä ole ajan tasalla ja suoraan hyödynnettävissä. Vanhat kokemukset ovat lähinnä kiva muisto ja triviatieto, mutta eivät oleellisia työnhaussa jos sinulla on sen jälkeen muutakin vankkaa kokemusta. Tuoreimmat ovat olennaisempia. Omasta mielestäni kaikki työkokemus kertoo jotakin ihmisestä ja hänen kehittymisestään. Mutta se ei kaikkia kiinnosta, halutaan sitä kovaa osaamista.
- RAMUTYÖTÖN
Pitääköön "kovat osaamisensa" ihan mun puolesta koko saatanan järjestelmä luojineensa, mä väistyn suosiolla kentältä, ja jos ei eläkkeelle, niinpä ollaanpa sitten tällä kämäisellä tmt:lla normieläkeikääni saakka, jos pysyn näet hengissä, jos taasen kuolen, niin so what? Suurkapitalistin ns. ilmaistyöntekijäksi en kyllä suostu!!!!! Naurettava 9 ekua tmt:n päälle ja jotain kuusi tuntia päivässä töitä, ei saatana kiitos koko saatanallinen valtiovalta, ja työministeriö Jarinensa!!!
JA JOS PAKOTTAVAT JA JOKU HULLU TYÖNANTAJA OTTAA MINUT ORJAKSEEN, NIIN TEEN KYLLÄ HETI ENSIMMÄISENÄ PÄIVÄNÄ SEMMOSTA VAHINKOA, ETTEIVÄT ENÄÄ TOISTA PAKOTTAMISTA TULE KARENSSIN UHALLA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2463342Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3642992Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,202008Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.821861Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651788Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591662MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251512
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4851429Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414