Tämä kannattaa lukea, jos ei ole sitä vielä tehnyt. Sillä juuri tämä kirjoitus nostatti kohun nimenomaan "suvaitsevaiston" piirissä, eli näiden mielestään oikeassaolijoiden. Joihinka Paretskoin kirjoitus selvästi sattui kunnolla. "Suvaitsevaisto" ei siis hyväksy Paretskoin määritelmää, että ääripäiden välissä on se suuri enemmistö tolkun ihmisiä joka pitää paikkansa. "Suvaitsevaiston" mielestä on vain joko he "oikeassaolijat", tai sitten olet rasisti. Eli täysiä vihervasemmistolaisia fanaatikkoja.
http://www.iisalmensanomat.fi/news/tolkun-ihmiset/
"Tolkun ihminen ei halua, että pakolaisvirta maahamme yltyy hallitsemattomaksi. Tolkun ihminen vaatii poliitikoilta toimia, jotka takaavat yhteiskuntarauhan. Tolkun ihminen ajattelee, että vaikka Suomen täytyykin auttaa, se ei saa tapahtua omien kansalaistemme kustannuksella."
"Tolkun ihminen tuomitsee seksuaalisen häirinnän ja väkivallan riippumatta siitä, kuka siihen syyllistyy. Hän haluaa rikoksiin nykyistä kovempia tuomioita ja että rikoksista tuomitut turvapaikanhakijat karkotetaan maastamme. Hän myös ymmärtää, että näitä asioita säätelevät lait, asetukset ja säännökset, joita maamme on sitoutunut noudattamaan."
"TOLKUN IHMISET" - Jyri Paretskoi Iisalmi
18
408
Vastaukset
- näitä-lisää
Hyvä aloitus, ja hyvä kirjoitus.
Oikein hyviä mielipiteitä joihin on helppo yhtyä.
Katson olevani tolkun ihminen.- vanha.lieksalainen
razsxsxe siä olet komuutti
- Mister.z
Kyllä, tolkun ihmisiä on suurin osa ihmisistä suomessa. Mutta suvakkien mielestä he ovat kuitenki rasisteja. Aika hullua sakkia.
- trrööttt
Mister.z kirjoitti:
Kyllä, tolkun ihmisiä on suurin osa ihmisistä suomessa. Mutta suvakkien mielestä he ovat kuitenki rasisteja. Aika hullua sakkia.
Perisavaajan mielestä olemme vaan rasisteja.
- haahhaaaa
trrööttt kirjoitti:
Perisavaajan mielestä olemme vaan rasisteja.
Se ei vastaa.
vanha.lieksalainen kirjoitti:
razsxsxe siä olet komuutti
Mitä kieltä, mitä murretta, kenelle tarkoitettu?
- gnbngnb
kamuttaja kirjoitti:
Mitä kieltä, mitä murretta, kenelle tarkoitettu?
Se on joku hönö.
- fngnbnb
trrööttt kirjoitti:
Perisavaajan mielestä olemme vaan rasisteja.
Se ei ole tolkun ihminen, vaan hullu.
- yesyesjee
Erinomainen kirjoitus!
- gfgfgfgf
Niinpä.
- Jotain.järkevää
Todella hyvä kirjoitus ja aloitus. Täysin uskon, että suurin osa on tolkun ihmisiä. Tuossa aiemmin joku puhui ihan höpsöjä, ei taida tietää edes mikä on komuutti. Nikkevaraskin vielä ykkösveellä! Ihan vaikutti eräältä maikalta.
Tässä muutama nykyaikainen komuutti. http://www.juvi.fi/kylpy.html Täyttä asiaa, vaikka tälle palstalle tuotiinkin noin vuoden vanhana. Tuo jälkikirjoitus kannattaa lukea myös ajatuksen kanssa. Siinä todetaan hyvin perustellen monta asiallista asiaa.
http://www.iisalmensanomat.fi/news/jyri-paretskoi-jlkikirjoituksessaan-voin-edelleen-seist-ryhdikkn-sanojeni-takana/
”Mielensäpahoittajat eivät enää kuunnelleet, he olivat päättäväisiä ja tarmokkaita. He pitivät tolkun ihmisiä rupusakkina, jonka pitäisi hävetä itseään ja olemassaoloaan.
Suuri osa ihmisistä ymmärsi kolumnini ajatukset niin kuin olin ne tarkoittanut. Osa väärinymmärryksistä syntyi siksi, että se oli mahdollista. Jotkut vähintäänkin kummalliset tulkinnat olivat seurausta siitä, että tekstin sanoma haluttiin tahallaan ymmärtää väärin. Uskon, että kaikki väärin ymmärtämisen muodot kuuluvat ihmisyyteen. Tällaisia me olemme.”- jeeeesss
Niin pitääkin.
Tolkun ihminen ei ole tyhmä, ja jos joku on tyhmä, niin tyhmyyttä varsinaisena tyhmyytenä ei viisaudellakaan voiteta. Vissi on näin.
PS. Sitä paitsi, tyhmyydestä sakotetaan;)- mielestäni
Nuo ns."oikeassaolijat" vaikuttavat tyhmiltä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751209
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510