Potkut töistä miten?

. -------- .


On mennyt meno hurjaksi töissä ei 60v enää pysy muiden tahdissa ja 3 vuoroon pitäisi siirtyä pysyvästi nykyisen 2 sijaan oi voi. Mikähän olisi hyvä konsti saada potkut töistä kunniallisesti eli ei mitään suunsoittoa tai varastsmista vaan joku hyvä syy? Pitkän työuran jälkeen olisi vielä mahdollista jäädä 500 päiväksi ansiosidonnaiselle, siis ilman karenssia ja sen jälkeen eläkkeelle?
6263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Menepä työterveyshuollon juttuisille.

Ja paskat tämän suomi24:n kanssa, kuormittavat kaikenmaailman vilkkuvilla mainoksilla ja filminpätkillä tätä sivustoansa, joten kun tulee palstalla se hyppii ja pomppii ylös ja alas, niin kuin tässäkin tämän tekstiruudun avatessani, hidastaa.....

Mitäs tulen sivustolle, jonka toiminta on paska!

Äänestä

Hanki selaimeen (ff) adblocker niin ei filmit ja mainokset ole kiusana.

Äänestä

Riippuu yrityksestä, sen omistussuhteista ja esimiehistä sekä heidän päätösvallastaan.
Suuren yrityksen monikerrosorganisatiossa tuo on vaikeampaa kuin omistajan johtamassa pk-firmassa.

Omasta mielestäni onnistuin kohtalaisen hyvin.
Olin 53v kun omistajajohtaja kyllästyi persoonaani 6:n vuoden työsuhteen jälkeen. Olin muodollisen kohtelias eikä tekemisessäni ollut moittimista mutta hra johtajasatraappi aisti, etten osaa pitää häntä jumalan erehtymättömänä edustajana.

Työsopimukseni purettiin ilman pitävää syytä. Tirehtööri ei tiennyt, että olin liittoni jäsen vaan uhkasi työtuomioistumella. Siitä vaan! Antaa juristien riidellä.
Sain liitosta ohjeet ja viikon kyräilyn jälkeen, hoidin silloin työni viimeisen päälle hyvin, minulle tehtiin ehdotus jonka liittoni edustaja kehoitti hyväksymään.
Loppuvuoden 3kk:n palkka ilman työvelvollisuutta ( = rahat suoraan käteen ).
Lisäksi mielen harmista kertasuorituksena 156000.

Kyse oli siis työsopimuksen purkamisesta, ei lopputilistä!
Käsittääkseni olin tahtomattani päässyt hyvään tilanteeseen. Jos vain mahdollista, niin yritä juonia jotain vastaavaa!

Äänestä

Mikäli sinulla on jokin sairaus esim uniapnea ja lääkäri kirjoittaa todistuksen ettet voi tehdä yötöitä. Firma voisi irtisanoa sinut kun on vain kolmivuoroa tarjolla!

Äänestä

Suosittelen muuttamista kauas Siperiaan niin ei tarvitse länsimaalaisten kanssa olla missään tekemisissä ikinä!

Äänestä

Ota lopputili.Ei se karenssi haittaa,verrattuna siihen isoon hyötyyn.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Reino- kirjoitti:

. -------- .


On mennyt meno hurjaksi töissä ei 60v enää pysy muiden tahdissa ja 3 vuoroon pitäisi siirtyä pysyvästi nykyisen 2 sijaan oi voi. Mikähän olisi hyvä konsti saada potkut töistä kunniallisesti eli ei mitään suunsoittoa tai varastsmista vaan joku hyvä syy? Pitkän työuran jälkeen olisi vielä mahdollista jäädä 500 päiväksi ansiosidonnaiselle, siis ilman karenssia ja sen jälkeen eläkkeelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu