Ylitöistä ei korvauksia

Vittumitäpaskaaa

Olen töissä alalla, missä suuri osa palkkatuloista tulee ylitöistä, mutta nyt vuodenvaihteen jälkeen työnantaja on siirtynyt "työaikapankki" järjestelmään eli ylimääräiset tunnit kertyvät "pankkiin" ja ne voi pitää vapaina myöhemmin. Kuitenkin ylitöitä joutuu tekemään ihan yhtä paljon kuin aina ennenkin, ainut vaan että niistä ei enää makseta ylityökorvauksia! Eli käytännössä tulot tippuu ainakin -20% tämän järjestelmän takia.

IHANAA!!!!

4

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vedätys

      Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. Kyse ei ole työehtosopimuksesta vaan työaikalaista. Ei tähänkään asti ole ollut pakko tehdä ylitöitä. Työaikapankki perustuu vapaaehtoisuuteen. Teet sitten vaan normaalin työpäivän tai teet ylitöitä vain vähän. Älä lähde sellaiseen vedätykseen mukaan. Olethan keskustellut muiden työkavereiden kanssa asiasta. Työaikapankki on työnantajan ja työntekijöiden edustajan (yleensä luottamusmies) yhdessä laatima ja sopima. Ei työnantaja sellaista yksin päätä. Tai sitten se ei ole lain tarkoittama työaikapankki ollenkaan vaan työantajan oma keksintö.

      • Aapeekirjoittaja

        "Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. "

        Mikään ei ole pakko paitsi kuolla, mutta jos haluaa pitää työnsä, ylitöitä on PAKKO tehdä. Se on alan luonne. Järjestelmä on laillinen ja jyrättiin läpi, jottei irtisanomiset.


      • Erkki_Einari
        Aapeekirjoittaja kirjoitti:

        "Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. "

        Mikään ei ole pakko paitsi kuolla, mutta jos haluaa pitää työnsä, ylitöitä on PAKKO tehdä. Se on alan luonne. Järjestelmä on laillinen ja jyrättiin läpi, jottei irtisanomiset.

        Työntekijää ei voi erottaa ilman laissa erikseen mainittua syytä ja perustetta. Ylityöstä kieltäytymisen perusteella ei voi antaa potkuja. Se on varma se. Kyse on laista ei työehtosopimuksesta. Minkä alan luonne ? Vuokratyö? Työsopimuksessa on mainittu ehdot. Nollatuntisopimukset on asia erikseen. Tuskin siellä koskaan tulee vastaan ylityöt. Päin vastoin tuntien puute. Kuka jyräsi ja mitä ? ei pysy Erkki Einari nyt mukana janalla mitenkään.


    • ihmisenÄÖ

      Miksi pitäisi tehdä ylitöitä? Jos firmassa käytäntönä tehdä jatkuvasti ylitöitä ei firman asiat ole ok eli työntekijöitä on väärässsä suhteessa työn määrään!

      Ylityöstä voi kieltäytyä, se ei ole normaalia työaikaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      225
      6713
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      140
      5608
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      305
      3686
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3520
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      23
      2270
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2200
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      60
      2054
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1813
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1574
    Aihe