Ylitöistä ei korvauksia

Vittumitäpaskaaa

Olen töissä alalla, missä suuri osa palkkatuloista tulee ylitöistä, mutta nyt vuodenvaihteen jälkeen työnantaja on siirtynyt "työaikapankki" järjestelmään eli ylimääräiset tunnit kertyvät "pankkiin" ja ne voi pitää vapaina myöhemmin. Kuitenkin ylitöitä joutuu tekemään ihan yhtä paljon kuin aina ennenkin, ainut vaan että niistä ei enää makseta ylityökorvauksia! Eli käytännössä tulot tippuu ainakin -20% tämän järjestelmän takia.

IHANAA!!!!

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vedätys

      Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. Kyse ei ole työehtosopimuksesta vaan työaikalaista. Ei tähänkään asti ole ollut pakko tehdä ylitöitä. Työaikapankki perustuu vapaaehtoisuuteen. Teet sitten vaan normaalin työpäivän tai teet ylitöitä vain vähän. Älä lähde sellaiseen vedätykseen mukaan. Olethan keskustellut muiden työkavereiden kanssa asiasta. Työaikapankki on työnantajan ja työntekijöiden edustajan (yleensä luottamusmies) yhdessä laatima ja sopima. Ei työnantaja sellaista yksin päätä. Tai sitten se ei ole lain tarkoittama työaikapankki ollenkaan vaan työantajan oma keksintö.

      • Aapeekirjoittaja

        "Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. "

        Mikään ei ole pakko paitsi kuolla, mutta jos haluaa pitää työnsä, ylitöitä on PAKKO tehdä. Se on alan luonne. Järjestelmä on laillinen ja jyrättiin läpi, jottei irtisanomiset.


      • Erkki_Einari
        Aapeekirjoittaja kirjoitti:

        "Ei ylitöitä ole lain mukaan pakko tehdä. "

        Mikään ei ole pakko paitsi kuolla, mutta jos haluaa pitää työnsä, ylitöitä on PAKKO tehdä. Se on alan luonne. Järjestelmä on laillinen ja jyrättiin läpi, jottei irtisanomiset.

        Työntekijää ei voi erottaa ilman laissa erikseen mainittua syytä ja perustetta. Ylityöstä kieltäytymisen perusteella ei voi antaa potkuja. Se on varma se. Kyse on laista ei työehtosopimuksesta. Minkä alan luonne ? Vuokratyö? Työsopimuksessa on mainittu ehdot. Nollatuntisopimukset on asia erikseen. Tuskin siellä koskaan tulee vastaan ylityöt. Päin vastoin tuntien puute. Kuka jyräsi ja mitä ? ei pysy Erkki Einari nyt mukana janalla mitenkään.


    • ihmisenÄÖ

      Miksi pitäisi tehdä ylitöitä? Jos firmassa käytäntönä tehdä jatkuvasti ylitöitä ei firman asiat ole ok eli työntekijöitä on väärässsä suhteessa työn määrään!

      Ylityöstä voi kieltäytyä, se ei ole normaalia työaikaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe