Olen kahden vuoden ajan yrittänyt toivottomasti hoitaa parondiittia Helsingin kaupungin terveysasemalla.
Olen koko ajan maksanut täyden hinnan hoitoajastani, mutta hammaslääkärit, jotka minulla ovat olleet, ovat käyttäneet melkein koko hoitoaikaani muuhun: kahvitaukoon, henkilökohtaisiin soittoihin ja sitten on kuulemma tullut kiireitä potilaita väliin, mistä syystä olen menettänyt aikani. Tai hammaslääkäri on yksinkertaisesti todennut, ettei hän jaksaa keskittyä.
Ihmettelen, että jopa Helsingin kaupungin virkailijat soittavat hammaslääkäreille potilaiden vastaanottojen aikana ja puhuvat puhelimessa älyttömästi pitkään tutkimuksista, joita tehdään hammaslääkäreiden kanssa sekä koulutuksista.
En ole kertaakaan saanut korvaavaa hoitokäyntiä tilalle. Parondiittihoidosta luovuttiin, koska se on kuulemma tarpeeton. Mutta kun en ole saanut enää pitkään tarvittavaa säännöllistä hoitoa, vointini on erittäin huono. Olen ollut nyt kamalan väsynyt ja enimmäkseen nukkunut jostakin jouluista lähtien. Tulehdus ja kipu iskivät uudelleen. Olen itse yrittänyt jotakin lääkettä ottaa. Olen yrittäjä ja en tule saamaan sairauspäivärahaa, jos joudun vielä pahempaan kuntoon eli täysin työkyvyttömäksi.
Helsingin kaupungin hammashoito
14
3961
Vastaukset
- hyvääterveyttä
Varaisin ajan yksityiselle parodontologiaan erikoistuneelle hammaslääkärille, vaikka onkin kallista. Terveys on tärkein. Olet oikeassa siinä, että myös kunnallisessa pitää saada hoitoa varattuna aikana.
- Tärkeysjärjestys
Eikös niin mene, että omat edut ja asiat ovat tärkeämpiä kuin joidenkin potilaiden asiat?
- onkoyksityinenluotettava
Tein kerran hyvin kalliin juurihoidon Postitalon yksityisellä hammaslääkärillä. Jälkikäteen on nyt todettu, että ko. juurihoito on huonosti tehty ja siksi siinä on nyt ongelmia. Yhden hampaan juurihoito maksoi jotakin 2000 euroa!
Olen myös Kalliossa käynyt ulkomaalaisten hammaslääkärien hoidossa hätätapauksessa silloin, kun oli kova särky. Myöhemmin hoito todettiin hyvin vanhanaikaiseksi, jota Suomessa ei enää tehdä. - Edesesedes
onkoyksityinenluotettava kirjoitti:
Tein kerran hyvin kalliin juurihoidon Postitalon yksityisellä hammaslääkärillä. Jälkikäteen on nyt todettu, että ko. juurihoito on huonosti tehty ja siksi siinä on nyt ongelmia. Yhden hampaan juurihoito maksoi jotakin 2000 euroa!
Olen myös Kalliossa käynyt ulkomaalaisten hammaslääkärien hoidossa hätätapauksessa silloin, kun oli kova särky. Myöhemmin hoito todettiin hyvin vanhanaikaiseksi, jota Suomessa ei enää tehdä.Nykyään on yksityiselläkin puolella Neuvostoliitossa koulutuksensa saaneita lääkäreitä. Tähän on tultu.
- Anonyymi
onkoyksityinenluotettava kirjoitti:
Tein kerran hyvin kalliin juurihoidon Postitalon yksityisellä hammaslääkärillä. Jälkikäteen on nyt todettu, että ko. juurihoito on huonosti tehty ja siksi siinä on nyt ongelmia. Yhden hampaan juurihoito maksoi jotakin 2000 euroa!
Olen myös Kalliossa käynyt ulkomaalaisten hammaslääkärien hoidossa hätätapauksessa silloin, kun oli kova särky. Myöhemmin hoito todettiin hyvin vanhanaikaiseksi, jota Suomessa ei enää tehdä.2000€ juurihoito!!?? Höpö höpö!!
- haluaisin_vastausta
Onko hammaslääkäreillä sovittu työaikaan kahvi- ja ruokataukoja? Nyt näyttää olevan niin, että tauot pidetään jonkun potilaan varatulla aikana ja potilas maksaa tästä varauksesta, muttei saa minkälaista hoitoa.
Miksi terveysasemat ei hoida työasioita erikseen palavereissa, vaan silloin kun on jälleen jonkun potilaan aika?
Kuitenkin hammaslääkärien työpäivä on korkeintaan kahdeksan tuntia ja sen aikana olisi hoidettava potilaita eikä henkilökohtaisia asioita puhelimessa tai pidettävä työkavereiden kanssa mukavia kahvitaukoja.
Jollekin potilaalle hoidamatta vaiva voi maksaa hengen!- Tältätuntuu
Onkohan hammaslääkäreiden kesken myös sovittu, että kunnollista, ohjeidenmukaista hoitoa ei voi tehdä? Jotain puuhaillaan, mutta potilaan kivut ja vaivat paljon kiinnosta. Potilaan rahat sen sijaan tuntuvat kiinnostavan.
- Outoja_syytöksiä
Onpas kummallisia viestejä, onko edes tottakaan.
Kun ole ollut kunnallisessa hammashoidossa Helsingissä, hammaslääkärille EI OLE KOSKAAN soitettu hoitotoimenpiteen aikana eikä hän ole soitellut mihinkään. Kun asetun hoitotuoliin, työ tehdään keskeytymättä alusta loppuun. Eikä kyse ole muutamasta hoitokerrasta vaan olen (valitettavasti) käynyt viime vuosina aika usein kunnallisessa hammaslääkärissä.
Joskus olen ollut myös parodontiitista aiheutuneesta korostetussa hoidossa ja hoitokertoja tuli aika tiheään, mutta tulostakin syntyi. Viikon kuluttua olen menossa hammastarkastukseen, joten katsotaan löytyy muutakin tässä välillä tehtyjen akuuttihoitojen lisäksi.
Hammaslääkäri tai suuhygienisti ei ole koskaan pitänyt taukoaan minun hoitoajallani. Olettaisin että tauot on sisällytetty erikseen päiväohjelmaan. Sen olen kylläkin havainnut että jos hammaslääkäri on jäänyt jälkeen aikataulustaan, hän voi tulla tauoltaan vähän myöhemmin hoitamaan minua, mutta hoitoaika on aina ollut täysi. Eri asia on jos toimenpide onkin ollut niin lyhyt ettei koko varattua aikaa ole tarvinnut käyttää, mutta tämä on ollut harvinaista. Aika yleistä on että aikaa on kulunut jopa enemmän kuin on varattu ja silloin tietenkin seuraava asiakas kiroilee kun ei pääse ajallaan sisään.
Niin ja joutuuhan se hammaslääkäri kirjaamaan tekemänsä työn tietokoneelle, aikaa kuluu siihenkin.- Eivaanjaksa
Sinä olet saanut ihan muista poikkeavaa hoitoa vai oletko siellä töissä?
Minun parodontiitia on "hoidettu" jo useamman vuoden eikä etene yhtään minnekään - Anonyymi
Eivaanjaksa kirjoitti:
Sinä olet saanut ihan muista poikkeavaa hoitoa vai oletko siellä töissä?
Minun parodontiitia on "hoidettu" jo useamman vuoden eikä etene yhtään minnekäänSä voisit kokeilla tehdä jotain kotona
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sä voisit kokeilla tehdä jotain kotona
Hyvä neuvo!
Parodontiittia hoidetaan kotona 365 päivää vuodessa. Sillä on iso merkitys.
Minun parodontiittia hoidettiin vuosi erikoishammaslääkärillä. Siitä on jo kauan. Sen jälkeen on ollut omahoito kotona ja suu on oireeton. Toki puolivuosittain kotihoidon tukena suuhygienisti. - Anonyymi
Eivaanjaksa kirjoitti:
Sinä olet saanut ihan muista poikkeavaa hoitoa vai oletko siellä töissä?
Minun parodontiitia on "hoidettu" jo useamman vuoden eikä etene yhtään minnekäänMiksi ei ole hoidettu?! Kannattaa kääntyä hoitavaan tahoon. parodontiiti on myös pitkälle oman toimintasi alla. Kaikki hoito-ohjeet löytyy ihan ilman lääkäriäkin!
Ihme ulinaa. Kyllä ihminen parodontiitin kanssa elää ilman lääkäriäkin! Huh Huh!
- Anonyymi
Etsisin yksityisen hammaslääkärin ja kävisin sillä samalla henkilöllä koko ajan niin hampaat pysyvät kunnossa. Niin olen tehnyt ja kaikki ok
- Anonyymi
?arodontiiti on pitkälle oman toimintasi alla. Kaikki hoito-ohjeet löytyy ihan ilman lääkäriäkin! Ihme ulinaa. Kyllä ihminen parodontiitin kanssa elää ilman lääkäriäkin!
Huh Huh!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst29814699Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1844338PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1403931Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun4591933Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1871928En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351796Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn521405Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1531267Taas pedofiliatuomio Haapaveelle
Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot351241Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok671190