Kertokaas joku matta meikkivoide joka ei maksais ihan maltaita ja taittas väriään keltaiseen/ruskeaan ei punaiseen. Kun tuntuu et monet meikkivoiteet saa naaman semmoseks pinkinsävyseks vaikka oliski tummempi sävyltään. Oisko esim tolla nyxin mattella minkälaisii? :) toki voi käyä kokeilee joo, vaan ku olis kiva tietää mitä sieltä kaupasta menis hakemaan ettei jokasta tarvi testata. Ite nyt käyttäny lumenen olikohan natural code mattameikkivoidetta, musta tuubi pinkki korkki ja siinä on mun kasvoihin ainakin se "punaseen" taittava sävy..
Vastaukset 3
- ei.oikoteitä
Sain taannoin monta meikkivoidenäytettä eräässä tilaisuudessa ja voin kertoa, että yksikään niistä ei sopinut sellaisenaan minun ihoni väriin ja vain yksi sopi ihotyypilleni.
Monilla merkeillä on eri ihotyypeille tehdyt voiteet, joten rasvaista ihoa ei kannata yrittää peittää kuivalle iholle suunnitellulla voiteella, jne.
Siksi näytteitä kannattaa pyytää, kokeilla niitä iholle (vaikka väri olisikin ihan väärä) ja jos koostumus tuntuu hyvältä vielä tunninkin päästä, voi lähteä etsimään oikeaa sävyä. Valitettavasti vain kaikissa voiteissa ei ole kovin laajaa värivalikoimaa.
Esim. Lumenella on uusi meikkivoidelinja Blur joka on pitkäkestoinen mattavoide. Kannattaa pyytää näytteitä kellertävistä sävyistä, niin olet jo lähempänä sitä oikeaa.- 3-faktaa
Komppaan!
Mäkin etsin omalle ihotyypilleni sopivaa meikkivoidetta tosi pitkään, sit vihdoin löysin ja oon nyt käyttäny jo vuosia (ei oo matta joten en mainitse nimeä).
Yks myyjä sano tosi hyvin että itselle sopivan meikkivoiteen löytää kun muistaa kolme asiaa: väri, ihotyyppi ja peittävyysaste.
Moni etsii vaan sitä oikeeta sävyä.
- evermatte
Clarins ever matte (löytyy monessa sävyssä, pyydä myyjää testaan sun iholle et löydät oikean sävyn)
Tää on peittävä mutta luonnollisen näköinen samalla ja matta lopputulos. :)
Hinta on hieman yli 30€ eli ei mikään halvin muttei kalleinkaan. Meikkivoiteeseen kannattaa oikeasti panostaa sillä jos meikkivoide on vääränlaista sun iholle, koko meikki näyttää suttuiselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.961610Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu471073- 15916
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40858Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.82778kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17747- 93746
- 46738
- 16725
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27707- 63695
- 68692
- 47674
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan97661Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56595- 47594
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47586Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131575Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla150546Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31545